Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)  (Przeczytany 2668 razy)

Offline Roszada

Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« dnia: 15 Listopad, 2018, 13:45 »
Pierwszą książkę o religiach, a właściwie o krytyce wszelkich religii wydał jeszcze Sędzia Rutherford, w niespełna dwa lata przed śmiercią. Było to podczas wojny.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1940: Religia (po polsku brak):

*** w80/5 ss. 10-11 ***
Chroniona przez miriady niebiańskich aniołów, ta symboliczna „szarańcza” niepowstrzymanie odwiedzała dom po domu. Prości ludzie słuchali ich chętnie, a wzbudzający lęk dzień Jehowy coraz bardziej się przybliżał. (Zobacz książkę Religia [wydaną po angielsku w roku 1940], rozdziały 6 i 7

Ang. skorowidz daje o niej takie odsyłacze:

*** dx30-85 Religion (Book) ***
RELIGION (Book)
letter of appreciation: w40 351
release: jp 182-183; w40 242
summary: g40 9/4 25-27

« Ostatnia zmiana: 17 Listopad, 2018, 17:58 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Listopad, 2018, 18:30 »
W roku 1944, a więc już za prezesa Knorra wydano napastliwą broszurę o religiach. W tym czasie samo słowo „religia” było złe, a cóż dopiero wszelkie religie.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1944: Religia zbiera wicher:

*** w96 15.4 s. 13 ***
Nasuwa się to samo pytanie, które zadano w roku 1944 w broszurze Religia zbiera wicher: „Czy (...) jakakolwiek organizacja, która zawiera ugody z władzami tego świata i bierze czynny udział w jego politycznych sprawach szukając korzyści i ochrony u świata, może być kościołem Bożym lub przedstawiać Chrystusa Jezusa na ziemi? (...) Jest jasne, że wszyscy ci religianci, którzy mają styczność z królestwami tego świata, nie mogą być przedstawicielami Królestwa Bożego pod Chrystusem Jezusem”.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Listopad, 2018, 10:51 »
W roku 1951 Towarzystwo wydało aż dwie publikacje poświęcone religiom. Ta druga, będąca książką, została dopiero po latach zastąpiona publikacją Człowiek poszukuje Boga.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1951: Czy religia sprosta kryzysowi świata?:
1951: Co religia uczyniła dla ludzkości?:

Broszura była wykładem prezesa Knorra:

*** w71/4 s. 10 ***
Nawet w trudnych latach wojennych z powodzeniem kontynuowano działalność. Na pierwszym kongresie międzynarodowym odbytym w roku 1951 w paryskim Pałacu Sportu 10 456 osób wysłuchało wykładu prezesa Towarzystwa na temat „Czy religia sprosta kryzysowi świata?”

Książka zaś zajęła się wszystkimi religiami:

*** w80/12 s. 6 ***
Tak więc w roku 1951 klasa Jeremiasza wydała w języku angielskim książkę pod tytułem: „Co religia uczyniła dla ludzkości?” Opublikowano ją wówczas na międzynarodowym zgromadzeniu Świadków Jehowy w Londynie. Rozdział 25 omawia temat religii fałszywej i „człowieka bezprawia”. Na stronach 320 i 321 czytamy tam o „odstępstwie”:
Zatem wkrótce po śmierci dwunastu apostołów przywódcy chrześcijańscy zaczęli odpadać od prawdziwego chrystianizmu i tworzyć klasę lub system „człowieka bezprawia”. Skoro apostołowie nie stali już na przeszkodzie, ów zbiorowy „człowiek bezprawia” wystąpił na jaw i bezprawnie jął siebie wywyższać. Przywłaszczył sobie jako odstępcze duchowieństwo władzę nad życiem religijnym ludzi mających się za chrześcijan. Słowo „duszpasterza” miało znaczyć więcej niż spisane Słowo Boże. Kler stawiał tradycje i przykazania ludzkie ponad prawa Boże, które tym samym unieważniał. Przybierając tytuły „wielebnego”, „czcigodnego”, „przewielebnego”, „świętobliwego”, a w odniesieniu do papieża nawet „namiestnika Bożego”, wynosił się w swych kościołach, katedrach oraz innych świątyniach do godności obiektów kultu: przechwytywał dla siebie cześć i bojaźń, należne Jehowie Bogu i Jego Synowi, Jezusowi Chrystusowi. Członkowie tej klasy mają się za synów Bożych, lecz dla owieczek w swych parafiach sami chcą być duchowo możnymi, czyli bogami.
Przytoczona książka śmiało wykazuje, że w zbliżającym się „wielkim ucisku” przepowiedziana zagłada dosięgnie odstępczą klasę „człowieka grzechu” („człowieka bezprawia”, NW) i wszystkie inne fałszywe religie babilońskie. Kiedy zginie reprezentujący chrześcijaństwo „człowiek bezprawia”, „syn zatracenia”, zginie również samo nominalne chrześcijaństwo. Wydarzenie to będzie siało „grozę dookoła”, czyli wstrząśnie uczuciami religijnymi zarówno rzekomych chrześcijan, jak i wszystkich innych wyznawców religii niezgodnych z Pismem Świętym


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Listopad, 2018, 11:26 »
W połowie lat 50. XX w. Towarzystwo wydało broszurę, w której zastosowano istną sofistykę. Aby wskazać, że ŚJ są kim innym niż całe chrześcijaństwo zastosowali do siebie określenie „chrystianizm”, a dla wszystkich innych wyznań chrześcijańskich termin „chrześcijaństwo”.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1955: Chrześcijaństwo czy chrystianizm — które z nich jest „światłem świata”?

*** w88 1.7 ss. 24-25 ***
W roku 1955 Świadkowie Jehowy rozpowszechnili miliony broszur pt. Chrześcijaństwo czy chrystianizm — które z nich jest „światłem świata”? Tysiące egzemplarzy tej broszury wręczono bezpośrednio duchownym chrześcijaństwa. A czego mogli się z niej dowiedzieć? Z otwartością właściwą Jeremiaszowi stwierdzono: „Pomimo wszystkich swych osiągnięć, które przyniosły mu postęp pod względem gospodarczym, umysłowym i militarnym, chrześcijaństwo nie okazało się ‛światłem świata’. Dlaczego nie? (...) Nie głosi i nie przestrzega [biblijnego] chrystianizmu”. Następnie postawiono pytanie: „Czy obnażanie fałszywej religii oznacza prześladowanie jej zwolenników? Czy jest to objaw niechrześcijańskiej nieczułości?” Odpowiedź brzmiała: „Nie; gdyż inaczej Jezus Chrystus byłby obłudnym prześladowcą Żydów, (...) a wszyscy prorocy Jehowy czasów przedchrześcijańskich [z Jeremiaszem włącznie] byliby prześladowcami i ślepymi gorliwcami, gdyż wszyscy demaskowali fałszywą religię odszczepieńczych Żydów i pogańskich ludów”. Jeśli prawdziwi chrześcijanie mają być „światłem świata”, to siłą rzeczy muszą zostać zdemaskowane „ciemności” duchowe (2 Koryntian 6:14-17). Nie oznacza to atakowania poszczególnych ludzi; przedmiotem krytyki jest raczej system, który ich trzyma w niewoli.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Listopad, 2018, 18:03 »
Po długim czasie, w  latach 90. XX wieku wydano książkę o różnych religiach. Naiwnie napisano głosicielom, że „książka ta ułatwi zapoczątkowywanie studiów biblijnych z przedstawicielami najrozmaitszych religii” (patrz poniżej). Niektórzy ŚJ traktowali tę książkę jako encyklopedyczne dzieło o religiach.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1990: Człowiek poszukuje Boga (po polsku: 1994):

*** w91 15.1 s. 29 ***
Chcąc nas wyposażyć do niesienia pomocy duchowej hinduistom, buddystom, sintoistom i wyznawcom innych religii, Towarzystwo wydało piękną, 384-stronicową książkę Mankind’s Search for God (Człowiek poszukuje Boga). Rzetelnie omawia ona podstawowe nauki głównych religii niechrześcijańskich, ale też ukazuje rozwój religii fałszywej w łonie chrześcijaństwa. Książka ta ułatwi zapoczątkowywanie studiów biblijnych z przedstawicielami najrozmaitszych religii.

Było to jak na razie ostatnia książka o religiach.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad, 2018, 20:08 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad, 2018, 18:00 »
Prócz publikacji "o religiach" Towarzystwo wydawało też książki i broszury "dla religii".

Już C. T. Russell zaczął wydawać publikacje specjalnie dla Żydów (wygłaszał też kazania).

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1910: Nadzieje Żydów (po polsku brak):
1902: nr 56: List do Hebrajczyków (jidysz) (broszura):


W roku 1910 C. T. Russell wydał po angielsku broszurę pt. Jewish Hopes (Nadzieje Żydów), która zawierała 80 stron, a w niej zawarte były jego przemyślenia pt. JERUSALEM Pastor Russell's Discourse. June 5th. 1910. at Brooklyn Academy of Music wygłoszone 5 czerwca oraz rozdział ósmy (Przywrócenie Izraela) przepisany z tomu trzeciego pt. Przyjdź Królestwo Twoje (1891).
Pierwszy zaś tekst zamieszczono później w książce pt. Pastor Russell’s Sermons (1917 s. 396-403; tekst polski Kazania Pastora Russella 2012 s. 396-403 [wyd. „Straż”, Białogard]).


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopad, 2018, 19:36 »
Sędzia Rutherford też publikowała specjalnie dla Żydów i to książki.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1925: Pociecha dla Żydów (po polsku brak):
1929: Życie:

*** re rozdz. 19 s. 118 ***
Czy te wydarzenia nie dowodziły, iż Żydzi mieli dostąpić błogosławieństw Bożych? Świadkowie Jehowy przez wiele lat tak właśnie myśleli. W roku 1925 opublikowano 128-stronicową książkę Comfort for the Jews (Pociecha dla Żydów). A w roku 1929 ukazała się atrakcyjnie wydana książka Życie, omawiająca na 360 stronach między innymi Księgę Hioba i przeznaczona głównie dla Żydów. Podjęto spory wysiłek — zwłaszcza w Nowym Jorku — by dotrzeć do nich z tym orędziem mesjanistycznym.

Sędzia przemawiał też do Żydów osobiście:

   „[1926 r.] Następnego wieczora brat Rutherford miał przemówienie pt. »Palestyna dla Żydów – dlaczego?«, skierowane do słuchaczy pochodzenia żydowskiego. Zaśpiewałem wtedy arię »Pocieszę cię, mój ludu« z oratorium Händla pt. Mesjasz. Kilka tysięcy Żydów przybyło na to specjalne zgromadzenie. W owym czasie błędnie odnosiliśmy proroctwa z Pism Hebrajskich do Izraela cielesnego. Jednakże w roku 1932 Jehowa pozwolił nam zrozumieć, że dotyczą one Izraela duchowego” (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 18 s. 25-26).
« Ostatnia zmiana: 24 Listopad, 2018, 11:49 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Listopad, 2018, 09:19 »
W roku 1967 Towarzystwo zapragnęło powiedzieć Żydom i to po hebrajsku, dlaczego Bóg dopuszcza zło.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1967: Dlaczego Bóg dopuszcza zło? (hebrajski):

Nie ma żadnego komentarza o tej broszurze w publikacjach. Pewnie Żydom tłumaczą, dlaczego był holokaust. :-\


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #8 dnia: 18 Listopad, 2018, 11:51 »
W latach 90. XX wieku i w wieku XXI znów Towarzystwo podjęło próby nawracania Żydów i specjalnie dla nich wydało broszury.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1992: Czy nastanie kiedyś świat bez wojen? (dla Żydów) (po polsku brak):
         nr 18: Świadkowie Jehowy — w co wierzą? (dla Żydów) (po polsku brak):
2013: Jak możesz zapewnić sobie prawdziwe szczęście? (dla Żydów):
2018: Czy nastanie kiedyś świat bez wojen? (zrewidow., dla Żydów) (po polsku brak):

W tej ostatniej broszurze w wersji zrewidowanej usunięto obietnicę o pokoleniu roku 1914.
   Fragment dotyczący „pokolenia roku 1914”:

The same prophecy of Jesus that gave the sign of the last days also highlighted the nearness of God’s intervention. Jesus said: “This generation [the generation of 1914 that witnessed the end of “the appointed times”] will by no means pass away until all these things occur.” (Matthew 24:34; Luke 21:24, NW) That generation is very near to passing away. Yes, now is the time of decision for all mankind! (Will There Ever Be a World Without War? 1992 s. 31).

The same prophecy of Jesus that gave the sign of the last days also highlighted the nearness of God’s intervention. Jesus said: “This generation will by no means pass away until all these things occur.” (Matthew 24:34; Luke 21:24, NW) That indicates that now is the time of decision for all mankind! (Will There Ever Be a World Without War? 2018 s. 31).


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #9 dnia: 18 Listopad, 2018, 15:01 »
Towarzystwo Strażnica szczególnie od roku 1983 zabrało się za wydawanie publikacji specjalnie dla religii niechrześcijańskich.

*** jv rozdz. 9 s. 112 ***
W roku 1983 opracowano trzy broszury przeznaczone specjalnie dla muzułmanów, buddystów i hinduistów

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1990: Człowiek poszukuje Boga (po polsku: 1994):

*** w91 15.1 s. 29 ***
Chcąc nas wyposażyć do niesienia pomocy duchowej hinduistom, buddystom, sintoistom i wyznawcom innych religii, Towarzystwo wydało piękną, 384-stronicową książkę Mankind’s Search for God (Człowiek poszukuje Boga). Rzetelnie omawia ona podstawowe nauki głównych religii niechrześcijańskich, ale też ukazuje rozwój religii fałszywej w łonie chrześcijaństwa. Książka ta ułatwi zapoczątkowywanie studiów biblijnych z przedstawicielami najrozmaitszych religii.

Publikacje (broszury i traktaty) dla hinduistów.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1980: Ścieżka prawdy Bożej wiodąca do wyzwolenia (broszura)
1983: Od Kurukszetry do Armagedonu — i twego ocalenia (© 1982) (dla hinduistów) (po polsku brak):
1986: Czy możesz odnieść zwycięstwo nad śmiercią? (dla hinduistów) (po polsku brak):
1990: Kto nam pomoże rozwiązać nasze problemy? (dla hinduistów) (po polsku brak):
1993: Dlaczego powinniśmy oddawać cześć Bogu w miłości i prawdzie? (dla hinduistów) (po polsku brak):

Ciekawe, że w XXI wieku już nie nie publikowano, jak na razie, specjalnie dla hinduistów.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Listopad, 2018, 10:07 »
Od roku 1983 Towarzystwo zaczęło wydawać publikacje dla muzułmanów.

Publikacje (broszury i traktaty) dla muzułmanów.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1983: Czas na prawdziwe poddanie się woli Bożej (© 1982) (dla muzułmanów) (po polsku brak):
1990: Jak znaleźć drogę do raju (dla muzułmanów) (po polsku brak):
1994: nr 71: Czy naszym życiem rządzi przeznaczenie? A może jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem? (dla muzułmanów) (języki azjatyckie):
nr 72: Najwznioślejsze z imion (dla muzułmanów) (języki azjatyckie):
1995: nr 73: Kim są Świadkowie Jehowy? (dla muzułmanów) (turecki):
nr 74: Czy piekło da się pogodzić ze sprawiedliwością Bożą? (dla muzułmanów) (turecki):
1999: Poddanie się kierownictwu Boga toruje drogę do raju (© 1998) (dla muzułmanów) (po polsku brak):
2001: nr 71: Czy naszym życiem rządzi przeznaczenie? A może jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem? (dla muzułmanów) (angielski) (© 1994):
nr 72: Najwznioślejsze z imion (dla muzułmanów) (angielski) (© 1994):
nr 73: Kim są Świadkowie Jehowy? (dla muzułmanów) (angielski) (© 1995):
nr 74: Czy piekło da się pogodzić ze sprawiedliwością Bożą? (dla muzułmanów) (angielski) (© 1995):
2010: Prawdziwa wiara — klucz do szczęśliwego życia (dla muzułmanów):

*** km 6/97 s. 3 Ogłoszenia ***
Odnaleźć drogę do raju (traktat dla muzułmanów; rp)

Ciekawe jest to w książce pt. „Prowadzenie rozmów na podstawie Pism” (1991, 2001, 2010), zamieszczonej na płycie Watchtower Library 2013, usunięto podrozdział Gdy Ktoś Mówi „Jestem Muzułmaninem” (s. 23-24). Dotyczy to rozdziału Jak reagować na wypowiedzi mające na celu przerwanie rozmowy (s. 15).

Nakazano też zniszczyć zapasy broszury z 1999 r.

https://sjwp.pl/informacje-prosto-z-kanalu/odp-ogloszenia-i-przypomnienia-marzec-2019r/msg180652/?topicseen#msg180652
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec, 2019, 17:24 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Listopad, 2018, 11:02 »
Od roku 1983 Towarzystwo rozpoczęło wydawać specjalne broszury dla buddystów, choć już w roku 1959 wydano jedną, bardziej ogólną szczególnie dla Japończyków.

Publikacje (broszury i traktaty) dla buddystów.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1983: W poszukiwaniu Ojca (© 1982) (dla buddystów) (po polsku brak):
1995: Jak znaleźć trwały pokój i szczęście (chiński) (dla buddystów):
1996: Jak znaleźć trwały pokój i szczęście (dla buddystów) (angielski):
1996: nr 75: Czy cierpienia kiedyś się skończą? (języki azjatyckie) (© 1995) (dla buddystów):
2010: Droga do pokoju i szczęścia (dla buddystów):

Do buddystów skierowana był też broszura „Oto wszystko nowe czynię” (broszura)

1959: „Oto wszystko nowym czynię”:
1986: „Oto wszystko nowe czynię” (po polsku: 1987):

*** km 6/87 ss. 4-5 ak. 1-2 Wspaniała pomoc do zapoczątkowywania domowych studiów biblijnych ***
„Oto wszystko nowe czynię” — tak brzmi tytuł broszury wydanej przez Towarzystwo Strażnica w roku 1959. Z prośbą o wydanie takiej broszury zwrócili się misjonarze działający w Japonii. Brakowało im publikacji, która by przedstawiała orędzie Królestwa w sposób jasny i przystępny dla ludzi nie zaznajomionych z Biblią. Nad przygotowaniem tej broszury pracowało pod nadzorem Towarzystwa ponad 30 misjonarzy. Czy spełniła ona oczekiwania, gdy zaczęto się nią posługiwać w Japonii jako główną pomocą do zapoczątkowywania nowych studiów biblijnych? Wyniki mówią same za siebie. Gdy wydano broszurę „Oto wszystko nowe czynię” (w skrócie: Wszystko nowe) było w Japonii jakieś 1390 głosicieli. W ubiegłym roku służbowym najwyższa liczba głosicieli w tym kraju wyniosła 113 062. Większość z nich zaczynała studiować Biblię na podstawie tej właśnie broszury. W ciągu minionych 27 lat rozpowszechniono 8 750 000 egzemplarzy w samym tylko języku japońskim.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #12 dnia: 19 Listopad, 2018, 18:04 »
Chyba tylko jeden raz Towarzystwo wydało traktat dla Indian.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2008: nr 82: Możesz zaufać Stwórcy (dla Indian) (© 2007):

*** g 1/09 s. 15 ***
W języku Czarnych Stóp oraz innych językach dostępny jest specjalny traktat „Możesz zaufać Stwórcy”

Widać mają w Towarzystwie znawców od bogów indiańskich. :)
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad, 2018, 12:37 wysłana przez Roszada »



Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur o religiach (i dla religii)
« Odpowiedź #14 dnia: 23 Maj, 2020, 20:35 »
Sędzia Rutherford też publikowała specjalnie dla Żydów i to książki.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1925: Pociecha dla Żydów (po polsku brak):
1929: Życie:

*** re rozdz. 19 s. 118 ***
Czy te wydarzenia nie dowodziły, iż Żydzi mieli dostąpić błogosławieństw Bożych? Świadkowie Jehowy przez wiele lat tak właśnie myśleli. W roku 1925 opublikowano 128-stronicową książkę Comfort for the Jews (Pociecha dla Żydów). A w roku 1929 ukazała się atrakcyjnie wydana książka Życie, omawiająca na 360 stronach między innymi Księgę Hioba i przeznaczona głównie dla Żydów. Podjęto spory wysiłek — zwłaszcza w Nowym Jorku — by dotrzeć do nich z tym orędziem mesjanistycznym.

Sędzia przemawiał też do Żydów osobiście:

   „[1926 r.] Następnego wieczora brat Rutherford miał przemówienie pt. »Palestyna dla Żydów – dlaczego?«, skierowane do słuchaczy pochodzenia żydowskiego. Zaśpiewałem wtedy arię »Pocieszę cię, mój ludu« z oratorium Händla pt. Mesjasz. Kilka tysięcy Żydów przybyło na to specjalne zgromadzenie. W owym czasie błędnie odnosiliśmy proroctwa z Pism Hebrajskich do Izraela cielesnego. Jednakże w roku 1932 Jehowa pozwolił nam zrozumieć, że dotyczą one Izraela duchowego” (Strażnica Rok CVIII [1987] Nr 18 s. 25-26).

   J. F. Rutherford, prócz wspomnianych książek pt. Pociecha dla Żydów (1925) i Życie (1929), opublikował też w roku 1927 broszurę, specjalnie dla Żydów i o syjonizmie, pt. Restoration (Odrodzenie; po polsku brak), która miała 128 stron. Zawierała ona wiele mówiący podtytuł: A Biblical portrayal of Israel as God's Chosen People and an account of Zionism in its relation to the Divine Plan.
Słowa te po polsku wyjaśniają co miał na myśli prezes Towarzystwa Strażnica: Biblijny obraz Izraela jako Ludu wybranego przez Boga i opis Syjonizmu w jego związku z Boskim Planem.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2020, 08:47 wysłana przez Roszada »