Świadkowie Jehowy - forum dyskusyjne

DYSKUSJE DOKTRYNALNE => "NOWE ŚWIATŁA" => Wątek zaczęty przez: Roszada w 04 Grudzień, 2024, 19:59

Tytuł: 2024 – Wysokość portyku świątyni Salomona
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 04 Grudzień, 2024, 19:59
Rok 2024 – Wysokość portyku świątyni Salomona

Ang. skorowidz do nowych świateł zaliczył:

*** dx86-24 Beliefs Clarified ***
2024 (...) height of the porch of Solomon’s temple: w24.10 31

tzn. “wysokość portyku świątyni Salomona: w24.10 31”

Mało istotne, ale widać, „na bezrybiu i rak ryba”...

*** w24 październik s. 31 ak. 1-2 Pytania czytelników ***
W edycjach Pisma Świętego w Przekładzie Nowego Świata opublikowanych przed rokiem 2023 można było przeczytać, że „portyk przed domem miał 20 łokci szerokości, tyle co szerokość domu, a wysokość portyku wynosiła 120” (2 Kron. 3:4). Inne przekłady biblijne również zawierają informację o 120 łokciach. Oznaczałoby to, że portyk był wysoki na jakieś 53 metry!
Jednak w wydaniu Przekładu Nowego Świata z roku 2023 czytamy, że „wysokość portyku również wynosiła 20 łokci”, czyli mniej więcej 9 metrów. Rozważmy kilka powodów tej zmiany.

Czyli wysokość portyku nie 53 metry, ale mniej więcej 9 metrów.
Żywotne znaczenie to ma dla nas. ;D
Tytuł: Odp: 2024 – Wysokość portyku świątyni Salomona
Wiadomość wysłana przez: Gremczak w 04 Grudzień, 2024, 23:04
Skąd ta różnica?
Ma to żywotne znaczenie dla nas.
Możemy stwierdzić jacy ludzie mierzyli.
Widocznie raz mierzył wysoki chłop i miał dłuższe łokcie.
Innym razem mierzył niski chłop i miał krótsze łokcie. ;D
Tytuł: Odp: 2024 – Wysokość portyku świątyni Salomona
Wiadomość wysłana przez: Gostek w 05 Grudzień, 2024, 10:06
A może wystąpił tam błąd techniczny i zamiast 120 wydrokowano 20..... Należałoby również porównać również inne wydania tego pisma w innych językach .

Kiedyś jeszcze zaraz jak się odwróciłem od organizacji badałem skrupulatnie zawartość pism i sprawdzałem jak się rzeczy mają.😜 Obecnie ,tzn od około dwóch laty nie miałem biblii w rękach i jest mi dobrze z tym.
Ale tak to jest jak nieprzerwanie przez 35 lat stale wertowało się jej strony a teraz już nie ,to widzę różnicę na plus. Aczkolwiek wcale nie żałuję tego okresu poznawania. Po prostu przejedzony już jestem tym materiałem i teraz nadeszła pora na odpoczynek i zajmowanie się innymi sprawami.😁
Tytuł: Odp: 2024 – Wysokość portyku świątyni Salomona
Wiadomość wysłana przez: Roszada w 05 Grudzień, 2024, 11:53
Mi to akurat do niczego nie potrzebne, nawet mi się nie chciało sprawdzać w komentarzach biblijnych.
O innych przekładach ŚJ pisali:

"Inne przekłady biblijne również zawierają informację o 120 łokciach."