Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Операция «Север» - Operacja północ  (Przeczytany 436 razy)

Offline DeepPinkTool

Операция «Север» - Operacja północ
« dnia: 16 Kwiecień, 2021, 09:49 »
Natknąłem się na taki materiał dotyczący konferencji prasowej w Moskwie z okazji 70. rocznicy „Operacji północ”.

https://www.jw.org/pl/wiadomosci/jw/region/rosja/Konferencja-prasowa-w-Moskwie-z-okazji-70-rocznicy-Operacji-p%C3%B3%C5%82noc/

Операция «Север» to kryptonim operacji przeprowadzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR, dotyczącej masowych deportacji na Syberię Świadków Jehowy oraz członków ich rodzin mieszkających na terenie ZSRR, która rozpoczęła się w nocy 1 kwietnia 1951 roku. Liczba deportowanych w trakcie tej operacji wyniosła 9793 osoby z sześciu republik radzieckich. Operacja miała przeciwdziałać liczebnemu wzrostowi Świadków Jehowy na terenie Związku Radzieckiego, a osoby zesłane miały nigdy nie powrócić z Syberii.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_P%C3%B3%C5%82noc


Offline Trinity

Odp: Операция «Север» - Operacja północ
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Kwiecień, 2021, 10:59 »
słyszałam że niektórzy bracia nazywali to wyjazdem na teren gdzie nie ma świadków na koszt państwa.
wszystko przypudrowane jak cza 🤣 bo dużo braci poznało prawdę na Sybirze jak to mawiało się wtedy.
ciężkie czasy, bo Polaków też tam zsyłano. w moich stronach była taka rodzina którą zesłano. później wrócili jakość w latach 70 tych i każdy z nich dostał rente za to, nawet dzieci.
dziś już sami są dziadkam


Offline DeepPinkTool

Odp: Операция «Север» - Operacja północ
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Kwiecień, 2021, 11:04 »
Tak. Robienie dobrej miny do złej gry. Jak jesteś w jednym systemie represji i represjonuje cię kolejny system to wymyśla się różne wytłumaczenia. Wsadzanie do więzień tez tłumaczono "docieraniem na nowy teren" do głoszenia.


Offline DeepPinkTool

Odp: Операция «Север» - Operacja północ
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Kwiecień, 2021, 11:36 »
"Od roku 1947 do 1950 aresztowano przeszło 1000 Świadków. Mimo to ich liczba wciąż rosła. Dlatego w roku 1951 po cichu przygotowano plan, który miał doprowadzić do zadania ludowi Bożemu druzgocącego ciosu. Postanowiono wszystkich pozostałych Świadków zesłać na Syberię, jakieś 5000 kilometrów na wschód.
Dnia 8 kwietnia 1951 roku z zachodniej Ukrainy wywieziono na Syberię ponad 6100 Świadków. Nad ranem pod domy zajechały ciężarówki z żołnierzami. Na spakowanie się dano rodzinom tylko dwie godziny. Wolno było zabrać wyłącznie najcenniejsze przedmioty i rzeczy osobiste. Zesłano wszystkich, których zastano w mieszkaniu — mężczyzn, kobiety i dzieci. Nie robiono żadnych wyjątków — ani ze względu na podeszły wiek, ani stan zdrowia. Wszystkich aresztowano w ciągu jednego dnia, po czym stłoczonych w pociągach towarowych powieziono w głąb kraju.
Tych, których nie było wtedy w domu, nie próbowano już później odszukać. Niektórzy z nich sami zwracali się do władz, chcąc się połączyć z zesłanymi rodzinami. Prośby takie pozostawały bez odpowiedzi, nie informowano też nikogo o miejscu pobytu deportowanych krewnych.
Świadków wywieziono nie tylko z Ukrainy. Podobny los spotkał braci z Mołdawii, zachodniej Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Z tych sześciu radzieckich republik zesłano łącznie 9500 Świadków. Jechali pod eskortą wojska w wagonach bydlęcych (używanych zazwyczaj do transportu bydła)."
[Rocznik Świadków Jehowy — 2002 ss. 166-169]


Online Siedemtwarzy

Odp: Операция «Север» - Operacja północ
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Kwiecień, 2021, 12:49 »
Za dzieciaka jeżdżąc do dziadków na wakacje,  poznałem siostrę Mile, która jako nastolatka uczestniczyła w tym wywozie na Syberię. To co opisywała mi, to nie radość jaką im towarzyszyła lub jak pięknie się dzieło rozwijało, tylko bieda głód i straszne warunki bytowe. Jej ojciec robił co mógł, żeby się wyrwać. W końcu udało mu się wykorzystać polskie pochodzenie i wrócili do kraju. Jej ojciec pisał listy do Brooklynu, w jak strasznych warunkach są tam bracia, żeby  pomóc, ale tradycyjnie nie było odezwy.
Teraz sobie piszą jak to duch Boży kierował, ale wtedy realnej pomocy nieuswiadczyles od nich...


Offline DeepPinkTool

Odp: Операция «Север» - Operacja północ
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Kwiecień, 2021, 13:27 »
"Druga fala zsyłek zaczęła się w roku 1951, ale tym razem objęła tylko Świadków Jehowy. Deportacje te, nazwane „Operacją północ”, zlecił sam Stalin. Ponad 720 rodzin Świadków, czyli jakieś 2600 osób, wysłano z Mołdawii do odległego o 4500 kilometrów Tomska na zachodzie Syberii.
Według oficjalnych wytycznych urzędnicy mieli dać każdemu deportowanemu dostatecznie dużo czasu, żeby przed zabraniem go do oczekującego pociągu mógł spakować swoje rzeczy osobiste. Co więcej, wagony miały być „dobrze przystosowane do transportu ludzi”. Ale rzeczywistość była zupełnie inna.
W środku nocy do domu Świadków wpadało około ośmiu żołnierzy i urzędników. Budzili mieszkańców i pokazywali im nakaz deportacji. Dawali im zaledwie parę godzin na spakowanie i zabierali ich do pociągów.
Były to pociągi towarowe. Do każdego wagonu upychano nawet po 40 osób w różnym wieku. Podróż trwała dwa tygodnie. Nie było siedzeń ani żadnego ogrzewania. W jednym rogu wagonu znajdował się otwór w podłodze, który służył za toaletę. Przed odjazdem pociągu miejscowi urzędnicy spisywali zdeponowane rzeczy osobiste braci. Często jednak uwzględniali tylko przedmioty małowartościowe, natomiast cenne po prostu „znikały”."
[Rocznik Świadków Jehowy — 2004 ss. 96-97]