DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

kto może chrzcić drugich?

(1/8) > >>

Fantom:
Roszada w innym wątku umieścił to:
W roku 1940 tak oto udzielano chrztu:

„Kto może udzielić chrztu komuś innemu? Czy wymagane są jakieś posługi  religijne duchownego? Obrzędy duchownego nie są potrzebne. Każdy człowiek, który poświęcił się do spełniania woli Bożej może wystąpić jako udzielający chrztu drugiemu(...) (Consolation 21.02 1940 s.18).

Tak się składa,że kiedyś rozmawiałem z innymi o tym,czy trzeba mieć specjalne kwalifikacje,piastować jakieś stanowisko aby moć chrzcić drugich.
 Moim zdaniem każdy wierzący ma prawo do ochrzczenia innych.Nie znalazłem w biblii żadnej przesłanki, aby ta czynnosć była zarezerwowana dla pewnej grupy osób.Nakaz aby iść i chrzcić został skierowany chyba do wszystkich.
 Czy jest jakieś wewnętrzne prawo w WTS,które wyznacza do tego tylko pewne osoby i okoliczności?
 Dla mnie dziwne jest czekanie z chrztem do zgromadzeń.To tak pod publikę?Takie show?
 Biblia wspomina o spontanicznym chrzcie tych ,ktorzy uwierzyli.
 Jak myślicie ,czy WTS uznałoby chrzest osoby z którą bym prowadził studium i sam ją ochrzcił po zadaniu identycznych 2 pytań do chrztu?Czy taki chrzest byłby ważny?Oczywiście są jeszcze pytania przed chrztem ze starszymi.Tylko,że nie powinno to być warunkiem dopuszczenia do chrztu.Gdybym był cwańszy i również zadał tej osobie te same pytania co starsi,to ciekawe co wtedy by zrobili.Czy mają wytyczne w takich sytuacjach?
 Czy osobiście chcielibyście kogoś ochrzcić?

Roszada:
W KK właściwie każdy może ochrzcić, ale praktykuje się to tylko przy zagrożeniu życia.

Natomiast w organizacji ŚJ raczej procedury są bardziej sztywne.
Skorowidz ŚJ w haśle Chrzest nie zawiera pytania: "kto może chrzcić, czy ochrzcić". :-\

Sami powiedzcie, kim były osoby chrzczące na stadionach?
Czy to tylko starsi?

Roszada:
Nawet nie wiedziałem, że były kiedyś prezenty chrzcielne :):

*** w85/12 s. 21  ***
W przeszłości niektórzy posuwali się bardzo daleko w dawaniu nowo ochrzczonym kosztownych prezentów i urządzaniu wielkich przyjęć. Chrzest jest okazją do szczerej radości i mogą przyłączyć się do niej inni, ale będzie tu chyba na miejscu słowo przestrogi. Pismo Święte powiada: „Lepszy jest koniec sprawy niż jej początek” (Kazn. 7:8, Biblia warszawska). A chrzest to początek — start do chrześcijańskiego biegu po wybawienie do życia. Świeżo ochrzczeni nie mają jeszcze za sobą długich doświadczeń w wiernej służbie. Po cóż więc bezpodstawnie wpajać im poczucie wielkiej ważności (Zobacz też List 1 do Tymoteusza 3:6).

Roszada:

--- Cytat: fantom w 24 Czerwiec, 2015, 18:15 --- Czy jest jakieś wewnętrzne prawo w WTS,które wyznacza do tego tylko pewne osoby i okoliczności?

--- Koniec cytatu ---

Próbowałem znaleźć coś więcej ale nic nie znalazłem poprzez ang. skorowidze od 1930 r. :-\

Może Liberal coś znajdzie?
Nie wiem jaką ang. frazę trzeba by wpisać: kto może chrzcić.

Roszada:
Piszą:

*** w90 1.12 s. 24 Jak Jehowa zapewnia powodzenie swemu dziełu ***
Prócz tego nasi kaznodzieje nigdzie na świecie nie pobierają opłaty za udzielenie ślubu bądź chrztu ani za przeprowadzenie pogrzebu.

Ale kaznodziejami są wszyscy Śj, a nie tylko starsi, co? :-\

No i starsi zatwierdzają:

*** km 5/93 s. 5 ***
(Podczas omawiania pytań warto podać kilka wskazówek co do stosownego, przyzwoitego stroju kąpielowego). Kandydaci, którzy zostaną zatwierdzeni przez starszych, podczas zgromadzenia nie muszą się już nigdzie zapisywać.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej