Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz  (Przeczytany 9712 razy)

Offline Kyuubi

Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« dnia: 01 Kwiecień, 2020, 20:38 »
Wiem ze temat jest przeorany wte i wewte jednak czytając Biblie natknąłem sie na bardzo ciekawy werset zpewnością go znacie z Biblia mianowicie:

Filipian 2:6-11
(5) Miejcie w sobie takie usposobienie, jakie też było w Chrystusie Jezusie.
(6): On, mając naturę Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem,
(7): lecz ogołocił siebie samego, przyjmując naturę sługi i stając się podobnym do ludzi. A z zewnętrznego wyglądu uznany za człowieka,
(8): uniżył siebie samego, stając się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci na krzyżu.
(9): Dlatego Bóg Go wywyższył i obdarzył Go imieniem, które jest ponad wszelkie imię,
(10)
: aby na imię Jezusa zgięło się wszelkie kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych,
(11): i aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem na chwałę Boga Ojca. [Biblia Paulistów, Flp 2]


Chodzi tutaj o werset 9 i 10 które są odwołaniem do Ksiegi Izajasza 45:21 (odwołania zaznaczone cyframi na fioletowo)

Izajasz 45:21-25

(21): Ogłoście i przedstawcie dowody, nawet naradźcie się wspólnie: Kto dawno wszystko to przepowiedział i już wcześniej ogłosił? Czyż nie Ja, PAN? Poza Mną nie ma żadnego boga! Bóg sprawiedliwy i Zbawca oprócz Mnie nie istnieje!
(22): Zwróćcie się do Mnie, aby się zbawić, wszystkie krańce ziemi, bo Ja jestem Bogiem i nie ma innego!

(23):
Przysięgam na siebie, moje usta wypowiadają sprawiedliwość i jest to nieodwołalne słowo. Przede Mną zegnie się wszelkie kolano i na Mnie przysięgać będzie wszelki język!".
(24): "Jedynie w PANU – mówić będą o Mnie – jest bezmiar sprawiedliwości i mocy". Do Niego przyjdą wstydem okryci wszyscy, którzy na Niego się złoszczą.
(25): W PANU wszyscy potomkowie Izraelazostaną wyzwoleni i będą się chlubić». [Biblia Paulistów, Iz 45]

Czy werset z Filipian 2:9-10 który jest powiązany z Izajasza 45:23 nie świadczy o tym ze Jezus jest Bogiem? ciekawa sprawa jest również taka ze w Przekładzie Nowego Świata nie ma odnośnika Przy Filipian 2:9-10 do Izajasza 45:23 czy te 2 wersety są niewygodne dla świadków?? chciał bym sie zapytac was byli świadkowie którzy studiowali biblie z innymi itp czy sie nie zastanawialiście nad tym wersetami? ze Jezus moze byc Bogiem?


Wspomnę tez o ciekawym zabiegu by ukrywać boskość Pana Jezusa a mianowicie chodzi
o wersety z Filipan 2:6 gdzie większość tłumaczeń oddaje to tak

On, mając naturę Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem, [Biblia Paulistów, Flp 2]
(6): On to, istniejąc w naturze Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby być na równi z Bogiem, [Biblia Poznańska, Flp 2]
(6): Który będąc w postaci Bożej, nie poczytał za drapieztwo, że był równym Bogu: [Biblia Jakuba Wujka, Flp 2]
(6): który będąc w postaci Bożej, nie poczytywał sobie za zdobycz bycia równym Bogu,

Przekład Nowego Świata oddaje to tak:
(6): Chociaż istniał on w postaci Bożej, nie brał pod uwagę, żeby sięgnąć po coś, do czego nie miał prawa, i zrównać się z Bogiem. [Przekład Nowego Świata 2018, Flp 2]

Nie miał prawa.... a nie skorzystał to raczej jest równica w znaczeniu.

I dalej w 8 wersecie mamy napisane ze stał sie posłuszny az do smierci na krzyzu.

Czy to oznacza ze gdy Jezus miał boskość przed przyjściem  na świat(naturę Boga) to gdy był na ziemi to jej juz nie miał ale jak umarł na krzyzu i wrócił do Swojego Królestwa to ponownie miał Nature Boską? co o tym sądzicie?
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień, 2020, 20:58 wysłana przez Kyuubi »


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 964
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 20:43 »
Witaj Kyuubi:
''Toczto'' Ty prawie jak św.Paweł w wywodach ''niedługo dałbym się ochrzcić'' >:D
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień, 2020, 20:45 wysłana przez Nadaszyniak »


Offline Kyuubi

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 20:57 »
Witaj Kyuubi:
''Toczto'' Ty prawie jak św.Paweł w wywodach ''niedługo dałbym się ochrzcić'' >:D

Sory z błedy ale po prostu szybko klikam w klawe i takie efekty ;d


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 21:01 »
Ale te teksty wszyscy znają. Bez sensu
Idż z tym na forum biblia webd.


Offline Storczyk

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 21:53 »
Wspomnę tez o ciekawym zabiegu by ukrywać boskość Pana Jezusa a mianowicie chodzi
o wersety z Filipan 2:6 gdzie większość tłumaczeń oddaje to tak

On, mając naturę Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem, [Biblia Paulistów, Flp 2]
(6): On to, istniejąc w naturze Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby być na równi z Bogiem, [Biblia Poznańska, Flp 2]
(6): Który będąc w postaci Bożej, nie poczytał za drapieztwo, że był równym Bogu: [Biblia Jakuba Wujka, Flp 2]
(6): który będąc w postaci Bożej, nie poczytywał sobie za zdobycz bycia równym Bogu,

Przekład Nowego Świata oddaje to tak:
(6): Chociaż istniał on w postaci Bożej, nie brał pod uwagę, żeby sięgnąć po coś, do czego nie miał prawa, i zrównać się z Bogiem. [Przekład Nowego Świata 2018, Flp 2]

Nie miał prawa.... a nie skorzystał to raczej jest równica w znaczeniu.



Jest tak jak piszesz zakrywaja boskości Jezusa .
Czemu to robią?
To jest ciekawe pytanie?
Jaki mają cel wprowadzać w błąd 8 mil ludzi?



Offline josh82

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 21:53 »
Wspomnę tez o ciekawym zabiegu by ukrywać boskość Pana Jezusa a mianowicie chodzi
o wersety z Filipan 2:6 gdzie większość tłumaczeń oddaje to tak

On, mając naturę Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swojej równości z Bogiem, [Biblia Paulistów, Flp 2]
(6): On to, istniejąc w naturze Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby być na równi z Bogiem, [Biblia Poznańska, Flp 2]
(6): Który będąc w postaci Bożej, nie poczytał za drapieztwo, że był równym Bogu: [Biblia Jakuba Wujka, Flp 2]
(6): który będąc w postaci Bożej, nie poczytywał sobie za zdobycz bycia równym Bogu,

Przekład Nowego Świata oddaje to tak:
(6): Chociaż istniał on w postaci Bożej, nie brał pod uwagę, żeby sięgnąć po coś, do czego nie miał prawa, i zrównać się z Bogiem. [Przekład Nowego Świata 2018, Flp 2]

Nie miał prawa.... a nie skorzystał to raczej jest równica w znaczeniu.



Jest tak jak piszesz zakrywja boskości Jezusa .
Czemu to robią?
To jest ciekawe pytanie?
Jaki maja cel wprowadzać w błąd 8 mil ludzi?



"Mat 24:3  A gdy siedział na Górze Oliwnej, podeszli do niego uczniowie i pytali na osobności: Powiedz nam, kiedy się to stanie i jaki będzie znak twego przyjścia i końca świata?
Mat 24:4  I odpowiedział im Jezus: Uważajcie, aby was ktoś nie zwiódł.
Mat 24:5 Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem, mówiąc: Ja jestem Chrystusem. I wielu zwiodą. "



Kyuubi - Świadkowie nie mają pojęcia jak korzystać z odnośników.
Oni wiedzą jak rozumieć tylko te wersety, które Strażnica wskaże im palcem i poda gotową interpretację.

Wrzucaj swoje przemyślenia dalej - ciekawe są. Fajnie, że przykładasz się do studiowania Biblii.

O tym napisał dziś Roszada:

Wstawiono oba czasopisma:

Życie i służba czerwiec 2020,
https://www.jw.org/pl/biblioteka/program-zebran-swiadkow-jehowy/czerwiec-2020-mwb/

Przebudźcie się! Nr 2, 2020
https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/przebudzcie-sie-nr2-2020-lip-sie/

Uśmiałem się:
 Życie i służba czerwiec 2020 s. 3 :(

A Biblia, a modlitwa?
To nie pokarmy duchowe?

Dla Świadków autorytetem jest Strażnica, a nie Biblia.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień, 2020, 21:57 wysłana przez josh82 »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 23:02 »
Czy werset z Filipian 2:9-10 który jest powiązany z Izajasza 45:23 nie świadczy o tym ze Jezus jest Bogiem? (...) chciał bym sie zapytac was byli świadkowie którzy studiowali biblie z innymi itp czy sie nie zastanawialiście nad tym wersetami? ze Jezus moze byc Bogiem?
Biblia wymienia różnych bogów.  1 Kor 8:5 bw "... czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
W związku z tym, jeśli Jezus nazwany jest bogiem, to cóż nadzwyczajnego? Biblia jest tak nieprecyzyjna, że można wygrać różne "melodie" dogmatyczne z jednego "instrumentu biblijnego". Wystarczy wyizolować pewne fragmenty, a uzyska się następujące opcje: Jezus jest bogiem równym Ojcu, jest mniejszym od Ojca, ale większy od pozostałych bogów, był największym z aniołów, zaistniał tylko jako człowiek narodzony z Marii na początku I wieku. Jednak nie mam zamiaru droczyć się, gdyż to próżne "bicie piany" od wieków i w następnych. Ale jeśli chcesz prowadzić "walkę z wiatrakami", to poszukaj o tym, że autorom ST, oraz, że Ew. Mateuszowi i Markowi wiadomym było, że Jezus był Bogiem równym Ojcu wynikającej z dogmatu i definicji Trójcy Świętej. Jak będzie mi się chciało to się ustosunkuję. Ale niech mi i wszystkim wiadomym będzie, że nic z wymienionych opcji się nie udowodni, włącznie z tym, czy w ogóle Jezus istnieje? Jeśli już, to najwyżej może komuś wydawać się, a to wydawanie nazwie przekonaniem lub wiarą i nic poza tym.


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Kwiecień, 2020, 23:18 »
W biblii jest taka myśl.Na początku było Słowo.Jan. 1:1. Mam takie pytanie. Co należy rozumieć przez zwrot słowo?


Offline Kyuubi

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 10:53 »
Słowo - To inaczej Jezus. Inne ksiegi mówią że Słowem jest Jezus Chrystus


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 11:41 »
Długo długo przed tą nauką wymyślono Boga Ptah ,który też stworzył świat swoim słowem i trójca też wtedy już była
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Gremczak

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 12:32 »
Słowo - To inaczej Jezus. Inne ksiegi mówią że Słowem jest Jezus Chrystus

No to Jezus miał początek?  Zgodnie ze słowami Jan 1:1.


Offline Storczyk

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 15:52 »

No to Jezus miał początek?  Zgodnie ze słowami Jan 1:1.

Początek czyli chodzić może  o poczatek  stwarzania ziemi.Pojawił się na początku jako" początek stwarzania"

Jezus tez mial początek jak człowiek .
Jezus jako Słowo, zaczął mówić w imieniu Ojca itd .
Przecież Bóg o sobie mówi,  że jest Alfa i Omega.
Pierwszy i Ostatni.Poczatek i Koniec.
Metafora





Offline Reskator

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 17:43 »
Ale niech mi i wszystkim wiadomym będzie, że nic z wymienionych opcji się nie udowodni, włącznie z tym, czy w ogóle Jezus istnieje? Jeśli już, to najwyżej może komuś wydawać się, a to wydawanie nazwie przekonaniem lub wiarą i nic poza tym.
Flawiusz Tacyt wypowiadali się chyba o istnieniu Jezusa,nie wspomnę o apostołach.
Poza tym nie byłoby całej tej rozruby z chrześcijaństwem  na arenie dziejów i jego wpływie na wieki średniowiecza aż do nas gdyby nie Jezus.
O ST  nie trzeba chyba  Ci Stanisławie przypominać gdzie o mesjaszu jest dziesiątki jeśli nie setki wersetów-ale oczywiście to zanegujesz
Zauważyłem że lubisz wyrywać z kontekstu jakiś fragment Biblii i budować na nim swój agnostycyzm,podobnie jak śj swoje wierzenia jak choćby dogmat o "niewolniku".
« Ostatnia zmiana: 02 Kwiecień, 2020, 17:56 wysłana przez Reskator »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 17:49 »
W biblii jest taka myśl.Na początku było Słowo.Jan. 1:1. Mam takie pytanie. Co należy rozumieć przez zwrot słowo?
To zależy na jakie "struny" szarpniemy w Biblii. Uwzględniając kontekst porównawczy, możemy dojść do następującego wniosku. Jeśli Jan w prologu 1:1 "na początku było słowo", miał na myśli to samo co Marek 1:1 "Początek Ewangelii o Jezusie", to Jan używając wyrazu "słowo" zastosował synonim w formie Markowej "ewangelia". Zatem zarówno "słowo" jak i "ewangelia" znaczy to samo, czyli treść opisująca życiorys Jezusa. Wobec tego jest to treść opisowa o kimś, a nie osoba.
Słowo - To inaczej Jezus. Inne księgi mówią że Słowem jest Jezus Chrystus
Raczej nie księgi w liczbie mnogiej, lecz jedna księga pisze o tym. Ap 19:13 ... "nazwano Go imieniem Słowo Boga". Uwzględniając kontekst bliski tego rozdziału, wiadomym jest, że Jezusowi nadane jest imię "Słowo" w osobie Jezusa. Zatem w tym przypadku "Słowo" to osoba Jezusa. Teraz można się spierać, Czy Jan 1:1 miał na myśli osobę (Ap 19:13), czy chodziło jemu o treść (Mk 1:1) {słowo=ewangelia)?  Zależy więc, jak patrzą na to egzegeci biblijni od strony filologicznej, historycznej lub teologicznej. Spróbuję przedstawić króciutko od strony hermeneutyki.


Skąd się wziął wyraz Logos?


Najpierw nieco z okresu historii klasycznej greki (500-300). Podobno najpierw ukuł Heraklit z Efezu (540-480 pne) jako inteligentna, wieczysta, suwerenna, bo niezależna od bogów, zasada wszechrzeczy - krótko mówiąc. Pomijam Sokratesa ( 469-399), Demokryta (460 – 370), Platona){Demiurg} (427-347, Arystotelesa (384-322) ponieważ u nich wszystkich [/size]Logos jest wyrażeniem wieloznacznym i jego znaczenie ulegało ciągłym zmianą jak i różnie definiowane przez nich. Kiedy zaczęto tłumaczyć ST z hebrajskiego na grecką Septuagintę, to hebrajskie debar tłumaczono na greckie Logos.


.. ... .   Dabar [ST] jest rdzeniem od czasownika, który znaczy "mówić". Nosi on znaczenie słów i rzeczy, które zostały wypowiedziane. Czasem mogą go używać w odniesieniu do treści i idei, co się mówi, a także myśl Boga w działaniu, w zwrocie proroków ST ,,tak mówi Jahwe” nie posiada skojarzeń odrębnej osoby.


Co się w związku z tym dzieje? Ten nowy termin przybrał obecnie trzy główne znaczenia.


. . . . . Definicja gr. Λόγος [Septuaginta NT](logos)
a) siła kosmiczna, rozum, mowa, myśl, prawo, dialog (klasyczny hellenizm)
b) słowo, Boskie wypowiedzi (ST Judaizm i obecne podstawowe słownikowo)
c) Syn Boży, Jezus Chrystus (chrześcijaństwo trynitarne)


Najlepiej wskazuje na problem tłumaczeń, gdy zacytuję Prolog z Księgi Sarycha (II w. pne - dodatek)
Wers 20 „mimo naszej usilnej pracy nad tłumaczeniem, nie mogliśmy dobrać odpowiedniego wyrażenia, albowiem nie mają tej samej mocy słowa czytane w języku hebrajskim, co przełożone na inną mowę. Nie tylko ta księga, ale nawet samo Prawo i Proroctwa, i inne księgi.”
To tylko ździebko, jednej ze stron frontu, a przecież nie sposób wszystkie strony biblistów tu zamieścić, jak się tłuką na argumenty.


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Kwiecień, 2020, 17:56 »
Że wam się chce kolejny raz dyskutować nad istnieniem i nad Bóstwem. :-\
Tyle razy było omawiane.

Istnienie tu:
https://sjwp.pl/ateizm/jezus-postac-histortyczna-czy-wrecz-przeciwnie/msg79840/#msg79840

Bóstwo tu:
https://sjwp.pl/biblia-dyskusje/bostwojezusa-w-przekladzie-nowego-swiata/msg101623/#msg101623

Kyuubi myśli że jakąś Amerykę kolejny raz odkrywa, a inni z niego kpią, bo rzeczywiście argumentację przedstawia na poziomie podstawowym. :(
Zamiast pójść z tym na forum typowo biblijne, to on tu jakąś edukację chrystologiczną chce przeprowadzać? Ewangelizacja? :-\