Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska  (Przeczytany 4226 razy)

Offline Roszada

Na jw.org napisano:


Cytuj
Z OSTATNIEJ CHWILI | Historyczna decyzja Sądu Najwyższego Korei Południowej

W czwartek 1 listopada 2018 roku południowokoreański Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 9 do 4 postanowił, że podyktowana sumieniem odmowa służby wojskowej nie jest przestępstwem. Decyzje podjęte w zgodzie z sumieniem religijnym zostały uznane za „uzasadnioną podstawę” niewyrażenia zgody na powołanie do wojska. To przełomowe orzeczenie najwyższej instancji sądowej w Korei umożliwia uznanie za niewinnych ponad 900 braci, których sprawy są aktualnie rozpatrywane w różnych sądach.

Nieco wcześniej w tym roku Trybunał Konstytucyjny Korei orzekł, że do grudnia 2019 roku muszą być wprowadzone przepisy dotyczące odbywania alternatywnej służby cywilnej przez obdżektorów.

Przyjmujemy tę historyczną decyzję z ogromną radością i pragniemy za nią wysławiać Jehowę.
https://www.jw.org/pl/wiadomosci/jw/

Matko jedyna jaka historyczna informacja. :)
Jehowę aż będą wysławiać, jak piszą.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:25 »
Nieco wcześniej w tym roku Trybunał Konstytucyjny Korei orzekł, że do grudnia 2019 roku muszą być wprowadzone przepisy dotyczące odbywania alternatywnej służby cywilnej przez obdżektorów.

Czyli służba zastępcza. Ciekawe czy WTS pozwoli na odbywanie służby zastępczej braciom w wieku poborowym. Za moich czasów straszono mnie i nie pozwolono takowej podjąć. O mało nie trafiłem za kraty. Znam ludzi trochę starszych ode mnie, którzy w więzieniu 2 lata spędzili. Świat się zmienia i organizacja też.   
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:28 »
Od 1996 jest "zastępcza służba cywilna" dozwolona.
Ale nie może być nazywana "zastępczą służbą wojskową". :)

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/'nowe-swiatla'-archiwum/1996-sluzba-cywilna-zastepcza-sluzba-wojskowa/msg3129/#msg3129


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:31 »
Od 1996 jest "zastępcza służba cywilna" dozwolona.
Ale nie może być nazywana "zastępczą służbą wojskową". :)
[/b][/size]
Z tego co pamiętam trzeba było uzyskać zaświadczenie, że jest się ordynowanym ŚJ. Ja jechałem do Marek do brata Mielczarka. Roszado czy w 1996 na pewno w Polsce dozwolona była służba cywilna?   
 
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:35 »

 Roszado czy w 1996 na pewno w Polsce dozwolona była służba cywilna?
Od 1 maja 1996, jak podano w cytatach w linku.

   „W latach dziewięćdziesiątych w kilku krajach, takich jak Szwecja, Finlandia, Polska, Holandia i Argentyna, aktywni Świadkowie Jehowy nie są już nakłaniani do podjęcia służby wojskowej ani obowiązkowej służby zastępczej, chociaż każda sprawa jest skrupulatnie badana” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 195).

W Polsce nie powołuje się ich wcale, więc tym bardziej do zastępczej.


Offline Sebastian

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:40 »
mam pytanie do Roszady: książka z 1995 opisuje sytuację z maja 1996?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:44 »
mam pytanie do Roszady: książka z 1995 opisuje sytuację z maja 1996?
Książka opisuje, że nie powoływano ŚJ do wojska w Polsce na początku lat 90.
Kwestia zastępczej służby to maj 1996, ale nie dotyczył już Polski, bo u nas nie powoływano już wcale do niczego.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:44 »
W Polsce nie powołuje się ich wcale, więc tym bardziej do zastępczej.
[/quote]
[/size]
Dokładnie tak. Trzeba było zaświadczenie przedstawić i było się zwolnionym ze służby wojskowej. Służby zastępczej nie podejmowało się bo nie było trzeba. Natomiast ci ,,nieaktywni kłopoty mieli". Jak nie otrzymali zaświadczenia to musieli kombinować. Niektórzy poszli na kompromis. 
Ale to nie załatwiało problemu. Po tym porozumieniu pomiędzy WTS, a Rządem Polskim przyszedł list, którym starsi szantażowali osoby, które dostały zaświadczenie i zostali zwolnieni ze służby wojskowej. Pytanie jakie zadawano: Co do tej pory zrobiłeś dla Jehowy przez te dwa lata? Ten czas mogłeś spędzić w więzieniu. Trzeba podjąć służbę stałą pionierską, zrezygnuj z pracy i do dzieła.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopad, 2018, 19:48 »
Znam jednego, nawet z forum, co nie dostał glejtu od starszych, bo za mało głosił. :-\
Co zrobił by się wymigać od woja?
Otóż poszedł na studia.
Całkiem ich to zatkało. ;D
Jednak mogli mu skoczyć, bo powiedział im wprost: nie załatwiliście mi zwolnienia, to ja sam sobie załatwiłem. :(


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopad, 2018, 20:01 »
Ja w tamtych czasach byłem ostro zaangażowany, ale i tak nie minęły mnie kłopoty. Najpierw starszy (tatuś duchowy) zwlekał z listem, a potem gdy już otrzymałem od Mielczarka zwolnienie, to próbowano szantażu wobec mojej osoby. Miałem zrezygnować z pracy chociaż w tamtych czasach zdawałem owoc 55 - 60 godz/ miesiąc, gdy byłem pionierem. A jak przestałem być PP to ok 30 - 40 godz/miesiąc. Było to wszystko za mało.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad, 2018, 20:47 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline disloyal

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopad, 2018, 20:46 »
Ciekawe jak brzmi treść tego artykułu w kodeksie karnym.
BTW, ja też pamiętam szantaż duchowy pomimo tego że za moich czasów do woja się już szło dobrowolnie to słyszałem teksty w stylu: "Teraz to masz komfort, nie to co kiedyś". Sam fakt bycia młodym i skończenia szkoły w środowisku ŚJ nie przejdzie płazem. Osoba mało aktywna musi odczuć ostracyzm !


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Listopad, 2018, 20:48 »
Osoba mało aktywna musi odczuć ostracyzm !
[/quote]
[/size]
Co prawda to prawda.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Michu72

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Listopad, 2018, 20:59 »
Najlepiej najpierw odbyc zasadnicza słuzbe wojskowa,a póżnie zostac sj ;D i problem z głowy,tak było w moim przypadku,w woju byłem na granicy w SG,kto by pomyslal ze "strażnica" bedzie pozniej ze mna przez ponad 20 lat :D


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Listopad, 2018, 21:06 »
Najlepiej najpierw odbyc zasadnicza słuzbe wojskowa,a póżnie zostac sj ;D i problem z głowy,tak było w moim przypadku,w woju byłem na granicy w SG,kto by pomyslal ze "strażnica" bedzie pozniej ze mna przez ponad 20 lat :D
[/b][/size]
I tak chciałem zrobić zanim przyjąłem chrzest. Ale jeden pionier pełnoczasowy wyperswadował mi to. Pamiętam do dziś tę rozmowę. Dziś jest starszym w sąsiednim zborze. A mogłem tego nie robić.
Jak niewiele trzeba aby zmienić swoje dotychczasowe życie!
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Sebastian

Odp: Korea Południowa - ŚJ nie muszą być powoływani do wojska
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Listopad, 2018, 08:34 »
wśród czytelników forum zapewne nikt nie włada językiem koreańskim, ale ciekawiłoby mnie (chociażby tłumaczone google translatorem) stanowisko odrębne tych czterech sędziów którzy zagłosowali przeciwko uchwale.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)