Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)  (Przeczytany 2779 razy)

Offline sawaszi

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Wrzesień, 2020, 20:49 »
Sebastianie to żona własna ryżu już Ci nie gotuje ? i musisz teraz to sam sobie (bez pomocy) uczynić ?


Offline Sebastian

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Wrzesień, 2020, 21:21 »
czasami ja gotuję czasami gotuje żona - ale nie to jest istotne w opowiedzianym przykładzie

istotne jest że człowiek musi użyć rozumu aby rozwiązać konkretny problem egzystencjalny

uciekanie w fikcję, rysowanie czegoś zaczarowanym ołówkiem, itd. itp. NIE rozwiązuje problemów, ale użycie rozumu owszem: jest rozwiązaniem
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Wrzesień, 2020, 21:40 »
-a ja teraz mam taki wielki dystans do wszelkich sekt a tym bardziej sekt od sekty .
NIE przyłączył bym się już do żadnej - nawet 'eksów przejechanych przez rydwan org'  :(


Offline Sebastian

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Wrzesień, 2020, 21:55 »
mitologiczne magiczne myślenie nie pomaga w zrozumieniu Biblii i zawartego w niej starożytnego prawa

aby zrozumieć starożytne prawa biblijne, trzeba przede wszystkim uświadomić sobie że norma prawna jest szczególną formą normy społecznej; odkąd istnieje społeczeństwo, istnieją normy społeczne czyli sposoby radzenia sobie z zachowaniami potępianymi w społeczeństwie; norma prawna jest czymś wtórnym wobec normy społecznej i stanowi jej potwierdzenie i umocnienie; przykładowo normy społeczne mówią "nie kradnij" a normy prawne "za kradzież do więzienia na X miesięcy";

gdy czytamy torę, widzimy że w starożytności niewolnictwo było akceptowane społecznie, a niewolnik był przedmiotem prawa własności (i właśnie dlatego nikogo nie dziwiło że dzieci niewolnika należały do jego pana i władcy, tak samo jak potomstwo jego konia lub osła)

zacytowana norma biblijna o przekłuwaniu ucha szydłem była konsekwencją ówczesnych prymitywnych stosunków społecznych
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Online Stanisław Klocek

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Wrzesień, 2020, 22:29 »
Może mi pomożecie ponieważ od wczoraj rozkminiam jak zrozumieć ten werset ale bez strażnicowych podpowiedzi. Na zebraniu nikt się do tego nie zgłosił wiec dodatkowa konsternacja.
"Wj 21:5, 6 — Jak te wersety pokazują korzyści wynikające z oddania się Bogu? (w10 15.1 s. 4, ak. 4, 5)"
Po odejściu z org. przez jakiś czas uznawałem siebie za wierzącego biblijnie, tak jak jak wielu tu obecnych. Jednakże w dociekaniach przy korzystaniu wybitnych biblistów wierzących, ale których było stać tymczasowo odłożyć wiarę, a przejść do badań krytycznych (nie mylić z nastawieniem uprzedzeń) w sposób całkowicie obiektywny. Do jakich wniosków niektórzy doszli? Do takich, że Biblia jest wyłącznie dziełem ludzi. Dlatego ja na obecną chwilę jestem tego samego zdania.

Z tego powodu, jak i wielu innych, niema co się głowić nad wymienionym fragmentem. Jednak chwilowo przyjmując wiarę w natchnienie przez Boga, to możemy dostrzec mętlik u samego Autora np.
Mat 5:18 bt4 ... ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Heb 7:18 Zostaje przeto usunięte poprzednie Prawo z powodu swej słabości i nieużyteczności.
Pomyślcie, Tenże Bóg podaje dwie sprzeczne ze sobą informacje. Co dalej? Dalej poszczególne wyznania prześcigają się w naciąganiu interpretacyjnym na swoje sposoby,  jakoby nie było w nich sprzeczności. Lepiej byłoby, aby sam Bóg rozwiązał ten węzeł gordyjski, lub w przysłowiu "nawarzył sobie piwa".


Nie czytałem artykułu "Strażnicy", ale domyślając się jej intencji, iż każdy kto przyjął chrzest w org-u ŚJ powinien bezkrytycznie przyjmować wszystko co podaje komitet nauczania. Zatem jak bym odpowiedział na zebraniu? Będąc nawet na przywileju jako nadzorca zboru : "Fragment Wyj 21:5-6 nakazuje, aby wszyscy, którzy zaliczają siebie do: Izraela duchowego, Małej trzódki, Niewolnika wiernego i roztropnego, Nowego przymierza, Ostatku, 144 000, to oni niech sobie przebiją ucho i założą spinkę, jako znak niewolnika, a niech nie mieszają w to "drugie owce" lub "wielkiej rzeszy", której jeszcze niema, bo według ks. Objawienia będzie dopiero po Armagedonie. Koniec, kropka.
« Ostatnia zmiana: 03 Wrzesień, 2020, 22:33 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Technolog

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 08:25 »
możemy dostrzec mętlik u samego Autora np.[/size]
Mat 5:18 bt4 ... ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Heb 7:18 Zostaje przeto usunięte poprzednie Prawo z powodu swej słabości i nieużyteczności.
Pomyślcie, Tenże Bóg podaje dwie sprzeczne ze sobą informacje.
Tu akurat nie ma żadnej sprzeczności, ale to nie wątek na wyjaśnianie tych wersetów.

U mnie podobnie było. Po zadaniu pytania długo nikt się nie zgłosił. W końcu ktoś podniósł rękę, powiedział coś bez odpowiedzi wprost na pytanie, a kolejna osoba odpowiedziała z kluczem Strażnicy. I zadano następne pytanie.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień, 2020, 08:29 wysłana przez Technolog »


Offline Lemuel

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 08:39 »
nawet jeśli rozum człowieka XXI wieku nie rozwiązuje wszystkich problemów egzystencjalnych to na pewno jest lepszym narzędziem niż religijna propaganda

jeśli nasypię do garnka ryżu doleję wody i uruchomię strumień ciepła to ryż ugotuje się a ja rozwiążę jeden z problemów egzystencjalnych (zapewnię sobie pożywienie na dzisiaj)

jeśli nasypię do garnka ryżu doleję wody i zacznę zanosić modlitwy do Allaha, Buddy, Jehowy, Jezusa lub Manitou, to nie rozwiążę żadnego problemu i będę tylko marnować czas

oczywiście jestem świadomy tego że część czytelników skłania sie ku rozwiązaniu pośredniemu, czyli gotują ryż używając strumienia ciepła, a przed zjedzeniem ryżu dziękują Jezusowi za posiłek którego tenże Jezus NIE przygotowywał...

nie mam nic przeciwko trzeciemu rozwiązaniu ale rozumowo zauważam że w rozwiązaniu trzecim i tak kluczem do sukcesu jest użycie rozumu, a modlitwa jest tylko zbędnym dodatkiem
Do tej pory słyszałem tylko o ryżowych chrześcijanach. Teraz widzę, że są też ryżowo ateiści  ;) ;D
Tak na poważnie: Twój przykład wcale nie wyklucza istnienia Boga.


Offline Estera

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #22 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 08:49 »
Owszem: krytyczne myślenie, ciągłe podważanie własnych przekonań, kwestionowanie autorytetów itp. to podstawa.
Nieraz bywa "niebudująco", ale fakty takie bywają.
Jednak czy rozumem rozwiążesz wszelkie problemy, szczególnie te egzystencjalne i dotyczące Boga?
   Krytyczne myślenie jest konieczne.
   Bo gdyby nie ono, to chociażby wielu z nas nie znalazło by się tu, na tym forum.
   A niebudujące fakty np., o pedofilii w organizacji w Australii jednak okazały się prawdą.
   Osoby, z którymi rozmawiałam ntt., a jednak faktów nie przyjęły do wiadomości, dziś siedzą na zoomach w zachwycie.
   Aczkolwiek mam też na sumieniu  :-* :-*  wybudzone osoby.

   Osobiście, cieszy mnie fakt, że choć mi było bardzo trudno te wieści przyjąć do umysłu po tylu latach służby "dla Jehowy".
   To jednak dziś moim udziałem jest wolność od manipulacji stosowanej w tej religii.
   I fakty się nie zmieniły, a wręcz ich przybywa.
   Problemów egzystencjonalnych nie rozwiązuje bóg, a sama modlitwa to za mało.
   Potrzeba do tego rozumu, konkretnych działań i wysiłku, by konkretne problemy przestały istnieć.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Lemuel

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #23 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 09:34 »
Po odejściu z org. przez jakiś czas uznawałem siebie za wierzącego biblijnie, tak jak jak wielu tu obecnych. Jednakże w dociekaniach przy korzystaniu wybitnych biblistów wierzących, ale których było stać tymczasowo odłożyć wiarę, a przejść do badań krytycznych (nie mylić z nastawieniem uprzedzeń) w sposób całkowicie obiektywny. Do jakich wniosków niektórzy doszli? Do takich, że Biblia jest wyłącznie dziełem ludzi. Dlatego ja na obecną chwilę jestem tego samego zdania.

Z tego powodu, jak i wielu innych, niema co się głowić nad wymienionym fragmentem. Jednak chwilowo przyjmując wiarę w natchnienie przez Boga, to możemy dostrzec mętlik u samego Autora np.
Mat 5:18 bt4 ... ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.
Heb 7:18 Zostaje przeto usunięte poprzednie Prawo z powodu swej słabości i nieużyteczności.
Pomyślcie, Tenże Bóg podaje dwie sprzeczne ze sobą informacje. Co dalej? Dalej poszczególne wyznania prześcigają się w naciąganiu interpretacyjnym na swoje sposoby,  jakoby nie było w nich sprzeczności. Lepiej byłoby, aby sam Bóg rozwiązał ten węzeł gordyjski, lub w przysłowiu "nawarzył sobie piwa". (...)

Panie Stanisławie, między Mateusza a Hebrajczyków coś się jednak spełniło?


Offline Sebastian

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #24 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 12:09 »
Tak na poważnie: Twój przykład wcale nie wyklucza istnienia Boga.
oczywiste, że nie wyklucza...

mój przykład wskazuje, że rozum (mimo wszystkich ograniczeń) jest po prostu użyteczny, a nawet bardziej użyteczny niż wiara (ryż ugotujemy i z modlitwą i bez modlitwy, ale nie ugotujemy ryżu bez wskazań rozumu, jakim jest w moim przykładzie użycie dowolnego strumienia energii cieplnej)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Wrzesień, 2020, 21:44 »
wracając do omawianego wersetu, nie widzę w tej normie prawnej ani odrobinki działania nadprzyrodzonego; regulacja tkwi w realiach tamtej epoki i nie zawiera niczego chwalebnego pod względem moralnym;

gdyby chociaż niewolnik mógł odejść z żoną i dziećmi...
albo gdyby mógł je wykupić pracując dodatkowy rok za żonę i dodatkowy rok za każde dziecko...
a tutaj nic, żadnego miłosierdzia, twarde prawo nieczułe na sentymenty...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Wrzesień, 2020, 23:35 »
"Wj 21:5, 6 — Jak te wersety pokazują korzyści wynikające z oddania się Bogu? (w10 15.1 s. 4, ak. 4, 5)"

Serio! Nikt nie odpowiedział? Ludzie chyba schodzą na psy. Nawet warczą i szczekają na siebie.
Bez Strażnicy można powiedzieć następująco:
<< Oddaliśmy się Bogu z miłości, chociaż to Jehowa nas pierwszy umiłował. Przepełnieni wdzięcznością nie podchodzimy do ofiary okupu jako czegoś oczywistego. Symbolicznie przekuwamy uszy dla naszego Wykupiciela i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, przed obliczem Suwerena Wszechświata, Jehowy Boga. Przebywając na Ziemi Jezus pokazał jak wiele dobrodziejstw jest w stanie zlać na ludzkość. Większych i trwalszych dobrodziejstw będziemy zaznawać podczas milenium. Jednak już dziś nasz Pan z ramienia Jehowy Boga dostarcza wielu korzyści dla członków zboru, którego jest głową. W dobie epidemii nie musimy się lękać jak inni ludzie - wiemy, że zbliża się nasze wybawienie gdy widzimy spełnianie się proroctw. Dzięki zdobyczom techniki mamy możliwość w bezpieczny sposób uczestniczyć w cotygodniowych chrześcijańskich zebraniach. Nawet w sezonie urlopowym, daleko od miejsca zamieszkania, możemy spotykać się wraz z członkami naszego miejscowego zboru. Tego lata byliśmy świadkami niespotykanego dotąd wydarzenia. Na całym świecie odbieraliśmy ten sam program kongresowy. To bezprecedensowe wydarzenie w dziejach nowożytnego ludu Bożego. Niech dzięki będą Jehowie! Z ufnością wyczekujemy kolejnych błogosławieństw jako rozradowani niewolnicy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Władcy Wszechświata, Jehowy Boga >>

Jeden problem jest taki, że za długo jak na wypowiedź zebraniową i to o jakieś 3 razy. Czyli 2/3 tekstu trzeba wyciąć. Ale na poranne wielbienie w betel jest akuratne. Jeśli na jakiś wykład, to można jeszcze rozbudować; powiedzieć jakąś ciekawostkę o niewolnikach. Może też o symbolice przekuwania uszu. Zawsze coś można doprodukować. 😉


Offline Sebastian

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Wrzesień, 2020, 01:04 »
skoro Moyses dał nam wyżej próbkę strażnicowej nowomowy, to mam pomysł na mały konkurs literacki

spróbujmy teraz napisać podobny kilkuzdaniowy tekst ale spełniający jednocześnie trzy kryteria:
1) napisany poprawną strażnicową nowomową
2) zgodny z nauczaniem niewolnika
3) zawierający odstępcze treści niewygodne dla tegoż niewolnika

chodzi o to, aby taką wypowiedź dało się _bezkarnie_ wygłosić na zebraniu, a jednocześnie żeby w tej wypowiedzi były treści niewygodne dla niewolnika
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Proctor

Odp: Wyjaśnienie wersetu według życia u służby :)
« Odpowiedź #28 dnia: 08 Wrzesień, 2020, 03:33 »

<< Oddaliśmy się Bogu z miłości, chociaż to Jehowa nas pierwszy umiłował. Przepełnieni wdzięcznością nie podchodzimy do ofiary okupu jako czegoś oczywistego. Symbolicznie przekuwamy uszy dla naszego Wykupiciela i Zbawcy, Jezusa Chrystusa, przed obliczem Suwerena Wszechświata, Jehowy Boga. Przebywając na Ziemi Jezus pokazał jak wiele dobrodziejstw jest w stanie zlać na ludzkość. Większych i trwalszych dobrodziejstw będziemy zaznawać podczas milenium. Jednak już dziś nasz Pan z ramienia Jehowy Boga dostarcza wielu korzyści dla członków zboru, którego jest głową. W dobie epidemii nie musimy się lękać jak inni ludzie - wiemy, że zbliża się nasze wybawienie gdy widzimy spełnianie się proroctw. Dzięki zdobyczom techniki mamy możliwość w bezpieczny sposób uczestniczyć w cotygodniowych chrześcijańskich zebraniach. Nawet w sezonie urlopowym, daleko od miejsca zamieszkania, możemy spotykać się wraz z członkami naszego miejscowego zboru. Tego lata byliśmy świadkami niespotykanego dotąd wydarzenia. Na całym świecie odbieraliśmy ten sam program kongresowy. To bezprecedensowe wydarzenie w dziejach nowożytnego ludu Bożego. Niech dzięki będą Jehowie! Z ufnością wyczekujemy kolejnych błogosławieństw jako rozradowani niewolnicy naszego Pana Jezusa Chrystusa i Władcy Wszechświata, Jehowy Boga >>

Jeden problem jest taki, że za długo jak na wypowiedź zebraniową i to o jakieś 3 razy. Czyli 2/3 tekstu trzeba wyciąć. Ale na poranne wielbienie w betel jest akuratne. Jeśli na jakiś wykład, to można jeszcze rozbudować; powiedzieć jakąś ciekawostkę o niewolnikach. Może też o symbolice przekuwania uszu. Zawsze coś można doprodukować. 😉

A ja sie zastanawiałem kto pisze artykuły do strażnicy no i się zdradziłeś.