W roku 1987 wprowadzono nowy kurs dla bezżennych ŚJ.
„Chrześcijanie w stanie wolnym mają możność poszerzenia zakresu swej służby ku chwale Jehowy. Ze specjalnego przeszkolenia w ramach Kursu Usługiwania mogą korzystać wyłącznie kawalerowie lub wdowcy” (Strażnica Nr 10, 1992 s. 19).
„Kandydatom stawia się, rzecz jasna, wysokie wymagania. Muszą przynajmniej od dwóch lat usługiwać w zborze chrześcijańskim jako starsi lub słudzy pomocniczy. Pierwszeństwo mają pionierzy stali. Wszyscy muszą być nieżonaci, w wieku między 23 a 50 rokiem życia. Nie mogli być napominani przez komitet sądowniczy ani wykluczeni w ciągu ostatnich pięciu lat” (Przebudźcie się! Nr 9, 1993 s. 19).
„Wielu braci w stanie wolnym, którzy jakiś czas temu zostali zamianowani sługami pomocniczymi, może powiedzieć Jehowie: »Oto jestem, poślij mnie!« (...). Mogą się zgłosić na Kurs Usługiwania, dostępny dla nieżonatych starszych i sług pomocniczych, którzy mają możliwość służyć tam, gdzie są większe potrzeby” (Strażnica Nr 20, 1996 s. 13).
„Na Kurs Usługiwania mogą być zaproszeni mężczyźni w stanie wolnym w wieku od 23 do 50 lat, którzy spełniają określone wymagania - usługują jako starsi lub słudzy pomocniczy co najmniej od dwóch lat, cieszą się dobrym zdrowiem i naprawdę pragną służyć Królestwu i swym współwyznawcom, gdziekolwiek będą potrzebni” („Rocznik Świadków Jehowy 1997” s. 23).
„Samotni starsi i słudzy pomocniczy są zachęcani do poważnego rozważenia możliwości skorzystania z Kursu Usługiwania” (Nasza Służba Królestwa Nr 5, 1999 s. 8 ).
„Wymagania. Zrozumiałe jest, że kandydatom na kurs stawia się wysokie wymagania. Muszą usługiwać w charakterze starszych lub sług pomocniczych przynajmniej przez ostatnie dwa lata, być w stanie wolnym i mieć co najmniej 23, ale nie więcej niż 50 lat. (...) Jeśli jesteś starszym lub sługą pomocniczym w stanie wolnym i masz od 23 do 50 lat, to czy myślałeś już o wypełnieniu zgłoszenia na Kurs Usługiwania? A może jesteś młodym bratem i zastanawiasz się nad dalekosiężnymi celami w służbie dla Jehowy? Czy nie mógłbyś uprościć swego życia, by nic nie przeszkodziło ci wejść przez »wielkie drzwi prowadzące do działalności«? Odniesiesz z tego mnóstwo radości i satysfakcji” (Nasza Służba Królestwa Nr 8, 2004 s. 3-4).
W Polsce całkiem pokaźna liczba „nieżonatych” ukończyła omawiany kurs:
„Cieszy nas też postawa braci w stanie wolnym, którzy zgłaszają się na Kurs Usługiwania. Od roku 1993 to szczególne szkolenie ukończyło 770 starszych i sług pomocniczych” (Nasza Służba Królestwa Nr 9, 2007 s. 1).
„Dnia 4 listopada 2007 roku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom 33 klasy Kursu Usługiwania w Polsce. Do tej pory ze szkolenia tego skorzystało 794 braci” (Nasza Służba Królestwa Nr 1, 2008 s. 7).
Pod koniec roku 2010 ogłoszono, że omawiany kurs zmieni nazwę i będzie obejmował zakres wieku od 23 do 62 lat, a nie jak dotychczas od 23 do 50 lat:
„Kurs Usługiwania będzie odtąd nazywany Kursem Biblijnym dla Braci” (Strażnica 15.08 2011 s. 21 [Ciekawe, że po angielsku nazwano go trochę inaczej: He next revealed that the Ministerial Training School would henceforth be known as the Bible School for Single Brothers]).
„Kurs Biblijny dla Braci
Cel: Przygotowuje nieżonatych starszych i sług pomocniczych do dodatkowych obowiązków teokratycznych. Większość absolwentów jest kierowana na tereny z potrzebami w swoim kraju. Niektórzy mogą zostać skierowani do innego kraju, jeśli stawią się do dyspozycji.
Czas trwania: Dwa miesiące.
Miejsce: Wyznacza Biuro Oddziału. Zazwyczaj Sala Zgromadzeń lub Sala Królestwa.
Kto może skorzystać: Nieżonaci bracia w wieku od 23 do 62 lat, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, pragną usługiwać braciom i są gotowi popierać sprawy Królestwa wszędzie, gdzie istnieje taka potrzeba (Marka 10:29, 30). Muszą przynajmniej przez dwa lata bez przerwy usługiwać w charakterze starszych lub sług pomocniczych” (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2011 s. 5-6).