Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt  (Przeczytany 2644 razy)

Offline Roszada

1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« dnia: 16 Czerwiec, 2015, 13:37 »
Prawdopodobnie w roku 1948 (albo jeszcze pod koniec roku 1947) sprzedano Dom Książąt w Kalifornii:

*** jv rozdz. 7 s. 76 ***
Kilka lat po śmierci brata Rutherforda zarząd Towarzystwa Strażnica postanowił sprzedać Bet-Sarim. Dlaczego? W „Strażnicy” z 15 grudnia 1947 roku wyjaśniono: „Całkowicie spełnił swą rolę i teraz służy tylko jako obiekt pamiątkowy, którego utrzymanie jest dość kosztowne; nasza wiara w powrót mężów z dawnych czasów, których Król Chrystus Jezus ustanowi książętami na CAŁEJ ziemi (a nie tylko w Kalifornii), opiera się nie na domu Bet-Sarim, lecz na obietnicach ze Słowa Bożego”.

W jaki sposób spełnił swoją rolę?
Czyżby powrócili książęta?
Czy tylko miał być jako 'sanatorium' dla chorego na płuca prezesa?


Offline Roszada

Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Czerwiec, 2015, 13:43 »
Ciekawy był też motyw zbudowania i sprzedaży „Domu Książąt”, który poświęcony był Bogu.

Bet-Sarim zbudowany „na świadectwo imienia Jehowy”

„Prawo własności do Bet-Sarim /na zasadzie depozytu/ przypada Towarzystwu Strażnica. Obecnie mogą z niego korzystać prezes Towarzystwa i jego współpracownicy, potem zaś przekazany zostanie już na zawsze do dyspozycji wspomnianych wyżej Książąt ziemi. Wprawdzie wszystko na ziemi należeć będzie do Pana i ani Pan, ani Książęta nie potrzebują aby inni budowali im dom, ale było rzeczą dobrą i miłą w oczach Boga, że wspomniany dom zbudowany został na świadectwo dla imienia Jehowy i ukazania wiary w Jego przepowiedziane zamierzenia. Dom posłużył za świadectwo dla wielu ludzi na całej ziemi, i podczas gdy niewierzący wyśmiewają się z niego i pogardliwie się o nim wyrażają, on ciągle stoi jako świadectwo dla imienia Jehowy. A jeśli Książęta powrócą i kiedy niektórzy z nich zamieszkają posiadłość, będzie to potwierdzeniem wiary i nadziei jaką wzbudziła budowa Bet-Sarim” (Salvation 1939 s. 311; cytat za Nasi Przyjaciele: Świadkowie Jehowy E. B. Price, tłum. Z. Makarewicz, 1996, s. 148).

Bet-Sarim zbudowany z powodu choroby prezesa

„Po niesłusznym uwięzieniu, zakończonym uwolnieniem w roku 1919, brat Rutherford przeszedł ciężkie zapalenie płuc. W wyniku przebytej choroby miał już tylko jedno zdrowe płuco. W latach dwudziestych jeździł na leczenie do San Diego w Kalifornii i lekarz zalecił mu spędzać tam jak najwięcej czasu. Od roku 1929 brat Rutherford pracował zimą w San Diego, w domu, który nazwał Bet-Sarim. Wzniesiono go z funduszy zebranych specjalnie na ten cel. Akt notarialny opublikowany w całości w »Złotym Wieku« (z 19 marca 1930 roku) przelewał prawa własności na J. F. Rutherforda, a potem na Towarzystwo Strażnica. (...) Kilka lat po śmierci brata Rutherforda zarząd Towarzystwa Strażnica postanowił sprzedać Bet-Sarim. Dlaczego? W »Strażnicy« z 15 grudnia 1947 roku wyjaśniono: »Całkowicie spełnił swą rolę i teraz służy tylko jako obiekt pamiątkowy, którego utrzymanie jest dość kosztowne; nasza wiara w powrót mężów z dawnych czasów, których Król Chrystus Jezus ustanowi książętami na CAŁEJ ziemi (a nie tylko w Kalifornii), opiera się nie na domu Bet-Sarim, lecz na obietnicach ze Słowa Bożego«.” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 76).

Ciekawe że w dawnych latach nie motywowano chorobą prezesa, ale:

"Posesja została nabyta i dom na niej wybudowany pod kierownictwem wspomnianego Józefa F. Rutherforda. Poświęcona ona została Jehowie Bogu i Jego Królowi Chrystusowi prawowitemu Władcy ziemi, w tym wyraźnym celu, ażeby używana została tylko przez takich, którzy są sługami Jehowy. Przeto w akcie tym poczyniona jest wzmianka, że posiadłość ta na zawsze ma służyć temu celowi i że żadne hipoteki lub inne długi na niej nie mogą ciążyć. Dalej jest powiedziane, że rzeczonemu Józefowi F. Rutherfordowi przysługuje prawo za życia swego postanowić kontraktowo lub na mocy aktu, że jakiekolwiek inne osoby, utrzymujące stosunki ze Strażnicą (...) będą miały prawo mieszkania na powyższej posiadłości, dopóki Dawid lub inni mężowie, o których wspomina list do Żydów w 11 rozdziale, nie przejmą w posiadanie tej własności, która poświęcona jest Jehowie Bogu i na zawsze służyć ma Jego Królestwu. Ktokolwiekby rościł prawo do powyższej nieruchomości ma wpierw wylegitymować się przed urzędnikami wspomnianego Towarzystwa, że jest jedną z osób wymienionych w zacytowanym liście apostoła Pawła do Żydów, zgodnie z orzeczeniem niniejszego kontraktu” (Złoty Wiek 15.04 1931 s. 119 [ang. 19.03 1930).

Czy godziło się sprzedać coś co było poświęcone Bogu i Jezusowi?
« Ostatnia zmiana: 16 Czerwiec, 2015, 13:45 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Czerwiec, 2015, 13:59 »
W roku 1948 napisano o budowaniu domów tak:

„Dlaczego nie powinniśmy teraz budować domów dla wiernych, którzy zmartwychwstaną? (...) Tym, którzy przeżyją Armagiedon, oraz wiernym ludziom starożytności, którzy wzbudzeni będą z martwych, mógłby Pan Bóg w razie potrzeby oddać w posiadanie domy i zakłady, które w walce Armagiedonu odbierze ich bezprawnym właścicielom” (Strażnica Nr 11, 1948 s. 12 [ang. 15.02 1948 s. 58]).


Offline UWAGA AWARIA

Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Marzec, 2019, 07:59 »
odnośnie choroby bele ble Kłamstwa i tyle,stworzone aby przejąć od biednych ludzi pogrążonych w kryzysie,willę za 10usd,
on nie był chory,wcześniej po wyjściu z więzienia miał tylko zwykłe zapalenie płuc,które szybko wyleczył,

dlaczego nic się nie podaje na co zachorował i umarł? zobaczcie sami

http://www.wikiwand.com/en/Joseph_Franklin_Rutherford#/Death_and_burial
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2019, 08:23 wysłana przez UWAGA AWARIA »


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 461
 • Polubień: 6551
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Marzec, 2019, 14:31 »
odnośnie choroby bele ble Kłamstwa i tyle,stworzone aby przejąć od biednych ludzi pogrążonych w kryzysie,willę za 10usd,
on nie był chory,wcześniej po wyjściu z więzienia miał tylko zwykłe zapalenie płuc,które szybko wyleczył,
dlaczego nic się nie podaje na co zachorował i umarł? zobaczcie sami
http://www.wikiwand.com/en/Joseph_Franklin_Rutherford#/Death_and_burial
pogrubienie osobiście dodałem
(mtg):

Edmond C. Gruss w swojej książce Jehovah's Witnesses: Their Claims, Doctrinal Changes, and Prophetic Speculation (str.218) opisuje rozmowę, jaką w 1996 roku odbył z Edwardem J. Fordem Jr., który był Świadkiem Jehowy ponad cztery dziesięciolecia i przez wiele lat pracował w Biurze Głównym Towarzystwa w Brooklynie:
„Gdy zapowiedzi o powrocie książąt i inne wydarzenia mające mieć miejsce w 1925 roku nie doszły do skutku, wielu opuściło ten ruch, a osoby z jego otoczenia zauważały, że Rutherford już nigdy nie był taki jak zawsze. Zaczął "pić bez umiaru", a gdy się upił "członkowie personelu biura głównego odczuwali na sobie jego złość wyrażaną wulgarnym językiem. Długoletni pracownicy mówili, że jego pijaństwo było maskowane - jak tylko było to najbardziej możliwe - przez współpracujących z nim Fredericka W. Franza i Nathana H. Knorra. To oni byli tymi, którzy wykazali błyskotliwość w manipulacji. Poradzili sobie z pogrążającym się w oparach pijaństwa Rutherfordem i jego nieobliczalnym zachowaniem namawiając go, by wybudował sobie dom w Kalifornii, w którym spędzi resztę życia 'tworząc w słońcu'”
'Edward J. Ford Jr. był Świadkiem przez ponad cztery dziesiąciolecia. Wiele lat pracował też w Betel Biura Głównego w Brooklynie. Wspomina rozmowy, jakie odbył ze swoim ojcem (również Świadkiem) oraz swoje własne kontakty z ludźmi przewodzącymi Towarzystwu Strażnica. A. H. Macmillan, który usługiwał w Biurze Głównym za rządów trzech kolejnych prezesów i był "znany wśród świadków Jehowy na całym świecie", często gościł podczas weekendów w domu Forda. Chociaż Macmillan był człowiekiem lojalnym organizacji i oddany Rutherfordowi, to "był krytycznie nastawiony do jego pijaństwa i nieracjonalnych wybryków". Krótko po śmierci Rutherforda Macmillan powiedział ojcu Forda, że powodem wybudowania Bet-Sarim "nie było nic innego jak usunięcie pijącego i staczającego się Rutherforda z Brooklynu". Potwierdził mu to później także radca prawny Towarzystwa Hayden Covington, który nadzorował dział prawny, a po śmierci Rutherforda został wybrany na stanowisko wiceprezesa. Covington "zacytował Franza mówiącego, że 'wybudowali sędziemu dom daleko w Kalifornii tylko po to, żeby pozbyć się go z Betel'". Powiedział mu także, iż to Franz był tym, który "spreparował zadowalającą historyjkę (…) mówiąc, że dom był przeznaczony dla starożytnych proroków mogących powrócić 'każdego dnia' w mającym nastąpić przed Armagedonem zmartwychwstaniu".
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2019, 14:41 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 461
 • Polubień: 6551
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Marzec, 2019, 15:38 »

dlaczego nic się nie podaje na co zachorował i umarł? zobaczcie sami
http://www.wikiwand.com/en/Joseph_Franklin_Rutherford#/Death_and_burial
pogrubienie osobiscie dodałem
(mtg):
Godna uwagi również jest śmierć sędziego, która miała miejsce w 1942 roku. Chociaż Świadkowie Jehowy utrzymują, że zmarł on śmiercią  naturalną. Tymczasem mówi się o samobójstwie. Na akcie zgonu sędziego – podpisanym przez jego kochankę, Bonnie Boyd – jako przyczyna śmierci zostało podane zatrucie kwasem moczowym. Jego zwłoki zostały pochowane w tajemnicy, wbrew zarządzeniom Rady Miasta San Diego, na działce w Beth-Sarim.
« Ostatnia zmiana: 01 Marzec, 2019, 15:48 wysłana przez Nadaszyniak »


Online DeepPinkTool

Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Marzec, 2019, 15:48 »
Czyli Sędzia cierpiał na hiperurykemię. Nie wiadomo czy był obciążony genetycznie czy doprowadził się sam do takiego stanu niewłaściwą dietą i nadmiernym spożyciem alkoholu.


Offline Nadaszyniak

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 4 461
 • Polubień: 6551
 • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: 1948 - Sprzedaż Bet-Sarim, czyli Domu Książąt
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Marzec, 2019, 16:04 »
Czyli Sędzia cierpiał na hiperurykemię. Nie wiadomo czy był obciążony genetycznie czy doprowadził się sam do takiego stanu niewłaściwą dietą i nadmiernym spożyciem alkoholu.
(mtg): Sędzia nabył tę chorobę ponieważ jeden z czynników Hiperurykemii jest:
nadmierne spożycie alkoholu, być może już miał tą chorobę, a alkohol tylko przyspieszył spustoszenie organizmu.