JEŚLI KTOŚ Z NAJBLIŻSZYCH ZOSTAŁ ŚWIADKIEM... > KTOŚ Z RODZINY ZOSTAŁ ŚWIADKIEM....

Jak zerwać ''KAJDANY UMYSŁU'' u Świadka Jehowy ?!

(1/3) > >>

Nadaszyniak:
(mtg):

OD TŁUMACZA: Ponieważ jest to tłumaczenie tekstu, który w części opiera się na książce Thus Saith Jehovah's
Witnesses, wyd. z roku 2002, niedostępnej w języku polskim,


Co możesz powiedzieć, kiedy Świadkowie Jehowy pojawią się u twoich drzwi?
Jakich argumentów pozabiblijnych mógłbyś użyć?
Jak możesz pomóc swoim krewnym i przyjaciołom?
Jak w tej kwestii dotrzeć do serca?

Rzadkością jest spotkanie Świadka, który nie słyszałby jakiejś informacji na temat nieuczciwych praktyk Strażnicy. Dlaczego zatem nie dostrzegają oni problemu?
Najwyraźniej dlatego, że coś ich powstrzymuje przed obiektywnym analizowaniem rzeczywistego stanu rzeczy o danej wiadomości. Ich umysły są szkolone, by nie dopuszczać do siebie wątpliwości odnośnie organizacji - i w gruncie rzeczy tworzy to mur, który niejako mówi, "Możesz się posunąć tylko do tego momentu, ale nie dalej".

Jakiego rodzaju jest ta potężna siła, która powstrzymuje Świadków od wchodzenia w "niebezpieczne" wody krytycznego dociekania?
Główną motywacją jest strach; u podstaw problemu leży źle ulokowane bezpieczeństwo.
Chrześcijańskie pojęcie okazywania zaufania wszechmocnemu Bogu jest zastąpione bardziej widzialnym i konkretnym symbolem, mianowicie organizacją - organizacją Bożą.
Świadek uczy się, że służenie organizacji jest tym samym co służenie Bogu. Organizacja jest matką, a Bóg jest ojcem i Świadek ma być im posłuszny jak "rodzicom".
Ponieważ Świadek nie widzi Boga ani nie doświadcza z Nim faktycznej współpracy, jego więź z Bogiem może być nawiązana jedynie poprzez widzialną organizację.
Jest to więc w rzeczywistości jego "Bóg" (chociaż może on się do tego nie przyznawać albo nie uznawać).

Przekonywanie Świadka, że organizacja go zwodzi, to tak jakby próbować przekonać 5-letnie dziecko kochające swoich rodziców, że jego ojciec siedzi w więzieniu za napad z bronią w ręku - ono po prostu nie wierzy, że jego ojciec jest zły. Co więcej, nie dopuszcza ono do siebie nawet takiej myśli, gdyż złożyło ono całe swoje bezpieczeństwo i zaufanie w ojcu i matce. Prawda jest zbyt straszna i przytłaczająca, aby ją brać pod rozwagę.
Dlatego, żeby chronić swoje źródło bezpieczeństwa odrzuca ono prawdziwe informacje, uważając je za kłamstwo.

Taka sama jest prawda o Świadku. On wie, że gdyby organizacja nie była naprawdę kierowana przez Boga, nie miałby żadnego innego namacalnego poczucia bezpieczeństwa, do którego mógłby się udać. Mówi on: "Dokąd pójdę?"
Tym samym pozostaje on w tym systemie przez kolejne lata, ciągle ignorując napływ prawdziwych informacji podkopujących całą strukturę Strażnicy.
Z czasem coraz bardziej ignoruje fakty, coraz bardziej zasklepia swój umysł i utwierdza się w przekonaniu, że on nigdy się nie zmieni, oraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej jest przekonany, że posiada prawdę. Obwarowuje się w okopie, wznosząc wokół siebie wszelkiego rodzaju umysłowe barykady przed swoim prawdziwym wrogiem, którym są wątpliwości.

Chociaż dla osoby próbującej dotrzeć do Świadka z faktami może się to wydawać niepojęte, jest to niczym innym jak zwykły mechanizm obronny, chroniący Świadka przed traumatycznymi skutkami utracenia jego sensu bezpieczeństwa.
Żeby nie podchodzić racjonalnie do fałszywych proroctw i niekonsekwencji organizacji, Świadek musi w rzeczywistości oszukiwać się myśleniem, że w organizacji tak naprawdę nie ma żadnych niezgodności.
Podczas gdy chrześcijanie lokują swoje bezpieczeństwo w duchowych relacjach z Chrystusem, to Świadek jest uczony pokładania wiary w organizacji.
Jeśli mają wiarę w organizację, to mają też wiarę w Boga. Te dwie rzeczy są nierozłączne, i to tak bardzo, że utrata wiary w organizację oznacza tym samym utratę wiary w Boga.
I to jest dokładne wyjaśnienie, dlaczego Świadek musi się chronić przez proces samooszukiwania się. Nie zniósłby on bólu utraty swojej wiary.

Cdn –w temacie: Zachęcanie świadka Jehowy do MYŚLENIA

Lemuel:
 Właśnie jestem w trakcie czytania "Pułapek myślenia" Daniela Kahnemana.
Jedna z tych pułapek jest taka: kiedy umysł uznał wniosek za prawdziwy (to jest "prawda"), to przemawiające za nim argumenty z marszu traktuje jako prawdziwe, a te przeciwne wnioskowi- za fałszywe. Wyłamanie się z tego automatu wymaga świadomego wysiłku myślowego, który wyczerpuje mentalnie. Rzadko kto ma na to ochotę, a przecież w grę wchodzą jeszcze inne nieprzyjemne czynniki (jak zaburzenie poczucia bezpieczeństwa chociażby).
 Na tym prostym schemacie oparte jest wtłaczanie informacji w trakcie długich, męczących sesji zgromadzeń.

Estera:

--- Cytat: Nadaszyniak w 31 Sierpień, 2020, 18:33 ---Obwarowuje się w okopie (...)

--- Koniec cytatu ---
   Dokładnie tak.
   Jak w tej opowieści.
   https://sjwp.pl/index.php?topic=9163.msg204408#msg204408   

Lemuel:

--- Cytat: Estera w 01 Wrzesień, 2020, 14:56 ---   Dokładnie tak.
   Jak w tej opowieści.
   https://sjwp.pl/index.php?topic=9163.msg204408#msg204408

--- Koniec cytatu ---

 No proszę, jakie talenty gości to forum!  :)
Opowiadanie w klimacie przypomina filmy "Osada" (2004) i "Mała stopa"

Vog:
Świetne opowiadanie. Myślę że może nawet warto by je podwiesić.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej