Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 1963 - Mąka ryżowa, kukurydziana lub inna do emblematów  (Przeczytany 283 razy)

Offline Roszada

1963 - Mąka ryżowa, kukurydziana lub inna do emblematów
« dnia: 13 Październik, 2019, 19:39 »
Mąka ryżowa, kukurydziana lub inna

   Interesujące jest to, że Towarzystwo Strażnica dopuszcza, by mąka do wypieku chleba na emblematy była na przykład ryżowa, kukurydziana lub jeszcze inna, niż z tradycyjnych zbóż uprawianych w Izraelu za czasów ziemskich Chrystusa.

W jednej z publikacji zamieszczono przepis, jak przygotować emblematy do Pamiątki. Dotyczył on chleba i podano, że powinna być zastosowana mąka pszenna (ang. Złoty Wiek 10.02 1937 s. 308, artykuł pt. Making Unleavened Bread for Memorial).
   Jeszcze w roku 1960 nie wspominano o żadnych innych zbożach, ale podano, że w Brooklynie przygotowywany jest chleb z mąki pszennej:

Jewish matzos may or may not meet these requirements, this depending upon how they are made. It may be necessary to bake your own unleavened bread, as is done each year at the Brooklyn Bethel. The brother doing the baking uses the following recipe: One cup of (whole wheat) flour mixed with two and a quarter cups of water (ang. Strażnica 01.04 1960 s. 223).

   Po raz pierwszy Towarzystwo Strażnica wspomniało o ‘chlebie z ryżu’ w roku 1963 (ang. Strażnica 15.07 1963 s. 441). To samo zdarzenie opisano też po polsku w roku 1965:

   „Inny chrześcijański świadek Jehowy został odizolowany w chińskim więzieniu. Ale nawet ta okoliczność nie powstrzymała go od obchodzenia Pamiątki śmierci Chrystusa, o czym sam tak mówi: »Każdego roku starałem się obchodzić Pamiątkę śmierci Chrystusa, jak tylko mogłem najlepiej. Z okna więziennego obserwowałem jak na początku wiosny księżyc zbliżał się do pełni. Możliwie najstaranniej obliczałem datę uroczystości. Naturalnie nie miałem żadnej sposobności otrzymania emblematów, to jest chleba i wina, a straż odrzucała prośbę o padanie mi tych rzeczy. Dlatego przez pierwsze dwa lata mogłem tylko pozorować obchodzenie Pamiątki, usługując się wyimaginowanymi emblematami. (...). Następnie trzeciego roku znalazłem kilka puszek czarnej porzeczki w paczce Czerwonego Krzyża i z tego udało mi się zrobić wino, natomiast ryż, który przecież jest niekwaszony, służył, za chleb. W ostatnim roku dostałem zarówno trochę wina, jak i kilka niekwaszonych sucharów w paczce Czerwonego Krzyża«” (Strażnica Nr 4, 1965 s. 8).

   Zauważmy, że za chleb służył temu głosicielowi ryż i suchary. Od tej pory ryż jest wymieniany przez Towarzystwo Strażnica, jako możliwy produkt do zrobienia „chleba”, pomimo, iż Świadkowie Jehowy piszą, że Żydzi czasów Jezusa używali mąkę pszenną.

„Chrześcijanie mogą użyć podczas Wieczerzy Pańskiej macę żydowską produkowaną wyłącznie z mąki pszennej i wody. Nie skorzystamy jednak z macy, do której wyrobu służą także dodatki w rodzaju soli, cukru, słodu, jaj, cebuli itd. Niemało świadków Jehowy woli samodzielnie upiec trochę niekwaszonego chleba z mąki (pszennej, ryżowej lub z jakiegoś innego zboża) i wody” (Strażnica Rok XCVII [1976] Nr 3 s. 22).

„Mąka pszenna jest najodpowiedniejsza, bo takiej mąki używali Żydzi do wypieku przaśnych placków. Jeśli jednak bardzo trudno jej dostać, można upiec przaśny »chleb« z mąki ryżowej, kukurydzianej lub otrzymanej jeszcze z innego ziarna” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 4 s. 24).

„Starsi zboru mogą też poprosić kogoś o upieczenie przaśnego chleba z ciasta wyrobionego z mąki pszennej i wody. Gdyby nie było mąki pszennej, można wziąć jęczmienną, ryżową, kukurydzianą lub zmieloną z innego ziarna” (Strażnica Nr 4, 1990 s. 17).

„Przed Pamiątką starsi zboru mogą poprosić kogoś o upieczenie takiego chleba z mąki pszennej i wody na przykład w piekarniku bądź na patelni lekko posmarowanej olejem. (Jeśli niedostępna jest mąka pszenna, można użyć mąki ryżowej, jęczmiennej, kukurydzianej lub uzyskanej z innego zboża). Można też wykorzystać żydowską macę, jeśli nie zawiera dodatkowo słodu, jaj czy cebuli” (Strażnica 15.12 2013 s. 23). Por. Strażnica 15.02 2015 s. 32.