Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica  (Przeczytany 2923 razy)

Offline Roszada

Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« dnia: 21 Wrzesień, 2016, 16:47 »
Zapewne w nie jednym kraju ukazywały się inne czasopisma niż te oficjalne w USA.
Przekładem jest Polska, gdzie zamiast Złotego Wieku rozpoczęto w roku 1936 wydawać Nowy Dzień, choć w USA to pierwsze czasopismo wydawano jeszcze w roku 1937. Dopiero w roku 1937 zamieniono je na Consolation, ale w Polsce nadal do roku 1939 wychodziło ono jako Nowy Dzień. Powiedzmy, że było to zastępcze czasopismo. Opisaliśmy to w wątku Historia czasopisma Przebudźcie się!

Niedawno w Rosji wydawano czasopismo papierowe Strażnica bez napisu tytułowego, bo zakazano sprowadzać Strażnicę (na jw.org to same czasopismo miało tytuł Strażnica).

Zdaje się, że w Meksyku nic nie wydawano, ale z samej Biblii korzystano.
ŚJ byli tam zarejestrowani jako świecka organizacja a nie religijna:

*** yb95 ss. 212-213 Meksyk ***
Z tych i innych powodów Towarzystwo postanowiło, że rozsądnie będzie dokonać reorganizacji oraz położyć większy nacisk na wychowawczy charakter naszej działalności. W związku z tym 10 czerwca 1943 roku wystąpiono do Kancelarii Spraw Zagranicznych z prośbą o zarejestrowanie La Torre del Vigía jako stowarzyszenia świeckiego. Dnia 15 czerwca 1943 roku wniosek ten rozpatrzono pozytywnie.
W związku z tą reorganizacją przestano śpiewać na zebraniach, a miejsca spotkań zaczęto nazywać Salami Studiów Kulturalno-Oświatowych. Podczas zebrań nie modlono się publicznie, chociaż nikomu nie można było zabronić żarliwej modlitwy w sercu. Unikano wszelkiego podobieństwa do nabożeństw religijnych. Zresztą nasze zebrania w rzeczy samej mają charakter wychowawczy. Kiedy Świadkowie w innych krajach zaczęli nazywać poszczególne grupy zborami, Świadkowie w Meksyku dalej posługiwali się określeniem „zastępy”. W dalszym ciągu odwiedzali ludzi w ich domach, i to z jeszcze większą gorliwością, ale starali się nie korzystać bezpośrednio z Biblii. Głosiciele uczyli się za to wersetów na pamięć i przytaczali je z głowy. Robili też dobry użytek z książki „Upewniajcie się o wszystkich rzeczach”, która zawiera zestawienie wersetów biblijnych na różne tematy. Do samej Biblii sięgano jedynie podczas odwiedzin ponownych oraz na studiach (których nie nazywano „biblijnymi”, lecz „kulturalno-oświatowymi”).

Dopiero w roku 1983 zaczęto wydawać czasopisma:

*** yb95 s. 231 Meksyk ***
Sprowadzanie czasopism z zagranicy stawało się coraz trudniejsze. Chcieliśmy sami drukować, ale przepisy prawne nie pozwalały na taką działalność stowarzyszeniu świeckiemu. Dostosowując się do istniejącej sytuacji, w roku 1983 zleciliśmy miejscowej firmie druk czasopism La Atalaya i ¡Despertad! (Strażnica i Przebudźcie się!)



Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Wrzesień, 2016, 19:07 »
W latach 30. XX wieku wydawano w Europie przez kilka lat specjalne czasopismo dla młodzieży:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1933: Młodzież Jehowy (Szwajcaria):

*** jv rozdz. 16 s. 245 ak. 3-s. 246  ***
W Szwajcarii grupa młodych założyła stowarzyszenie o nazwie „Młodzież Jehowy”, zrzeszające osoby w wieku od 13 do 25 lat. Miało ono własny sekretariat w Bernie, tam też wydawano i drukowano na prasach Towarzystwa specjalne czasopismo pod tytułem Młodzież Jehowy. Ci młodzi ludzie urządzali w swoim gronie zebrania, a nawet wystawiali dramaty biblijne — jeden z nich obejrzało w zuryskim Volkshausie 1500 osób.
Oznaczało to jednak, że wewnątrz organizacji sług Jehowy rozwija się druga organizacja. Nie sprzyjało to jedności, wobec czego w roku 1936 zrezygnowano z tego pomysłu. W kwietniu 1938 roku podczas pobytu w Australii prezes Towarzystwa J. F. Rutherford zauważył, że na zgromadzeniu zorganizowano osobno klasę dla dzieci. Bezzwłocznie poprosił o przyprowadzenie ich do głównego audytorium, z czego odniosły niemałe korzyści.
Jeszcze w tym samym roku sprawę oddzielnych klas dla młodych członków zboru omówiono w Strażnicy. Ponownie podkreślono, że rodzice są zobowiązani do pouczania własnego potomstwa (Efez. 6:4; por. 5 Mojż. 4:9, 10; Jer. 35:6-10). Przypomniano również, iż w Biblii nie ma żadnego przykładu uzasadniającego oddzielanie dzieci od dorosłych i tworzenie klas dla młodzieży. Wprost przeciwnie — dzieci miały być przy rodzicach i razem z nimi słuchać Słowa Bożego (5 Mojż. 31:12, 13; Joz. 8:34, 35). Jeśli zachodziłaby potrzeba udzielenia dodatkowych wyjaśnień studiowanego materiału, rodzice mogli to zrobić w domu. Poza tym wspomniana Strażnica wykazywała, że organizowanie takich oddzielnych klas w gruncie rzeczy odciągało od głoszenia dobrej nowiny od domu do domu. Dlaczego? Ponieważ nauczyciele nie wyruszali do służby polowej, gdyż musieli się przygotowywać do lekcji i je prowadzić. Zaniechano więc organizowania jakichkolwiek osobnych klas dla młodzieży.


Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Wrzesień, 2016, 20:28 »
Skorowidz ŚJ podaje też inne czasopismo wychodzące w Kanadzie:

*** dx86-15 Watch Tower Publications ***
1943, “Thy Word Is Truth” (Canada):

czyli:
*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1943: „Słowo Twoje jest prawdą” (Kanada):

Jednak nigdzie tego czasopisma w latach 1950-2015 nie omawiano.
Nie wiadomo przez ile lat ukazywało się.

Edit.
Ang. Rocznik ŚJ 1946 wymienia go jeszcze s. 170.
Ang. Rocznik ŚJ 1945 s. 117-118, przy sprawozdaniu z Kanady.

Może ktoś by zerknął i coś napisał o tym czasopiśmie:
Roczniki tu są:

http://archive.org/download/WatchtowerLibrary/yearbooks/
« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień, 2016, 20:45 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Wrzesień, 2016, 19:27 »
C. T. Russell zaczął też wydawać inne czasopismo, które ukazywało się też po polsku, jeszcze za czasów J. F. Rutherforda:

*** w73 7/1 p. 398 ***
“Bible Student’s Monthly,"

Po polsku zdaje się miało ono tytuł "Badacz Pisma Świętego", choć poslka Strażnica inaczej oddaje ten tytuł:

*** w73/24 s. 6 ***
Poza tym ich dzieło doznało poważnego zahamowania, gdy 7 maja roku 1918 samego Rutherforda i siedmiu innych czołowych przedstawicieli Towarzystwa aresztowano, a później postawiono przed sądem i na podstawie fałszywych zarzutów skazano na długoletnie więzienie. Oskarżano ich o to, że —
Działając bezprawnie i złośliwie porozumieli się, połączyli się, sprzymierzyli i sprzysięgli się między sobą oraz z różnymi innymi osobami nieznanymi wspomnianemu Kolegium Nadzoru Sądowego, aby się dopuścić jawnego przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym Ameryki, a mianowicie: przestępstwa bezprawnego, złośliwego i rozmyślnego namawiania do nieposłuszeństwa, nielojalności i uchylania się od obowiązku służby w lądowych i morskich siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki, i to w okresie, gdy Stany Zjednoczone znajdują się w stanie wojny (...), przez osobiste wezwania, listy, publiczne przemówienia oraz przez to, że na całym obszarze Stanów Zjednoczonych Ameryki rozpowszechniali i oficjalnie puszczali w obieg książkę pt. „Tom VII wykładów Pisma świętego: Dokonana Tajemnica”, jak również po całych Stanach Zjednoczonych rozpowszechniali i publicznie puszczali w obieg pewne artykuły drukowane w pismach pt. „Miesięcznik Badaczy Pisma Świętego”, „Strażnica”, „Wiadomości Królestwa” oraz w innych nie wymienionych tutaj pismach.

Dziś zaliczają to czasopismo do traktatów:

*** dx86-14 Miesięcznik Badaczy Pisma Świętego (seria traktatów) ***
MIESIĘCZNIK BADACZY PISMA ŚWIĘTEGO (seria traktatów)
(Tytuł angielski: The Bible Students Monthly)

« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień, 2016, 19:32 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Wrzesień, 2016, 22:40 »
Powyższe czasopismo zaliczono do:

Plagi myszy i wszy

Interesujące jest to, że kiedyś Towarzystwo Strażnica swoje stare czasopisma apokryficznie utożsamiało z „plagą myszy i wszy”:

„Tutaj dobrze będzie objaśnić plagi myszy i wszy. Pierwsza zdaje się wyobraża Stary Kwartalnik Teologii, który wszędzie wciskał się do królestwa Faraona, ale który z woli Pańskiej nagle zupełnie zamarł. Ta druga plaga zdaje się wyobraża Miesięcznik Badaczy Biblii. Nie mamy powiedziane, że plaga wszy zakończyła się, a nawet jeszcze teraz Egipcyanie (ludzie światowi), Faraon (dyabeł) i jego czarownicy (kler) skrobią się wiele razy po głowie, nie wiedząc co zrobić z plagą, której nie potrafią naśladować” (Dokonana Tajemnica 1925 [ang. 1917, 1927] s. 284-285).


Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Wrzesień, 2016, 12:57 »
Dodatkowymi czasopismami, okazjonalnymi, były tzw. Convention Reports czyli Raporty Konwencyjne (kongresowe). Czasem ukazywały się przez kilka dni jako 'dzienniki'.
Wielokrotnie były one nazywane Posłańcami czyli The Messenger.
Oto spis najważniejszych (w latach 1905-1916 były wydawane co roku):

Convention Reports
1908, Put-in-Bay Convention Report (Ohio, U.S.A.) (w1908 9/15):
1919, Report of General Convention (Cedar Point, Ohio, U.S.A.) (w1919 10/1 291-9):
1922, Cedar Point Convention (Ohio, U.S.A.) (w22 11/1):
1927, International Bible Students Convention (Toronto, Ont., Canada) (The Messenger):
Toronto International Convention—Bible Students:
1928, General Convention, International Bible Students Association (Detroit, Mich., U.S.A.) (The Messenger):
1931, International Convention, Watch Tower Bible and Tract Society (Columbus, Ohio, U.S.A.) (The Messenger):
1938, Report of the Convention of Jehovah’s Witnesses for the Northwest (Seattle, Wash., U.S.A.) (g38 7/13 supplement):
worldwide convention, program originating in London, England (The Messenger):
1939, General Convention (New York, N.Y., U.S.A.) (The Messenger):
1940, Theocratic Conventions (worldwide) (The Messenger):
1941, Report of the Jehovah’s Witnesses Assembly (St. Louis, Mo., U.S.A.):
1942, Report of the New World Theocratic Assembly of Jehovah’s Witnesses (worldwide):
1943, Report of the “Free Nation’s” Theocratic Assembly of Jehovah’s Witnesses (worldwide) (g43 11/24 supplement):
1944, Report of the United Announcers’ Theocratic Assembly (Buffalo, N.Y., U.S.A.) (g44 10/25 and supplement):
1946, Report of the Glad Nations Theocratic Assembly (Cleveland, Ohio, U.S.A.) (The Messenger):
1950, Report of the Theocracy’s Increase Assembly of Jehovah’s Witnesses (New York, N.Y., U.S.A.):
1951, Report of the Clean Worship Assembly of Jehovah’s Witnesses (London, England):
1953, Report of New World Society Assembly of Jehovah’s Witnesses (New York, N.Y., U.S.A.):
1958, Report of the Divine Will International Assembly of Jehovah’s Witnesses (New York, N.Y., U.S.A.):
1963, Report on “Everlasting Good News” Assembly of Jehovah’s Witnesses—Around the World:
1969, “Peace on Earth” International Assembly of Jehovah’s Witnesses (New York, N.Y., U.S.A.) (3 reports):

W ostatnich latach zaniechano wydawania takich raportów a opisy kongresów są w Rocznikach lub w innych publikacjach.
Po polsku ich raczej nie wydawano (chyba że polonijne w USA).



Offline Roszada

Odp: Historia innych czasopism Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Wrzesień, 2016, 09:02 »
Oczywiście prócz czasopism wychodzących regularnie wychodziły też nieregularnie:
traktaty, bywało że o formacie czasopism
broszury, często o formacie czasopism

Najstarsza broszura:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1881: Pokarm dla myślących chrześcijan (wydana jako w1881 1.9 i jako niedatowany dodatek) (po polsku brak):

Najstarsze traktaty (Tract):

1881: Traktaty Strażnicy (Traktaty Badaczy Pisma Świętego) (po polsku brak): kr 21, 28; km 10/12 2; jv 51, 576
nr 1: Dlaczego nastąpi drugi adwent? (po polsku brak):
nr 2: (tytuł niepewny) (po polsku brak):
nr 3: (tytuł niepewny) (po polsku brak):
nr 4: Dlaczego dopuszczono zło (po polsku brak):
nr 5: Wąska droga do życia (po polsku brak):
nr 6: Wezwanie na „wieczerzę wesela Barankowego” (po polsku brak):
nr 7: Dzieło przebłagania zobrazowane przez przybytek (po polsku brak):
1882: Córka kaznodziei (po polsku brak):

Ostatnie:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2014: nr 36: Czym jest Królestwo Boże?:
nr 37: Gdzie szukać odpowiedzi na ważne pytania życiowe?

Prócz tego wychodziły też tak zwane Kingdom News:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
Wiadomości Królestwa
1918: nr 1: Nietolerancja religijna. Zwolennicy pastora Russella prześladowani za mówienie ludziom prawdy. Traktowanie Badaczy Pisma Świętego trąci średniowieczem (po polsku brak): jv 69-70
nr 2: Dlaczego ‚Dokonana tajemnica’ została zakazana? Duchowni przykładają rękę (po polsku brak): jv 70
nr 3: Szaleją dwie wielkie bitwy — upadek despotyzmu pewny. Szatańska strategia skazana na niepowodzenie. Narodziny antychrysta (po polsku brak): jv 70

Ostatnia:

*** dx86-14 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2013: nr 38: Czy umarli mogą ożyć? (wydane jako traktat nr 35):