DYSKUSJE DOKTRYNALNE > LITERATURA... POKARM NA CZAS SŁUSZNY

Zachęta do ............... w Strażnicy do Studium 15 kwietna 2014 str 31 par 18

(1/4) > >>

R2D2:
Paragraf 18
"Jehowa pragnie, żebyśmy szukali tego co dobre, miłowali dobro oraz czynili to co dobre, tak by mógł okazać nam łaskę ( Am 5:14,15; 1Piotra 3 :11,12). On zwraca uwagę na prawych i im błogosławi ( PS 34:15  ). Pomyślmy na przykład o dwóch Hebrajskich położnych, Szifirze i Pui, które żyły w okresie niewoli egipskiej. Bardziej bały się one Boga niż faraona, który nakazał im zabijać przy porodzie wszystkich hebrajskich chłopców. NAJWIDOCZNIEJ KIEROWAŁY SIĘ ZBOŻNYM SUMIENIEM, dlatego zachowywały przy życiu nowo narodzone dzieci. Te dzielne kobiety zostały później obdarzone własnymi rodzinami ( Wyjścia 1:15-17, 20, 21 ). Ich szlachetne uczynki nie uszły uwagi Jehowy. Niekiedy możemy mieć wrażenie, że nikt nie dostrzega dobra, jakie wyświadczamy. Ale Jehowa je dostrzega. Widzi On każdy dobry czyn, na jaki się zdobywamy, i z pewnością wspaniałomyślnie nas wynagrodzi ( Mt 6:4,6; 1 Tym 5:25; Hebr 6:10 )."

Przytoczmy tutaj wersety z Wyjścia 1: 15-17, 20, 21 :)

15  Później król Egiptu rzekł do hebrajskich położnych, z których jedna miała na imię Szifra, drugiej zaś było na imię Pua,
16  wręcz posunął się do tego, że powiedział: „Kiedy pomagacie Hebrajkom rodzić i widzicie je na stołku położniczym, jeżeli to jest syn, uśmierćcie go; ale jeśli córka, to ma pozostać przy życiu”.
17  Jednakże położne bały się prawdziwego Boga i nie czyniły, jak im powiedział król Egiptu, lecz zostawiały chłopczyków przy życiu.

18  Po pewnym czasie król Egiptu wezwał te położne i powiedział do nich: „Dlaczego to czyniłyście, że zostawiałyście chłopczyków przy życiu?”
19  Położne zaś rzekły do faraona: „Gdyż Hebrajki nie są takie jak kobiety egipskie. Ponieważ są żywotne, rodzą, zanim zdąży do nich przyjść położna”.

20  Przeto Bóg wyświadczał dobro położnym; lud zaś stawał się coraz liczniejszy i bardzo potężniał.
21  A ponieważ położne te bały się prawdziwego Boga, on później obdarzył je rodzinami

zacytowałam także te pominiete przez paragraf 18 i 19 werset :)
DLACZEGO POMINIETO TE WERSETY?
DO CZEGO ZACHĘCA TA HISTORIA?

gedeon:
Sprytnie można manipulować każdym zdarzeniem opisanym w Biblii, wszystko zależy od tego co autorzy strażnicy chcą osiągnąć.
Pewnie sam Bóg by się zdziwił jak to błogosławi poczynania, które rozwiązują się siłami natury a w te działanie boskie wkłada się ideologię o której nawet Bóg nie ma pojęcia. To nazywa się psychomanipulacja.

dziewiatka:
Dlaczego pominięto te wersety ,bo nic nie wnosiły do tematu.Jeżeli jest to manipulacja to na czym ona polega .Do czego zachęca ta historia ,do kierowania się dobrem nawet wtedy gdy jesteśmy przymuszani do złego postępowania i takie inne ble ble.R2 D2 krytyka gdy jest poważna musi mieć uzasadnienie .

Mario:

--- Cytat: dziewiatka w 28 Kwiecień, 2015, 07:06 ---Dlaczego pominięto te wersety ,bo nic nie wnosiły do tematu.Jeżeli jest to manipulacja to na czym ona polega .Do czego zachęca ta historia ,do kierowania się dobrem nawet wtedy gdy jesteśmy przymuszani do złego postępowania i takie inne ble ble.R2 D2 krytyka gdy jest poważna musi mieć uzasadnienie .

--- Koniec cytatu ---

Ja również nie zauważyłem nic takiego co wpływa na jakość tego sprawozdania poprzez ominięcie tych wersetów. Ale czekamy na wyjaśnienia .Możliwe ,że czegoś nie zauważam.
Może to, że  wersety bibl wyjaśniają jak w sposób zgodny z  naturą Hebrajek udało się ocalić chłopców , chociaż tłumaczenie położnych to mógł być zwykły wybieg/ kłamstewko dla Faraona. A paragraf 18 w Strażnicy kładł nacisk na rolę Boga w tej sprawie.Jest tam napisane , że kierowały się zbożnym sumieniem, podczas gdy opuszczone wersety wskazują na coś innego. A jeżeli Hebrajki okłamały Faraona żeby usprawiedliwić fakt nie zabijania chłopców ( tak tłumaczą te wersety niektórzy bibliści ) to wtedy opuszczone wersety  mówiące o tym , nic nie wnoszą. Wypadałoby jednak opisać te wersety, żeby nie było niedomówień tak jak to ma miejsce teraz.




W roku 2014 w artykułach do studium w  Strażnicach było bardzo dużo przekłamań i kilka z nich opiszę  w nowych wątkach ( np o Sarze żonie Abrahama, o zachowaniu Aarona po śmierci syna itd )

Janosik:
Tekst ten mówi o kłamstwie.
One nie powiedziały faraonowi ze nie uśmierciły dzieci bo bały się Boga lecz dopuściły się kłamstwa wobec faraona. Dlatego te 2 wersety Strażnica opuściła.
Koheleta 8: (2) Rozkazów króla przestrzegaj, pomny przysięgi złożonej przed Bogiem. (3) Nie sprawiaj sobie niepokoju - odejdź sprzed jego oblicza! Nie wdawaj się w złe sprawy, bo wszystko, co tylko zechce, może uczynić, (4) ponieważ słowo królewskie ma moc, a któż do niego powie: Cóż ty czynisz?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej