Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia książek o Biblii  (Przeczytany 2238 razy)

Offline Roszada

Historia książek o Biblii
« dnia: 11 Listopad, 2018, 15:38 »
Pierwszą książkę omawiającą ogólnie poszczególne księgi Biblii (autorów, czas powstania i miejsce) wydano w Towarzystwie Strażnica dopiero w roku 1946, a po polsku w roku 1954 (wyd. polonijne; wcześniej ok. roku 1948 wydano ją w Polsce w kilku zeszycikach, bardzo marnej jakości, na powielaczach):

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1946: „Wyposażony do wszelkiego dzieła dobrego”:

*** jv rozdz. 8 s. 97 ***
Na teokratycznym zgromadzeniu pod hasłem „Weselące się narody”, które odbyło się od 4 do 11 sierpnia 1946 roku w Cleveland w stanie Ohio, brat Knorr wygłosił przemówienie „Wyposażony do wszelkiego dzieła dobrego”. Wszystkich słuchaczy zaintrygowały jego pytania: „Czy nie byłyby dla nas ogromną pomocą szczegółowe informacje o każdej z 66 ksiąg biblijnych? Czy nie zrozumielibyśmy lepiej Pisma Świętego, gdybyśmy wiedzieli, kto, kiedy i gdzie napisał każdą księgę?” Nastrój oczekiwania wzmogło oświadczenie: „Bracia, wszystkie te informacje i jeszcze dużo innych znajdziecie w nowej książce pod tytułem ‚Wyposażony do wszelkiego dzieła dobrego’!” Zapowiedź tę przyjęto burzą oklasków. Nowa publikacja miała posłużyć za podręcznik w szkole służby kaznodziejskiej prowadzonej w zborach.


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Listopad, 2018, 18:46 »
Druga książka o Biblii została wydana po angielsku w roku 1963, a po polsku w tomikach w roku 1965. Ciekawostka, że pierwsze trzy tomiki zostały wydane przez organizację a czwarty tom był przetłumaczony prywatnie przez ŚJ i powielany na maszynie.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1963: „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i użyteczne” (po polsku: 1965):

*** jv rozdz. 8 s. 103 ak. 2 Nieustanne ogłaszanie dobrej nowiny (1942-1975) ***
W przemówieniu pod tytułem „Księga ‚wiecznotrwałej dobrej nowiny’ jest użyteczna”, wygłaszanym na serii zgromadzeń zorganizowanych na całym świecie w roku 1963, wystąpiono w obronie Pisma Świętego przed atakami krytyków. „Krytycy Biblii wcale nie muszą podkreślać, że Księgę tę spisali zwykli ludzie” — oświadczył mówca. „Sama Biblia uczciwie nas o tym informuje. Niemniej Pismo Święte tym różni się od wszystkich innych książek napisanych przez ludzi, że jest ‚natchnione przez Boga’” (2 Tym. 3:16, 17). Pod koniec tego poruszającego przemówienia ogłoszono wydanie książki „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i użyteczne”. W tej nowej publikacji została omówiona każda księga biblijna — nakreślono jej tło, podano kto, gdzie i kiedy ją napisał oraz przedstawiono dowody jej autentyczności. Potem następowało streszczenie danej księgi, a pod śródtytułem „Dlaczego użyteczna” wskazano, jaką wartość ma ona dla czytelnika. Po 30 latach od jej wydania książka ta w dalszym ciągu stanowi cenną pomoc w nieprzerwanym szkoleniu Świadków Jehowy i jest podstawowym podręcznikiem w teokratycznej szkole służby kaznodziejskiej.

Książka ta przestrzegała przed spekulowaniem datami, a było to przed kampanią roku 1975. Jednak Towarzystwo samo nimi później spekulowało:

*** jv rozdz. 8 s. 104 ***
Wcześniej, bo w roku 1963, w książce „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i użyteczne” powiedziano: „Nie należy posługiwać się chronologią biblijną w spekulacjach dotyczących dat, które ciągle są sprawą przyszłości (Mat. 24:36)”.


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Listopad, 2018, 20:54 »
W roku 1983, po 20 latach, ukazało się wydanie zrewidowane tej samej książki z roku 1963.
Nie ukazało się ono jednak w języku polskim.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1983: „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i użyteczne” (wyd. zrewid.):

W skorowidzu nie ma odsyłaczy do publikacji, w których omówiono tę nową wersję.


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Listopad, 2018, 08:57 »
Ukazały się też dwie książki napisane w obronie Biblii:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1969: Czy Biblia rzeczywiście jest Słowem Bożym? (po polsku: 1973):

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1989: Biblia — słowo Boże czy ludzkie? (po polsku: 1992):

*** jv rozdz. 10 s. 122 ak. 5 Coraz dokładniejsze poznawanie prawdy ***
Zaufanie do całej Biblii jako do Słowa Bożego jest w dalszym ciągu kamieniem węgielnym wierzeń nowożytnych Świadków Jehowy. Na całym świecie są oni wyposażeni w pomoce umożliwiające im osobiste przeanalizowanie dowodów jej natchnienia. Temat ten często jest omawiany pod różnym kątem w ich czasopismach. Ponadto w roku 1969 wydali książkę Czy Biblia rzeczywiście jest Słowem Bożym? Dwadzieścia lat później kwestię wiarogodności Biblii ponownie podjęli w książce Biblia — słowo Boże czy ludzkie?, w której przytoczono dalsze dowody i wyciągnięto ten sam wniosek: Biblia istotnie jest natchnionym Słowem Bożym.

*** km 10/92 s. 7 ak. 4 Nosiciele światła wśród swoich sąsiadów ***
Pod koniec niedzielnego programu przedpołudniowego dowiedzieliśmy się o wydaniu w języku polskim nowej książki, która nosi tytuł Biblia — słowo Boże czy ludzkie? Jakimż dobrodziejstwem powinna się ona okazać w naszej działalności! Szczerzy ludzie muszą zrozumieć, że Biblia jest Księgą natchnioną przez Boga i że zawiera prawdę. Jesteśmy społecznością prostolinijnych ludzi, prowadzących czyste życie. Zawdzięczamy to właśnie Słowu Bożemu oraz jego zdrowemu, pobudzającemu wpływowi. Dlatego bez wahania możemy polecać je innym ludziom, aby korzystnie oddziaływało również na ich życie.

« Ostatnia zmiana: 12 Listopad, 2018, 13:35 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Listopad, 2018, 12:58 »
Oto na razie ostatnio wydana książka omawiająca Biblię ogólnie.
To kolejna zrewidowana wersja książki z roku 1963, 1983:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1990: „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” (wyd. zrewid.) (po polsku: 1998):

*** si s. 351 ***
Niniejszy podręcznik, „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne”, ma za zadanie pobudzić każdego, kto miłuje prawość, do skorzystania z nieprzemijających i uszczęśliwiających błogosławieństw, które płyną z systematycznego studiowania Słowa Bożego i stosowania się do niego w życiu.

*** si ss. 11-12 „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” ***
BADANIE PISM
Na następnych stronach omówiono po kolei każdą z 66 ksiąg Pisma Świętego. Opisano tło historyczne, podano informacje o pisarzu i czasie spisywania, a niekiedy również o tym, jaki okres ona obejmuje. Przedstawiono też dowody, że dana księga jest autentyczna i że słusznie wchodzi w skład natchnionych Pism. Dowody te można znaleźć w wypowiedziach Jezusa Chrystusa lub w natchnionych pismach innych sług Bożych. Bardzo często o autentyczności danej księgi świadczy niezaprzeczalne spełnienie się proroctw biblijnych lub jej wewnętrzne świadectwo, na przykład jej harmonia, uczciwość i szczerość. Dodatkowymi dowodami mogą być odkrycia archeologiczne lub wiarogodne doniesienia historii świeckiej.
Przy omawianiu treści poszczególnych ksiąg starano się tak uwypuklić dobitne orędzie danego pisarza biblijnego, by zaszczepić w sercu czytelnika głęboką miłość do natchnionych Pism i do ich Autora, Jehowy Boga, a tym samym pogłębić docenianie żywego orędzia zawartego w Słowie Bożym z całą jego praktyczną wartością, harmonią i pięknem. Treść każdej księgi zwięźle ujęto w akapitach opatrzonych odpowiednimi śródtytułami. Kierowano się przy tym pragnieniem ułatwienia studium, a nie chęcią arbitralnego podziału ksiąg biblijnych. Każda z nich stanowi sama w sobie całość, wnoszącą cenny wkład w zrozumienie zamierzeń Bożych.
W końcowej części każdego rozdziału wykazano, dlaczego dana księga natchnionych Pism jest „pożyteczna do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości” (2 Tym. 3:16). Zwrócono uwagę na spełnienie się proroctw, potwierdzone przez natchnione świadectwo późniejszych pisarzy Biblii. Wyjaśniono, jak poszczególne księgi przyczyniają się do rozwinięcia jej głównego tematu. Biblia nie zawiera mitów, lecz niepowtarzalne, żywe orędzie dla ludzkości. Od Księgi Rodzaju po Objawienie natchnione Pismo Święte ogłasza zamierzenie Stwórcy wszechświata, Jehowy Boga, dotyczące uświęcenia Jego imienia przez Królestwo poddane władzy Jego Potomstwa. Właśnie na tym polega wspaniała nadzieja dla wszystkich ludzi miłujących prawość (Mat. 12:18, 21).
Po analizie wszystkich 66 ksiąg poświęcimy nieco miejsca dodatkowym informacjom o Biblii. Zajmiemy się na przykład geografią Ziemi Obiecanej, chronologią biblijną, przekładami Pisma Świętego, dowodami archeologicznymi i innymi świadectwami potwierdzającymi autentyczność Biblii, a także sprawą wiarogodności kanonu jej ksiąg. Podamy też inne przydatne informacje i tabele. Wszystko to ma pomóc czytelnikowi jeszcze wyżej cenić Biblię jako najbardziej praktyczną i pożyteczną księgę na ziemi.

Polska wersja ukazała się, jak widać, aż 8 lat później niż ang.


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Listopad, 2018, 18:14 »
Pewnie teraz przyjdzie kolej na wydanie następnej książki o Biblii, bo minęło już ponad 25 lat od 1990 r., gdy wydano ostatnią
Albo może kolejne trzecie zrewidowanie tej samej. :)



Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopad, 2018, 14:22 »


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopad, 2018, 11:58 »
W roku 1995 wydano też broszurę, jakby przepisaną z książki Całe Pismo jest...:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1995: „Całe Pismo” — prawdziwe i pożyteczne (polski):

*** km 11/96 s. 3 Ogłoszenia ***
Towarzystwo przygotowało 32-stronicową broszurę „Całe Pismo” — prawdziwe i pożyteczne (bsi97-P), zawierającą materiał z książki „Całe Pismo jest natchnione przez Boga i użyteczne” przewidziany do omówienia w teokratycznej szkole służby kaznodziejskiej w roku 1997. Prosimy o nadesłanie zamówienia dla całego zboru razem ze sprawozdaniem za październik 1996.

Broszury tej nie było po ang., gdyż w tym czasie istniała wspomniana książka, a po polsku wyszła ona dopiero w roku 1998.


Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopad, 2018, 19:13 »
W roku 2014 wydano dwie broszury które nie ukazały się po angielsku. Dlaczego? Dlatego że jest to materiał zaczerpnięty z wydanej w roku 2013 nowej ang. Biblii.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2014: Pomoc do studium Słowa Bożego (po angielsku brak):
          Poznaj Słowo Boże (po angielsku brak):

*** kr rozdz. 4 s. 43 ***
Zobacz dodatek A4 w zrewidowanym wydaniu Przekładu Nowego Świata w języku angielskim (NWT, 2013). Materiał ten jest też dostępny w broszurze Pomoc do studium Słowa Bożego, część 1.


Wcześniej w 2003 r. wydano broszurę z mapami biblijnymi:

2003: ‛Zobacz tę dobrą ziemię’:

*** w04 15.1 s. 25 ***
Na zgromadzeniach okręgowych pod hasłem „Oddajcie chwałę Bogu” wydano dwie nowe publikacje. Atlas ‛Zobacz tę dobrą ziemię’ ma trwałą okładkę i zawiera w sumie 36 stron z kolorowymi mapami i zdjęciami miejsc opisanych w Biblii. Można w nim znaleźć mapy imperiów: asyryjskiego, babilońskiego, medo-perskiego, greckiego i rzymskiego. Są też oddzielne mapki dotyczące służby Jezusa i rozkrzewiania chrystianizmu
« Ostatnia zmiana: 14 Listopad, 2018, 19:20 wysłana przez Roszada »



Offline Roszada

Odp: Historia książek o Biblii
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Listopad, 2018, 13:42 »