Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Polish Bible Students Association - kim byli polscy badacze Pisma Św.?  (Przeczytany 1647 razy)

Offline Roszada

Po niesprawdzonym proroctwie J. F. Rutherforda, dotyczącym roku 1925 i po odrzuceniu C. T. Russella jako "sługi wiernego i roztropnego" w roku 1927 nastąpiła druga fala odejść Polaków w USA z Towarzystwa Strażnica.
Pierwsza fala była w roku 1919, gdy powstała polska korporacja Towarzystwa w Detroit i gdy Sędzia, który wyszedł z więzienia, rozpoczął ograniczać jej niezależność.

W roku 1932 zarejestrowała się właśnie w USA druga oderwana od Świadków Jehowy polska grupa badaczy Pisma Św. zwana Polish Bible Students Association.
Najwięcej osób związanych z niezależnymi badaczami mieszkało w Detroit i Chicago.

Oto w skrócie jej losy.

1927-1930 – liczne odejścia polskich badaczy Pisma Świętego z Towarzystwa Strażnica.
   
1930 – powstaje w USA Komitet Obrony Nauk Wiernego Sługi (M. Kostyn).

1931 – badacze Pisma Świętego z Towarzystwa Strażnica stają się „Świadkami Jehowy”.

1932 – powstaje w USA druga polska grupa badaczy Pisma Świętego, tzn. Polish Bible Students Association (Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego), wydająca czasopismo pt. Brzask Nowej Ery i Zwiastun Obecności Chrystusa, którą współtworzy też M. Kostyn.

1942 – obie polskie grupy badaczy Pisma Świętego (z roku 1919 i 1932) połączyły się w jedno wyznanie (podobne we Francji w latach 50. XX w.). Nie nastąpiło to w Polsce do dziś.

Do dziś istnieją w USA niedobitki tej grupy. Dzieci i wnuki tych badaczy Pisma Św. należą już do zborów amerykańskich takich jak:

Dawn Bible Students Association
Chicago Bible Students

Kiedyś korespondowałem nawet z Polish Bible Students Association
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad, 2018, 19:36 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Polish Bible Students Association - kim byli polscy badacze Pisma Św.?
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Listopad, 2018, 09:17 »
Kolporterzy związani z Towarzystwem zwani byli badaczami Pisma Św.

   „Co prawda nasi bracia często określali siebie mianem Badaczy Pisma Świętego, a od roku 1910, mówiąc o swych zebraniach, posługiwali się nazwą Stowarzyszenie Międzynarodowych Badaczy Pisma Świętego. W roku 1914 zaczęli używać w odniesieniu do poszczególnych grup nazwy Stowarzyszeni Badacze Pisma Świętego – dla odróżnienia od nowo utworzonej, zarejestrowanej korporacji Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Świętego” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 151).

Również wszystkie pozostałe grupy oderwane od Towarzystwa nazywały siebie "badaczami Pisma Świętego":

Dawn Bible Students Association
Chicago Bible Students
Polish Bible Students Association (grupa polska od ok. 1930 r.)
Congregations of the Bible Students in America (grupa polska od 1919 r.).
i inne

Rutherford nie mógł sobie z tym bałaganem poradzić, bo czasem rodziny nawet były pomieszane wyznaniowo. Ludzie mylili jednych badaczy z drugimi. Ci drudzy polscy badacze (Congregations..) nawet w latach 1919-1925 wydawali Strażnicę!
Sądem im groził Rutherford. Zmienili w roku 1925 Strażnicę na Straż. :)

Co robi Sędzia?
Zmienia nazwę właśnie z tego powodu w roku 1931. Odtąd jego badacze stają się Świadkami Jehowy:

   „»NOWE IMIĘ« [rezolucja]
   (...) ponieważ wkrótce po śmierci Ch. T. Russell’a wśród tych, którzy z nim byli połączeni we wspomnianej pracy, nastał rozłam, przyczem część odłączyła się od »Strażnicy« Towarzystwa Biblijnego i Broszur, wzbraniając się odtąd współpracować z rzeczonym Towarzystwem i uznać prawdę, ogłaszaną przez to Towarzystwo w »Strażnicy« i w innych wydawanych niedawno publikacjach, a raczej zwalczała pracę wspomnianego Towarzystwa, polegającą na głoszeniu teraźniejszego poselstwa o Królestwie Bożem we wszystkich częściach organizacji szatańskiej; a wspomniani przeciwnicy połączyli się w różne i liczne grupy, przyjmując nazwy »badaczy Pisma Św.«, »zjednoczonych badaczy Pisma Św.«, »Russellitów, głoszących komentowaną przez pastora Russella prawdę«, »wytrwałych« i inn., wywołujące zamieszanie i nieporozumienia:
   przeto, chcą dać wyraz naszemu prawdziwemu stanowisku i w przekonaniu, że się to dzieje zgodnie z wolą Bożą, wyrażoną w jego Słowie, uchwalamy podać do ogólnej wiadomości:
   że żywimy dla Ch. T. Russell’a z powodu jego dzieła wielką miłość i że z radością przyznajemy, że Pan się nim posługiwał i niezmiernie błogosławił jego pracy; jednakże stosownie do Słowa Bożego nie możemy przystać na to, żeby nas nazywano »Russellitami«; że Towarzystwo Biblijne i Broszur »Strażnica«, Międzynarodowe Stowarzyszenie Badaczy Pisma Św. i Zjednoczenie Kazalnicy Ludowej li tylko są nazwy korporacyi, przyjęte i używane przez nas dla wykonywania naszej pracy w posłuszeństwie względem przykazania Bożego; że jednak żadna z tych nazw nie może nam być słusznie nadana jako korporacji chrześcijan, postępujących śladami naszego Pana i Mistrza, Chrystusa Jezusa; że badamy Pismo Św., że jednak jako korporacja chrześcijan, stanowiących zjednoczenie, odrzucamy przyjęcie nazwy »badaczy Pisma Św.« lub podobne nazwy dla określenia naszego właściwego stanowiska względem Pana; że odrzucamy przyjęcie imienia jakiegoś człowieka lub być nazwani takiem imieniem;
   (...) wobec czego z radością przyjmujemy imię, jakie wyszło z ust Pańskich, mając życzenie, byśmy byli znani i nazwani po następującem imieniu: Świadkowie Jehowy. – Izajasza 43:10-12; 62:2; Objawienie 2:17” (Królestwo nadzieja świata 1931 s. 29-34).
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad, 2018, 09:20 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Polish Bible Students Association - kim byli polscy badacze Pisma Św.?
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Listopad, 2018, 13:30 »
Widać z powyższego, że szczególnie Polacy w USA robili wiele bigosu Rutherfordowi. Obie grupy razem, jedna od roku 1919, a druga od roku 1932.

Przypomnijmy że polskie zbory było po angielskich największe w USA. Jako jedyne miały swoją polską korporację w latach 1919-1922 i z niej wyłaniało się wielu rozłamowców.

„Wśród obcojęzycznych grup Badaczy Pisma Świętego, działających wówczas w USA, mówiący po polsku należeli do najliczniejszych i najaktywniejszych” (Rocznik Świadków Jehowy 1994 s. 178).

Po połączeniu się obie grupy razem miały nazwę Polish Bible Students Association
« Ostatnia zmiana: 07 Listopad, 2018, 13:32 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Polish Bible Students Association - kim byli polscy badacze Pisma Św.?
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Listopad, 2018, 20:08 »
O początkach Polish Bible Students Association tak oto pisze inny badacz z grupy wolnych badaczy Pisma Św.:

„Niech czytelnicy dobrze zauważą, jak sami piszą w 3 numerze «Głosu Wolności», że pierwsze zebranie mieli w Detroit Mich w 1930 r., a 1931 r. pierwszą konwencję w Bufallo i na tej konwencji wybrano Komitet z pięciu i t.d., zaś w 1932 r. zaczęli wydawać «Brzask»...” (Wyjaśnienie znaczenie, powstanie i działalność Komitetu A. Stahn 1936 s. 16).


Offline Roszada

Odp: Polish Bible Students Association - kim byli polscy badacze Pisma Św.?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Listopad, 2018, 21:20 »
Pierwsze propozycje połączeniowe obu polskich grup pojawiły się w USA już w roku 1932, ale zakończyły się fiaskiem (patrz Straż Nr 11, 1933 s. 162, 170-174).
Dopiero po 10 latach, w roku 1942 doszły do skutku.
Pewnie kurcząca się liczba Polonusów przyspieszyła ten proces.