Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Lista królów nowobabilońskich w publikacjach Towarzystwa  (Przeczytany 972 razy)

Offline kłapouchy

Lista królów nowobabilońskich w publikacjach Towarzystwa
« dnia: 12 Październik, 2019, 19:52 »
Po przeczytaniu po raz pierwszy książki Jonssona zainteresowało mnie (wtedy jeszcze na zasadzie szukania jakichkolwiek kontrargumentów w publikacjach Towarzystwa) czy Towarzystwo kiedykolwiek tłumaczyło gdzie należy szukać tych 20 zaginionych lat epoki nowobabilońskiej. Należałoby oczekiwać od "niewolnika", że w swych publikacjach wyjaśni, którzy to władcy panowali dłużej niż to uważają historycy, ewentualnie czy byli inni władcy znani tylko CK, a nieznani historykom.  :)  Parę miesięcy temu pojawił się filmik na youtube, którego autor wykazał, że z publikacji własnych Towarzystwa wynika, że Jerozolima została zburzona w roku 587 p.n.e. Użył do tego kilku cytatów dotyczących lat panowania poszczególnych władców z epoki nowobabilońskiej. Wynotowałem sobie trzy, które wydały mi się najistotniejsze. Pierwszy cytat dotyczy lat panowania Nebukadneccara. Pewnie takich jest więcej w publikacjach, więc ten dla przykładu:

Cytuj
Nebukadneccar panował 43 lata i był głową dynastii sprawującej władzę nad imperium babilońskim. Należał do niej także jego zięć Nabonid oraz najstarszy syn, Ewil-Merodach.
Proroctwa Daniela, rozdz. 4, akap. 9.

Co prawda Towarzystwo uważa, że Nebukadneccar panował w latach 624-582 p.n.e. (tak we Wnikliwym), dzięki czemu zburzenie Jerozolimy wypada w roku 607 p.n.e., ale zgodnie zarówno z Biblią jak i historią świecką podaje, że panował 43 lata. To już coś.

O następnych władcach Babilonu cytat z ang. Strażnicy z 1 stycznia 1965 roku, artykuł zatytułowany: "The Rejoicing of the Wicked is Short-Lived" str. 29. Nie znalazłem tego artykułu po polsku, ale ten tekst jest tu istotny.

Cytuj
Amel-Marduk (Evil-merodach) as the oldest son succeeded Nebuchadnezzar to the throne in 581 B.C.E. (...) Evil-merodach reigned two years and was murdered by his brother-in-law Neriglissar, who reigned for four years, which time he spent mainly in building operations. His underage son Labashi-Marduk, a vicious boy, succeeded him, and was assassinated within nine months. Nabonidus, who had served as governor of Babylon and who had been Nebuchadnezzar’s favorite son-in-law, took the throne and had a fairly glorious reign until Babylon fell in 539 B.C.E.

Cytuj
Amel-Marduk (Ewil-Merodach) jako najstarszy syn wstąpił na tron po Nebukadneccarze w 581 r. p.n.e. (...) Ewil-Merodach panował dwa lata i został zamordowany przez swojego szwagra Neriglisara, który panował cztery lata, poświęcając się głównie przedsięwzięciom budowlanym. Po nim władzę przejął jego nieletni syn Labaszimarduk, zły chłopiec, który został zamordowany po dziewięciu miesiącach. Nabonid, który był zarządcą Babilonu oraz ulubionym zięciem Nebukadneccara objął tron i w chwale panował aż do upadku Babilonu w roku 539 p.n.e.


Z powyższego cytatu wyciągam 3 wnioski:

1. Choć rok wstąpienia na tron Ewil-Merodacha podano według strażnicowej chronologii, to już ilość lat jego panowania, jak i dwóch kolejnych władców zgodnie z historią świecką: Ewil-Merodach - 2 lata; Neriglisar - 4 lata; Labaszimarduk - 9 miesięcy.

2. Każdy z kolejnych wymienionych władców jest następcą poprzednika. Redaktorzy Strażnicy nie pozostawili tu żadnego miejsca na jakiegoś ewentualnego nieznanego władcę czy władców pomiędzy którymś z nich, co niektórzy lubią sugerować.

3. Panowanie Nabonida musiałoby być wydłużone o te 20 "zaginionych" lat, skoro panował po Labaszimarduku, a jego panowanie skończyło się w roku 539 p.n.e.

Jeśli wniosek nr 3 jest właściwy to i tak nieaktualny bo we Wnikliwym poznawaniu Pism pod hasłem "Nabonid" czytamy:

Cytuj
Ostatni suwerenny władca imperium babilońskiego; ojciec Belszaccara. Sądząc z tekstów klinowych, panował ok. 17 lat (556-539 p.n.e.). Interesował się literaturą, sztuką i religią.
A więc mamy kolejnego władcę nowobabilońskiego, którego lata panowania podano zgodnie z historią świecką. Kilka akapitów dalej następujący cytat:

Cytuj
Nabonid wstąpił na tron po tym, jak zabito Labaszimarduka.

Ale zaraz zaraz! Przecież nawet jeśli ktoś całą swą wiedzę historyczną czerpie wyłącznie z publikacji Towarzystwa, to z artykułu z 1965 roku się dowie (w tym miejscu bezczelny link do tego artykułu w bibliotece internetowej Strażnicy https://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1965005), że tenże Labaszimarduk panował 9 miesięcy, a przed nim Neriglisar przez 4 lata, przed tym z kolei Ewil Merodach - 2 lata, no i skądinąd wiemy, że przed Ewil-Merodachem panował Nebukadneccar przez 43 lata. Reszta to już prosta matematyka. Przynajmniej tak się mówi, więc dla ułatwienia:

Nabonid            17 lat            556-539 p.n.e.        Wnikliwe Poznawanie Pism
Labaszimarduk   9 miesięcy      556 p.n.e.              Strażnica z 1965
Neriglisar           4 lata           560-556 p.n.e         Strażnica z 1965
Ewil-Merodach    2 lata          562-560 p.n.e.         Strażnica z 1965
Nebukadneccar   43 lata         604-562 p.n.e         Proroctwa Daniela

Przynajmniej tak mi wyszło. Historycy podobnie przedstawiają daty panowania tych władców. W różnych opracowaniach może być różnica roku w którąś stronę. Tak czy siak niewolnik bardzo się pogubił w zeznaniach. Łączę się w BULU z wszytkimi poszukującymi 20 zaginionych lat epoki nowobabilońskiej, których nigdy nie było.  :)


Offline lma

Odp: Lista królów nowobabilońskich w publikacjach Towarzystwa
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Październik, 2019, 13:39 »
Ten ból potęguje jeszcze szukanie drugiego spełnienia (snu Nebukadneccara), którego jakoś też nie umiałem się doszukać.
Duby smalone, z których najwyraźniej po cichu się wycofują.