Ruszył rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym
2017-10-01
Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym
Z odrażającą seksualną przestępczością nie wystarczy walczyć, trzeba jej także zapobiegać. Nie było dotąd w Polsce metod, by – jak w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy Francji – skutecznie kontrolować sprawców przestępstw na tle seksualnym, gdy już opuszczą więzienie. Mimo że wielu dopuszcza się ponownie podobnych przestępstw.
Dlatego 1 października ruszył powszechny rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym. Składa się on z dwóch części:
Do pierwszej (Rejestr z dostępem ograniczonym) mają dostęp przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla dzieci (np. kolonii letnich, wyjazdów na ferie zimowe, agroturystyki, obozów sportowych) będą musieli sprawdzać, czy nowo zatrudniane przez nich osoby figurują w tym rejestrze. Kto tego nie dopełni lub zatrudni osobę, o której wie, że figuruje ona w rejestrze, narazi się na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł;
Druga część rejestru (Rejestr publiczny) jest ogólnodostępna w internecie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej dane najbardziej groźnych sprawców.
Uruchomienie rejestru zostało przewidziane w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, uchwalonej 13 maja 2016 r. Nowe przepisy wprowadzają kompleksowy system ochrony przed tego rodzaju przestępczością, zwłaszcza, gdy może być skierowana przeciwko dzieciom. Ustawa weszła w życie 1 października 2017 r.
To daje możliwość sprawdzenia każdego, kto zgodnie z Art. 21 ust 1 ustawy ma kontakt z dziećmi
Obowiązek pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją,
wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimiArt. 21. 1. Przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub
przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej
z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy
w zakresie takiej działalności są obowiązani do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone
w Rejestrze z dostępem ograniczonym.
Art. 23, ust. 2. Kto dopuszcza do pracy
lub do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem
małoletnich lub z opieką nad nimi osobę bez uzyskania informacji, o której mowa w art. 21 ust. 1, lub wiedząc, że dane tej
osoby są zamieszczone w Rejestrze,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.
Zgodnie z art. 21 i 23 skierowaliśmy zapytanie do Ministerstwa Sprawiedliwości:
Czy zgodnie z art. 21 i 23 Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym w związkach wyznaniowych, które zgodnie ze statutem mianują swoich wyznawców na starszych zboru powierzając im urzędy duchowe które sprawują pieczę nad wyznawcami w tym i nieletnimi w zakresie pracy wychowawczej, edukacyjnej oraz związanej z wypoczynkiem ( prowadzenie ośrodka pionierskiego) powinni zgodnie z ustawą przed zamianowaniem na "starszego zboru" (urząd duchownego) oraz dopuszczeniem w/w działania zostać obligatoryjnie sprawdzeni w rejestrze.
Jeżeli w wyniku sprawdzenia okażę się, że kandydat nie był notowany, władzę związku wyznaniowego dokonają stosownego zamianowania.
Czy takim rygorom sprawdzenia zgodnie z ustawą będą poddani już zamianowani "starsi zboru"? Link do rejestru:
https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/