Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży  (Przeczytany 2247 razy)

Offline Roszada

Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« dnia: 12 Listopad, 2018, 13:11 »
Wydaje się, że C. T. Russell nie wydał żadnej publikacji dla dzieci i młodzieży.
Uważał, że czas jest tak krótki, że trzeba skupić się tylko na dorosłych pomazańcach, którzy jeszcze przed rokiem 1914 mieli być zabrani do nieba.

Pierwszą broszurę dla dzieci wydano za czasów Sędziego Rutherforda w roku 1920:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1920: ABC Złotego Wieku (po polsku brak):

*** jv rozdz. 16 s. 245 ***
Dało to początek następnym zmianom. W roku 1920 w Złotym Wieku zaczęła się ukazywać rubryka „Studium biblijne dla młodzieży”, zawierająca pytania oraz wersety z Pisma Świętego, w których można było znaleźć odpowiedzi. W tym samym roku wydano po angielsku ABC Złotego Wieku. Była to ilustrowana broszura dla rodziców, służąca do uczenia ich pociech podstawowych prawd biblijnych i wszczepiania dzieciom przymiotów chrześcijańskich.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad, 2018, 16:22 »
W latach 20. XX w. ukazały się dwie książki dla dzieci i młodych.
Jedna z nich bardzo znana Sędziego Rutherforda, a drugą napisał sekretarz-skarbnik Towarzystwa:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1921: Harfa Boża:
1924: Droga do raju
(po polsku brak)

*** w93 1.11 s. 10 ***
W 1921 roku wydali nową książkę pod tytułem Harfa Boża, przeznaczoną do pomagania nowym oraz dzieciom w zapoznawaniu się z podstawowymi prawdami biblijnymi

*** jv rozdz. 16 s. 245 ***
Potem w roku 1924 wydano książkę W. E. Van Amburgha Droga do raju. Napisana została z myślą o „młodzieży pragnącej badać Pismo Święte”. Przez pewien czas z podręcznika tego korzystano na zebraniach dla dzieci i młodzieży. Ponadto w Ameryce organizowano osobne zbiórki do służby polowej dla „Młodych Świadków”

Harfa Boża ukazywała się w latach 1921-1940, natomiast druga książka miała dwie edycje 1924 i 1925.
Obie były zaangażowane w akcję "miliony obecnie żyjących nigdy nie umrą" i rok 1925.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad, 2018, 18:18 »
W roku 1926 wydano nawet specjalny śpiewnik dla dzieci:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1926: Hymny Królestwa — z nutami (dla dzieci) (© 1925) (po polsku brak):

Natomiast w Szwajcarii, gdzie było główne biuro europejskie ŚJ ukazywało się specjalne czasopismo pt. Młodzież Jehowy, które jednak Sędzia szybko zlikwidował:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1933: Młodzież Jehowy (Szwajcaria): jv 244-245

*** jv rozdz. 16 s. 245 ak. 3-s. 246 ak. 1 ***
W Szwajcarii grupa młodych założyła stowarzyszenie o nazwie „Młodzież Jehowy”, zrzeszające osoby w wieku od 13 do 25 lat. Miało ono własny sekretariat w Bernie, tam też wydawano i drukowano na prasach Towarzystwa specjalne czasopismo pod tytułem Młodzież Jehowy. Ci młodzi ludzie urządzali w swoim gronie zebrania, a nawet wystawiali dramaty biblijne — jeden z nich obejrzało w zuryskim Volkshausie 1500 osób.
Oznaczało to jednak, że wewnątrz organizacji sług Jehowy rozwija się druga organizacja. Nie sprzyjało to jedności, wobec czego w roku 1936 zrezygnowano z tego pomysłu. W kwietniu 1938 roku podczas pobytu w Australii prezes Towarzystwa J. F. Rutherford zauważył, że na zgromadzeniu zorganizowano osobno klasę dla dzieci. Bezzwłocznie poprosił o przyprowadzenie ich do głównego audytorium, z czego odniosły niemałe korzyści.
Jeszcze w tym samym roku sprawę oddzielnych klas dla młodych członków zboru omówiono w Strażnicy. Ponownie podkreślono, że rodzice są zobowiązani do pouczania własnego potomstwa (Efez. 6:4; por. 5 Mojż. 4:9, 10; Jer. 35:6-10). Przypomniano również, iż w Biblii nie ma żadnego przykładu uzasadniającego oddzielanie dzieci od dorosłych i tworzenie klas dla młodzieży. Wprost przeciwnie — dzieci miały być przy rodzicach i razem z nimi słuchać Słowa Bożego (5 Mojż. 31:12, 13; Joz. 8:34, 35). Jeśli zachodziłaby potrzeba udzielenia dodatkowych wyjaśnień studiowanego materiału, rodzice mogli to zrobić w domu. Poza tym wspomniana Strażnica wykazywała, że organizowanie takich oddzielnych klas w gruncie rzeczy odciągało od głoszenia dobrej nowiny od domu do domu. Dlaczego? Ponieważ nauczyciele nie wyruszali do służby polowej, gdyż musieli się przygotowywać do lekcji i je prowadzić. Zaniechano więc organizowania jakichkolwiek osobnych klas dla młodzieży.



Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Listopad, 2018, 09:34 »
W roku 1941 Sędzia na kongresie osobiście rozdawał dzieciom i młodzieży książkę pt. Dzieci:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1941: Dzieci:

*** w01 15.7 s. 8 Praktyczne wskazówki pomagają młodym ***
‛Oto 15 000 nowych świadków!’
W sierpniu 1941 roku w Saint Louis w stanie Missouri na największym wówczas zgromadzeniu Świadków Jehowy zebrało się 115 000 obecnych. W ostatnim dniu — nazwanym Dniem Dzieci — około 15 000 młodych osób zajęło miejsca przed podium, by uważnie wysłuchać przemówienia Josepha F. Rutherforda zatytułowanego „Dzieci Króla”. Na zakończenie 71-letni mówca zwrócił się do nich ojcowskim tonem:
„Proszę, żeby każde z was, które chce (...) okazywać posłuszeństwo Bogu i Jego Królowi, powstało teraz z miejsca”. Wszystkie dzieci poderwały się na równe nogi. „Patrzcie”, zawołał brat Rutherford, „oto ponad 15 000 nowych świadków na rzecz Królestwa!” Rozległa się burza oklasków. Potem mówca dodał: „Niechaj każde z was, które będzie w miarę swych najlepszych możliwości opowiadać innym o Królestwie Bożym, powie ‚Tak!’” Dzieci odpowiedziały głośno: „Tak!” Następnie brat Rutherford zaprezentował nową książkę, zatytułowaną Dzieci, co przyjęto długimi owacjami.
Po tym porywającym przemówieniu brat Rutherford wręczał egzemplarze tej książki młodym, którzy ustawili się w długiej kolejce na scenie. Widok ten rozczulił wszystkich do łez. Jeden z naocznych świadków tego wydarzenia powiedział: „Trzeba by mieć serce z kamienia, żeby się nie wzruszyć widokiem młodzieży przepełnionej zaufaniem do Jehowy Boga i wiarą w Niego”.
Na tym pamiętnym zgromadzeniu swoje oddanie Jehowie usymbolizowało chrztem 1300 młodych ludzi. Wielu z nich po dziś dzień niewzruszenie trwa w wierze. Wspierają zbory, do których należą, pracują jako niepłatni ochotnicy w Betel bądź usługują za granicą w charakterze misjonarzy. Rzeczywiście, zarówno Dzień Dzieci, jak i książka pod tytułem Dzieci w wielu młodych sercach pozostawiły niezatarty ślad!

Sędzia namawiał w niej między innymi by powstrzymać się z zakładaniem rodzin i rodzeniem dzieci.
To wszystko miało być robione po rychłym Armagedonie, a trwająca wojna miała być wstępem do niego. Powoływano się na synów Noego, którzy dopiero po potopie spłodzili dzieci.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopad, 2018, 14:19 »
Po wielu latach w roku 1958 Towarzystwo wydało książkę dla młodych i dzieci.
Była to jedna z pierwszych starszych książek ŚJ, którą gdzieś zdobyłem.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1958: Od raju utraconego do raju odzyskanego (po polsku: 1960):

*** jv rozdz. 8 s. 101 ***
W czwartek 31 lipca po południu ku ogromnej radości 145 488 obecnych na zgromadzeniu brat Knorr ogłosił wydanie nowej książki — Od raju utraconego do raju odzyskanego.
Brat Knorr zachęcił wszystkich do posługiwania się tym podręcznikiem w służbie kaznodziejskiej. Zaznaczył również, że ułatwi on rodzicom uczenie dzieci prawdy biblijnej. Wielu rodziców wzięło sobie tę sugestię do serca. Grace A. Estep, nauczycielka, która się wychowała w małym miasteczku niedaleko Pittsburgha w stanie Pensylwania, powiedziała: „Na książce Od raju wyrosło już całe pokolenie dzieci. Zabierały ją na zebrania i rozmawiały o niej ze swymi małymi towarzyszami zabaw. Jeszcze zanim nauczyły się czytać, umiały opowiadać historie biblijne na podstawie samych obrazków”.

A w Polsce?

*** yb94 s. 233 Polska ***
Potem w zakładzie poligraficznym Polskiej Akademii Nauk jeden z braci zdołał nawet opanować tajniki fotochemigraficznej metody przygotowywania matryc. Następnie bracia sami wykonali odpowiednie urządzenia, których przydatność sprawdziła się w praktyce. Odtąd można było fotograficznie zmniejszać wielkość pisma i dzięki temu więcej treści zmieścić na tej samej ilości papieru, który wówczas trudno było zakupić. Oprócz czasopism zaczęto drukować książki; pierwsza z nich — Od raju utraconego do raju odzyskanego — ukazała się w Polsce w roku 1960.
Nie oznaczało to bynajmniej końca problemów. Na przykład w związku z zainstalowaniem w danym lokalu urządzeń elektrycznych nagle wzrastało zużycie prądu. Aby uniknąć podejrzeń, trzeba było pobierać go poza licznikiem. Dla spokoju sumienia bracia postanowili jednak dokonywać anonimowych wpłat na konto zakładu energetycznego.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopad, 2018, 16:38 »
Kolejna książka dla dzieci ukazała się po 13 latach (w 1971 r.), a po polsku dopiero w roku 1983 i była wznawiana w roku 1989:

1971: Przysłuchiwanie się Wielkiemu Nauczycielowi (po polsku: 1983 i 1989):

*** te ss. 5-6 Słowo do Rodziców ***
Jest tak napisana, żebyście mogli ją czytać razem z dziećmi, a ponadto ma pobudzać do wymiany myśli.

*** w74/14 s. 13 ak. 19 Rodzice, czy pouczacie swoje dzieci? ***
W czasopiśmie Strażnica (w wersji polskiej od numeru XCII/2) zaczęto publikować serię artykułów „przewidzianych specjalnie dla rodziców do przeczytania z dziećmi”. Artykuły te ukazywały się potem niemal w każdym wydaniu niniejszego czasopisma (do numeru XCIII/12 włącznie). Nawiązywała do nich niewielka książka pod tytułem „Przysłuchiwanie się Wielkiemu Nauczycielowi” (Listening to the Great Teacher), którą opublikowano w języku angielskim latem roku 1971, a potem jeszcze w kilku innych językach. Zawiera ona nie tylko artykuły, które się ukazały w Strażnicy — w formie na nowo opracowanej — ale także omówienie szeregu innych tematów. Każdy rozdział ma na celu zaszczepić w umysł dziecka pewną zasadę lub pouczenia ze Słowa Bożego. Ogółem w książce tej poruszono czterdzieści sześć tematów, opartych na przypowieściach, naukach, cudach i przeżyciach wielkiego Nauczyciela, Jezusa Chrystusa. Na przykład rozdział: „Dobry bliźni”, dobitnie uzasadnia, dlaczego powinniśmy być życzliwi wobec wszystkich ludzi, a rozdział: „Tylko jeden trędowaty oddał chwałę Bogu”, wskazuje, że nigdy nie powinniśmy zapominać o takim słowie, jak „dziękuję”; temat zatytułowany: „Bezlitosny niewolnik”, uwydatnia wagę gotowości do przebaczania, zaś rozdział: „Szczęśliwi usposobieni pokojowo”, wyjaśnia, dlaczego nie należy dać się wciągnąć w bójki; z rozdziału: „O dwóch takich, którzy nie mówili prawdy”, można się dowiedzieć, dlaczego zawsze powinniśmy być prawdomówni. Wymieniona książka zawiera poza tym jeszcze wiele dalszych cennych lekcji


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopad, 2018, 19:52 »
Następna książka dla młodych ukazała się rychło:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1976: Twoja młodość — korzystaj z niej jak najlepiej (po polsku: 1977 i 1979)

Jak widać, po polsku nawet dwa razy ją wydawano.

*** jv rozdz. 9 s. 110 ***
Pomyślano zwłaszcza o młodzieży. Chcąc jej ułatwić stosowanie zasad biblijnych w różnych sytuacjach życiowych, opublikowano w roku 1976 książkę Twoja młodość — korzystaj z niej jak najlepiej

*** jv rozdz. 13 s. 175  ***
Specjalnie dla młodych przygotowano książki mające pomóc im docenić mądrość rad biblijnych, na przykład: Twoja młodość — korzystaj z niej jak najlepiej (wydana w języku angielskim w roku 1976)




Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Listopad, 2018, 09:40 »
Po kolejnych 2 latach wydano następną książkę dla dzieci. Utrzymywała się ona przez wiele lat, a w roku 2004 wydano jej nowszą wersję z "pytaniami do studium", a więc i zarazem dla dorosłych!

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1978: Mój zbiór opowieści biblijnych (po polsku: 1981)
2004: Mój zbiór opowieści biblijnych (z pytaniami do studium)
:

*** km 4/86 s. 4 Wspaniała pomoc nie tylko dla dzieci ***
Praca, którą Chrystus zlecił swym naśladowcom, polega przede wszystkim na przekazywaniu drugim wiedzy o Bogu i Jego zamierzeniach. Książka Mój zbiór opowieści biblijnych od chwili jej wydania stała się ogromną pomocą w wykonaniu tego zadania. Jest swoistym streszczeniem Biblii, które opracowano w prostym, przystępnym języku. Wyborną zaletą tego podręcznika są liczne, duże, barwne ilustracje, dodatkowo ułatwiające zrozumienie treści.

*** w96 1.12 s. 13 ***
Najmłodsi lubią też słuchać barwnych opowiadań z książki Mój zbiór opowieści biblijnych. „Kiedy dzieci były małe”, wspomina pewne małżeństwo, „po wspólnym rozważeniu każdego rozdziału z książki Mój zbiór przebierały się i przedstawiały minidramaty, odgrywając różne role. Przepadały za tym i często domagały się, żeby omówić na studium więcej niż jedną opowieść”. Doceniajcie dziecięcą zdolność nabywania wiedzy! Niektóre czterolatki znają na pamięć całe rozdziały z książki Mój zbiór i potrafią nawet samodzielnie czytać Biblię! Pewna dziewczyna pamięta, że gdy miała jakieś trzy i pół roku, trudność sprawiało jej wypowiadanie słów „sądownicze rozstrzygnięcia”, ale ojciec zachęcał ją do dalszych ćwiczeń.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Listopad, 2018, 11:41 »
Kolejne książki oparte na artykułach z Przebudźcie się! publikowano raczej dla młodzieży niż dla małych dzieci.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1989: Pytania młodych ludzi — praktyczne odpowiedzi (po polsku: 1994):
2008: Pytania młodych ludzi — praktyczne odpowiedzi, tom 2:
2011: Pytania młodych ludzi — praktyczne odpowiedzi, tom 1:


*** w90 15.1 s. 30 ***
‛Dar od Jehowy’ dla młodzieży
  Na zgromadzeniach w USA i wielu innych krajach wyjątkowy charakter miał program w piątkowe popołudnie, gdy młodych w wieku od 10 do 19 lat poproszono o zajęcie miejsc w zarezerwowanym sektorze. Po specjalnych przemówieniach każde z nich otrzymało darmo nową książkę Questions Young People Ask—Answers That Work (Młodzi ludzie pytają — pomocne odpowiedzi). Na całym świecie wydano około 8 840 000 egzemplarzy w 21 językach i wkrótce potem przyszły setki listów z podziękowaniami!

*** kr rozdz. 11 ss. 116-117 ***
Dzisiaj mamy dwa aktualne tomy Pytań młodych ludzi, a w serwisie internetowym jw.org zamieszczane są kolejne artykuły z serii „Młodzi ludzie pytają”


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Listopad, 2018, 19:12 »
Oto kolejne, choć wcześniejsze, broszury dla dzieci i młodzieży:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1982: Rozkoszuj się życiem wiecznym na ziemi! (po polsku: 1987):
1996: Czego wymaga od nas Bóg?


*** km 12/96 s. 2 ***
We właściwym czasie otrzymaliśmy też nową broszurę Czego wymaga od nas Bóg?, która może przyśpieszyć dzieło czynienia uczniów. Chociaż przeznaczona jest głównie dla osób nie umiejących płynnie czytać, mogą z niej odnieść pożytek wszyscy dorośli oraz dzieci, ponieważ w prosty sposób wyjaśnia podstawowe nauki biblijne. Może też świetnie torować drogę do studium książki Wiedza. Broszura ta niewątpliwie pomoże wielu ludziom zrozumieć, jak spełnianiem wymagań Bożych mogą sobie zaskarbić obfite błogosławieństwa.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopad, 2018, 12:11 »
W roku 2003 wydano kolejną książkę dla dzieci:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2003: Ucz się od Wielkiego Nauczyciela

*** yb04 s. 9 ***
Podczas wykładu „Nasze dzieci — cenne dziedzictwo” mówca ogłosił wydanie pięknie ilustrowanej, 256-stronicowej książki Ucz się od Wielkiego Nauczyciela. Rodzice, którzy traktują swe pociechy jako dar od Boga, z radością będą omawiać z nimi tę świetną publikację. Przypomniano w niej, że dzieci „od najmłodszych lat powinny wiedzieć, jakimi normami moralnymi należy kierować się w życiu. Gdy na czas nie otrzymają pomocy, może dojść — i rzeczywiście dochodzi — do bardzo przykrych sytuacji”.
Książka Ucz się od Wielkiego Nauczyciela zawiera ponad 230 obrazków — prawie dwa razy tyle co Mój zbiór opowieści biblijnych. Każda ilustracja lub grupa ilustracji opatrzona jest podpisem, zazwyczaj w formie pytania. Odpowiedzi znajdują się na tej samej stronie. Pytania towarzyszące obrazkom wraz z licznymi pytaniami zadanymi w tekście głównym mają zachęcić dzieci do szczerych wypowiedzi. Na przykład na stronie 101 zapytano: „Dlaczego trzeba pamiętać o słowie ‚dziękuję’?” Rodzice, koniecznie przeczytajcie wstęp zatytułowany „Czego dzieci potrzebują od rodziców”. Jeżeli uwzględnicie podane w nim rady, wasza rodzina odniesie z tej książki mnóstwo pożytku.

*** kr rozdz. 11 ss. 116-117 ***
Dysponujemy również książką Ucz się od Wielkiego Nauczyciela. W naszym serwisie jest też mnóstwo innych pomocy dla młodych, na przykład karty z postaciami biblijnymi, materiały do studium dla dzieci w różnym wieku, zadania rysunkowe, filmy oraz ilustrowane historie biblijne, jak też lekcje biblijne dla dzieci do lat trzech.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopad, 2018, 12:49 »
W latach 2013-2017 wydano dwie broszury i jedną książkę (Uczymy się...) dla dzieci. Książka ta zastąpiła Mój zbiór... z 2004 roku.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
2013: Uczę się z Biblii:
2014: Ucz swoje dzieci:
2017: Uczymy się z Biblii

*** lfb s. 2 List od Ciała Kierowniczego ***
Gorąco pragną przekazywać te cenne prawdy drugim. Cieszymy się, że może w tym pomóc książka Uczymy się z Biblii. Pozwólcie, że trochę przybliżymy Wam jej treść. Publikację tę przygotowano przede wszystkim z myślą o dzieciach. Jednak korzyść z niej mogą odnieść też dorośli, którzy chcą lepiej poznać Biblię.


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Listopad, 2018, 18:23 »
Trochę wcześniej, bo w latach 80. i 90. XX wieku, wydano dwie broszury o szkole i wykształceniu:

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1983: Świadkowie Jehowy a szkoła (po polsku: 1990):
1995: Świadkowie Jehowy a wykształcenie
:
[w 2019 r. wydano nową edycję, podobno dziewczyna z okładki została wykluczona i zmieniono ją na inną]
https://www.jw.org/pl/publikacje/ksi%C4%85%C5%BCki/swiadkowie-jehowy-a-wyksztalcenie/

*** g94 8.1 s. 19 ***
Stanowisko Świadków Jehowy w kwestii świąt religijnych omówiono w broszurze Świadkowie Jehowy a szkoła, wydanej przez Towarzystwo Strażnica.

*** w96 15.1 s. 6 ***
Na zakończenie pierwszego dnia zgromadzenia przygotowano niespodziankę — ogłoszono wydanie broszury Świadkowie Jehowy a wykształcenie. Podkreślono w niej, że Świadkowie „zachęcają swe dzieci do pilnej nauki i sumiennego wywiązywania się z zadań przydzielanych im przez nauczycieli”. W publikacji tej wskazano też na piękne rezultaty kursów czytania i pisania, jakie Świadkowie Jehowy od wielu lat prowadzą w Nigerii, Meksyku oraz w innych krajach. Broszura ta powinna pomóc pedagogom dostrzec, że do kształcenia przywiązujemy dużą wagę.
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień, 2019, 18:35 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Historia książek i broszur dla dzieci i młodzieży
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopad, 2018, 19:19 »
Kolejne i ostatnie już książki i broszura wydane zostały dla rodzin, a więc i dla młodych.

*** dx86-16 Publikacje Towarzystwa Strażnica ***
1978: Droga do szczęścia w życiu rodzinnym (po polsku: 1980 i 1983)
1996: Tajemnica szczęścia rodzinnego:
2014: Twoja rodzina może być szczęśliwa:

*** kr rozdz. 11 s. 115 ***
W roku 1978 (po polsku w roku 1983) opublikowano książkę Droga do szczęścia w życiu rodzinnym. A 18 lat później wydano książkę Tajemnica szczęścia rodzinnego.

*** hf s. 2 ***
Twoja rodzina może być szczęśliwa Słowo wstępne Współczesna rodzina przeżywa kryzys. Czy więc szczęśliwe życie rodzinne to nierealne marzenie? Wprawdzie nie tak łatwo je spełnić, ale nie zniechęcaj się, tylko skorzystaj z pomocy. Ta broszura nie jest wyczerpującym poradnikiem małżeńskim, kieruje jednak uwagę na niezawodne zasady biblijne i podaje wypróbowane wskazówki. Jeśli zrobisz z nich dobry użytek, twoja rodzina na pewno będzie szczęśliwsza.