Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne

DYSKUSJE DOKTRYNALNE => BIBLIA - DYSKUSJE..... => Wątek zaczęty przez: ROB660 w 15 Marzec, 2026, 09:50

Tytuł: Pytanie biblijne 61: Czy 10 Jozuego jest powodem zmiany daty Wieczerzy i Paschy?
Wiadomość wysłana przez: ROB660 w 15 Marzec, 2026, 09:50
Czy 10 rozdz Jozuego jest powodem że Jezus i uczniowie obchodzili Wieczerzę 14 nissan, a nie jak wszyscy Żydzi (nawet teraz) 15-tego Nissan?

Zatrzymanie słońca przez jeden dzień (trochę chyba ponad) spowodowało wiele konsekwencji :
1. Przesunięcie jednego dnia do tyłu , bo jeśli był np. poniedziałek wieczór (ale jeszcze dzień) i Jozue prosząc Boga JHWH o zatrzymanie słońca i księżyca spowodował że we wtorek ( czyli zaraz po zatrzymaniu ) był dzień a ni wieczór .
2.Zmiana dnia tygodnia z np wtorku na poniedziałek (bo powinien być już wtorek w czasie przesłużonego dnia)
3. Całe wieki trwali w błędzie ale Bóg tego nie korygował
4. Spowodowało spotkanie się 2 świąt :Paschy Żydów i sabatu ,i Jezus mógł spożywać Paschę korygując jednocześnie datę
5. Typowo fizyczny aspekt , bo 10 rozdział pokazuje że czas leci dalej i odnoszenie go do astronomii nie zawsze jest super precyzyjne
6 . Wszechświat nie jest bezwładnym i bez nadzoru "wybuchem" na który nikt nie ma wpływu, ale wręcz przeciwnie JHWH panuje nad tym wręcz w nieprawdopodobny sposób