Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1918 - Grypa hiszpanka, zamknięte zbory, przerwane zgromadzenia  (Przeczytany 268 razy)

Offline Roszada

Zakaz z roku 1918 z powodu hiszpanki

Strażnica polska chwilowo nie wychodziła, z powodu aresztowania Sędziego i spółki, więc polonijni badacze Rutherforda wydawali przez 5 miesięcy czasopismo ze zmienionym tytułem: Brzask Tysiąclecia i Zwiastun Obecności Chrystusa

Co w nim napisano w sprawie epidemii grypy (hiszpanka) w roku 1918?

"Z powodu grasującej epidemii influenzy, wszystkie miejsca zebrań zostały pozamykane z rozkazu miejscowych władz i z tego powodu Pielgrzymi nie byli w stanie zastosować się do marszruty, podanej w »Brzasku Tysiąclecia«.
                                          *******
Z tej też przyczyny lokalne konwencye w Buffalo, N. Y. i Philadelphia, Pa. nie odbyły się, a dwudniowy zjazd w Muskegon został w połowie powstrzymany, co jednak z radością uczestnicy przyjęli, wiedząc, iż Pan tem wszystkiem kieruje.
                                          *******
Ponieważ w czasach ostatecznych z powodu grasującej choroby, wiele serc jest zaniepokojonych, uważamy za stosowne, aby Pielgrzymi nadal objeżdżali Zgromadzenia i w miastach, gdzie nie można zgromadzać się odwiedzali braci po domach" (Brzask Tysiąclecia i Zwiastun Obecności Chrystusa Nr 4, listopad 1918 s. 64).

Opis podwójnej grypy z roku 1918. Zbiegła się grypa prawdziwa z zamknięciem sal i zgromadzaniem się, wraz z grypą odstępczą:

„Ostatnie dnie były smutne dla mnie, a to z powodu, że Wydział Zdrowia, by powstrzymać szerzenie się epidemii, zabronił zgromadzać się. Jednak sądzę, że to wyjdzie na dobre i dziwnym zbiegiem okoliczności, prawo to weszło w tej chwili, gdy do Detroit zawitała innego rodzaju »influenza«, która na duchu zaraziła wielu” (Brzask Tysiąclecia i Zwiastun Obecności Chrystusa Nr 4, listopad 1918 s. 62 [czasopismo wychodzące zamiast Strażnicy w czasie uwięzienia prezesa]).

Zamknięcie sali uchroniło chodzących do niej przez przybywaniem odstępców.  ;)

Gdy Sędzia i spółka siedzieli w więzieniu, to prowadzili tam biblijną "szkółkę niedzielną", to znaczy zbierali się w jakiejś sali by studiować otrzymane Strażnice czy książki.
Ale hiszpanka też im przeszkodziła w pewnym momencie w 1918 r.:

"Potem rozszalała się grypa hiszpanka i to położyło kres lekcjom w szkółce niedzielnej. Jednak tuż przed zwolnieniem ośmiu Badaczy Pisma Świętego zebrano wszystkie grupy, które nauczali, i J. F. Rutherford wygłosił 45-minutowe przemówienie." (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 47).

Wspomnienia zmarłego członka CK H. Riemera:

"W służbie pielgrzyma pozostałem do roku 1918, kiedy te z powodu epidemii grypy zakazano wszelkich publicznych zgromadzeń. Zwróciłem się telegraficznie do głównego biura w Brooklynie z pytaniem co dalej robić. Otrzymałem odpowiedź, żebym przyjechał do biura. Tutaj również doświadczyłem wielkiej miłości Jehowy" (Strażnica Nr 9, 1969 s. 11).

Wspomnienie Towarzystwa:

*** w16 listopad s. 28 ***
Kiedy na początku 1918 roku książka Dokonana tajemnica została obłożona zakazem, wielu braci nie wiedziało, jak głosić. Nie umieli tego robić, posługując się samą Biblią. Liczyli na to, że książka Dokonana tajemnica będzie „mówić za nich”. Po drugie, w 1918 roku wybuchła epidemia grypy hiszpanki. Szerzenie się tej śmiertelnej choroby utrudniło głosicielom przemieszczanie się. Mimo tych i innych wyzwań Badacze Pisma Świętego jako całość starali się jak najlepiej wywiązać z zadania głoszenia.

Pamiątka

1918 r. – brak danych, „W roku 1918 z powodu trudności zewnętrznych i wewnętrznych nie zebrano danych co do obecności na Pamiątce” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 36-37; ang. s. 94).


Offline Roszada

Odp: 1918 - Grypa hiszpanka, zamknięte zbory, przerwane zgromadzenia
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Czerwiec, 2020, 14:00 »
Teraz mają jw.org i swoją telewizję.
W roku 1918 nie mieli jednak jeszcze nawet radia swego, które uruchomili w roku 1923:

"na początku 1923, że poselstwo królestwa Bożego było dawane regularnie przez radjo. To poselstwo będąc nadawane, rozchodziło się w powietrzu, o którem się pospolicie mówi jako o niebie” (Strażnica 01.07 1927 s. 199 [ang. 01.06 1927 s. 167]).

Jednorazowo Sędzia w 1922 ogłosił światu Tysiąclecie na 1925 r.:

„Tysiąclecie zaczyna się w roku 1925-ym, niedola ludzka zacznie wtedy znikać, choroba i śmierć zginą – oto wieść, jaką rozgłosił za pomocą radjofonu były sędzia J. F. Rutherford” (Strażnica 01.08 1922 s. 228).