DYSKUSJE DOKTRYNALNE > BIBLIA - DYSKUSJE.....

Wielkanoc - czy Biblia pozwala obchodzić?

(1/4) > >>

Roszada:
Wielkanoc!
Czy Biblia zakazuje obchodzić, czy pozwala obchodzić? :-\

Kilka cytatów odpowiednio dobranych, ukazujących niekonsekwencję Towarzystwa:

„To prawda, że Biblia nie zawiera wyraźnego zakazu świętowania w rocznicę wskrzeszenia Jezusa” (Przebudźcie się! Nr 4, 1992 s. 8).

Odnośnie II wieku:
„Uważano również, iż większe znaczenie ma dzień zmartwychwstania niż śmierci Jezusa. Dlatego wybrano niedzielę” (Strażnica Nr 6, 1994 s. 4).

„Ale z biegiem lat ludzie zaczęli upamiętniać również zmartwychwstanie Jezusa” (Przebudźcie się! Nr 4, 1992 s. 7).

„Ale nie mamy nic przeciw temu, żeby inni obchodzili takie święta, ani nie próbujemy im w tym przeszkadzać” (Świadkowie Jehowy a szkoła 1990 s. 21).

„Zwyczaj (lub symbol) mógł mieć związek z religią fałszywą przed wieloma wiekami albo ma w dalszym ciągu, ale gdzieś w odległym kraju. Zamiast więc prowadzić czasochłonne poszukiwania, zadaj sobie pytanie: Jak na tę sprawę zapatruje się większość ludzi w moich stronach? (Por. 1 Koryntian 10:25-29)” (Strażnica Nr 20, 1991 s. 31).

Mi takie cytaty starczą, nawet jakbym nie był katolikiem.

Roszada:
Równocześnie Towarzystwo publikuje mniej miłe słowa:

„Kościół rzymski wprowadził więc celebrowanie święta wielkanocnego w pogańską niedzielę” (Strażnica Rok CV [1984] Nr 9 s. 6).

Czyli ŚJ też w pogańską niedziele mają swe kongresy. :)

„Uświadomili sobie także, iż Wielkanoc jest świętem pogańskim” (Strażnica Nr 10, 1995 s. 18).

„Czy jednak Chrystus kazał obchodzić rocznicę swego zmartwychwstania? Nie, nie kazał” (Prawda, która prowadzi do życia wiecznego 1970 rozdz. 16, akapit 18).

   „A zatem obchodzenie takich świąt, jak Boże Narodzenie bądź Wielkanoc, zabronione jest słowami apostoła Pawła: »Nie możecie pić kielicha Pańskiego /Jehowy, NW/ i kielicha demonów...«. – 1 Kor. 10:21” (Strażnica Nr 17, 1970 s. 18).

„Jehowa badał serca uczestników świąt obchodzonych w Izraelu (...). Podobnie dzisiaj patrzy z odrazą na pogańskie święta obchodzone w chrześcijaństwie, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc” (Strażnica Nr 22, 2004 s. 22).

Roszada:
Co pisano o Wielkanocy, gdy Towarzystwo obchodziło to święto?

Obchodzenie Wielkanocy

„lecz dla poświęconych tak samo właściwą, a może i właściwszą okazją ku temu jest doroczna Pamiątka śmierci naszego Pana, jako naszego Baranka Paschalnego – w naszym uczestniczeniu z Nim w Jego ofierze oraz w Wielkanocnym święceniu [Easter celebration] Jego zmartwychwstania i naszego obrazowego powstania z Nim do nowości żywota – w nadziei dostąpienia rzeczywistego zmartwychwstania, w którym przemienieni będziemy w jednej chwili, w okamgnieniu, na podobieństwo uwielbionego Odkupiciela, aby ujrzeć Go takim, jakim jest i mieć udział w Jego chwale” (ang. Strażnica 01.05 1902 s. 3000 [reprint]).

   „Niedziela, dzień zmartwychwstania, z jej nowymi nadziejami – wtedy nadchodzi najbardziej właściwy dzień Wielkanocy, nowych nadziei i natchnień”. (Sunday, the resurrection day, with its new hopes, then comes in most appropriately – an Easter day of new hopes and impulses. – ang. Strażnica 15.04 1905 s. 3548 [reprint]).
   
„Każda pamiątka zmartwychwstania Pańskiego będzie drogą dla ludu Pańskiego i dla tych, którzy właściwie pojmują sprawę, każda niedziela jest Wielką Niedzielą, ponieważ każda niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Pańskiego” (Nowe Stworzenie 1919, 1925 [ang. 1904, 1927] s. 592).

   C. T. Russellowi w uznawaniu niedzieli i innych uroczystości nie przeszkadzało nawet to, że Kościół Katolicki, który uznawał te święta, nazywał on „antychrystem”.
Zadającemu mu w 1909 roku pytanie: Jeżeli papiestwo jest Anty-Chrystem, dlaczego trzymamy się starych tradycji Palmowej Niedzieli, Wielkiego Piątku i Rannego Niedzielnego Zmartwychwstania?, odpowiedział następująco:

„Gdyby Papiestwo trzymało się Chrystusa, czy my mamy zaprzeć się Chrystusa? Nie myślę. (...) Co rozumiemy przez Palmową Niedzielę? Nie myślę, że Katolicy ją ustanowili. Jezus ją dał nam parę stuleci przed ustanowieniem Katolickiego kościoła. Gdy Jezus wjechał do Jeruzalem na oślicy, było to wypełnieniem proroctwa Zachariasza 9:9. (...) Palmowa Niedziela nie była ustanowiona przez Rzymsko-katolicki kościół. Palma reprezentowała zwycięski przejazd Króla przez miasto. (...) A co z Wielkim Piątkiem? Jest to dzień tak dobry dla mnie, jak każdy inny dzień. Jeżeli kto chce obchodzić Piątek jako specjalną pamiątkę śmierci Chrystusa, nie mam nic przeciw temu. Gdy myślą, że to jest korzystnym dla nich, niech Bóg im błogosławi – niech starają się pamiętać dzień śmierci naszego Zbawcy. Co rozumiemy rzez poranek niedzieli? (...) Czemuż nie mamy święcić niedzieli, przecież wszyscy interesujemy się nią? Poganie nie interesują się nią. Katolicy święcą Niedzielę Wielkanocną [Easter Sunday], lecz nic nie wiedzą o Zmartwychwstaniu. (...) Ze wszystkich ludzi na świecie, tylko my właściwie pojmujemy i pragniemy zmartwychwstania. Jeżeli są jacy ludzie na ziemi, którzy powinni święcić pamiątkę zmartwychwstania, to ja chcę święcić. (...) Mamy mieć na pamięci, że każda niedziela przedstawia zmartwychwstanie naszego Pana (...) Dla mnie zmartwychwstanie i niedziela stają się cenniejsze z każdym dniem” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 391-392).

„Wielkanoc – najradośniejsze święta! Nie tylko serce człowieka, ale cała przyroda zdaje się brać w nich udział. Słońce przezwycięża ostatecznie mroki zimy, martwota ustępuje miejsca życiu i jego prawom (...) Radość powszechna (...) Człowiek, pan stworzenia, czujący najżywiej i najgłębiej, radować się musi tembardziej, że święto powrotu wiosny zbiega się z najradośniejszym świętem zmartwychwstania Chrystusa” (Złoty Wiek 01.04 1929 s. 100).

Widać, że obchodzenie Pamiątki nie kolidowało kiedyś z obchodzeniem Wielkanocy.
Wszystko zmieniło się w roku 1929, a w Polsce w 1930. :-\

Xevres:
Kilka opracowań tego pogańskiego święta:

http://detektywprawdy.pl/2014/04/19/poganskie-pochodzenie-wielkanocy/

https://historia.org.pl/2016/03/26/w-zrytualizowanym-swiecie-wielkiej-nocy/

https://bialczynski.pl/2009/12/24/wielkanoc-swieto-poganskie-kilka-ciekawostek-na-temat-wyzszosci-nad-swietami-bozego-narodzenia-i-odwrotnie/

Także świadkowie maja racje, ze to święto nie jest dla prawdziwych chrześcijan a jest jedynie ukłonem w stronę pogan.

DeepPinkTool:
Dla jasności piszę, że osobiście nie obchodzę tego święta. Obchodzi je natomiast cała moja rodzina oprócz moich domowników, rodziców i teściów.

Cytat z pierwszego linku:
"Wielkanoc to dzień, który jest uznawany przez prawie wszystkie współczesne odłamy chrześcijaństwa na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Święto to często wiąże się nabożeństwem o wschodzie słońca, jak również z wielkanocną szynką i historiami o jajkach i królikach. Ci, którzy kochają prawdę, uczą się zadawania pytań, a wiele pytań należy zadać w odniesieniu do świąt wielkanocnych.
...
” Ishtar “, które jest wymawiane„”Wielkanoc” [ Easter]” to dzień, który upamiętnia zmartwychwstanie jednego z bogów, o nazwie ” Tammuz “, który uważa się za jedynego syna bogini – księżyca i boga – słońca ."

Osobiście zgodziłbym się z pierwszym zdaniem. Faktycznie święto upamiętnia Zmartwychwstanie Pańskie. Z doświadczenia wiem, że takie podejście do tego święta mają np moi kuzyni wierzący po katolicku. Nie razi mnie wcale, że je się wtedy wielkanocną szynkę, jajka itd itp. Co to ma do rzeczy? Czemu mają służyć bzdury typu, że obchodzący Święto Zmartwychwstania Pańskiego oddają cześć jakiemuś Tammuzowi? Spytałem kiedyś o Tammuza jednego z moich kuzynów. Coś tam słyszał ale zapewnił, że w KK obchodzi się dzień Zmartwychwstania Chrystusa.
Najwidoczniej ŚJ i niektórzy exŚJ wolą upamiętniać Tammuza.  ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej