Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne
DYSKUSJE DOKTRYNALNE => SEKSUALNOŚĆ WG ŚWIADKÓW JEHOWY => Wątek zaczęty przez: Sebastian w 24 Czerwiec, 2025, 08:41
-
powszechnie wiadomo że USA jako państwo to "wylęgarnia" rozmaitych religijnych świrów i wiadomo że sekta świadków Jehowy powstała właśnie w takim świrniętym środowisku
.
jest w Biblii werset autorstwa Apostoła Pawła który mówi o tzw "pocałunku świętym" którym rzekomo witali się pierwsi chrześcijanie na swoich nabożeństwach
.super dawno temu (jeszcze jako nastolatek) czytałem przezabawne strażnicowe wyjaśnienie czym rzekomo jest ten "święty" pocałunek.przezabawne, gdyż to była twórczość z gatunku "faryzeusz po faryzejsku ocenia czyjeś świrowate zachowania"ale nie mogę tego teraz znaleźć.mam pytanie: czy ktoś kojarzy to śmieszne stanowisko strażnicy? ,To było dawno bo strażnica z pewnością była jeszcze czarno-biała!
-
Dzisiaj CzatGPT odpowiada tylko i aż tyle.
Czy Świadkowie Jehowy wspominają o „świętym pocałunku”?
Tak — Świadkowie Jehowy w swoich publikacjach, zwłaszcza w archiwach Strażnicy oraz w materiałach online (np. w serwisie jw.org), wspominają o „świętym pocałunku”, ale wyjaśniają to symbolicznie i kulturowo. Poniżej krótkie podsumowanie ich stanowiska:
Wyjaśnienia w publikacjach Świadków Jehowy:
„Święty pocałunek” był formą powitania typową dla kultury żydowskiej i grecko-rzymskiej w I wieku. Oznaczał szacunek, serdeczność, braterstwo i pokój.
Obecnie, ponieważ w wielu kulturach pocałunek jako forma powitania nie jest powszechny, Świadkowie Jehowy nie praktykują dosłownego „pocałunku świętego”.
Zamiast tego podkreślają okazywanie braterskiej miłości i gościnności w odpowiedni dla danej kultury sposób (np. uścisk dłoni, serdeczne pozdrowienie).
Przykłady źródeł:
Strażnica 1 grudnia 1983, s. 30 (artykuł „Pytania czytelników”) — tłumaczy, że „święty pocałunek” był zwyczajem, który obecnie zastąpiono innymi formami serdecznego powitania.
„Wnikliwe poznawanie Pism” (tom 2, s. 896, hasło: pocałunek) — zawiera dokładne omówienie pojęcia „pocałunku świętego” i jego kontekstu biblijnego.
jw.org – hasło „pocałunek” w wyszukiwarce daje wyniki omawiające to zjawisko w publikacjach.