Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?  (Przeczytany 60860 razy)

Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« dnia: 12 Luty, 2018, 13:38 »
Wiem , ze przyczyny takiego  kroku  moga byc rozmaite  i na pewno zalezne sa od sytuacji zyciowej .
U osob powiazanych rodzinnie ze SJ (a szczegolnie u dzieci ) moze sie to wiazac z narzuceniem tej decyzji  przez najblizsze otoczenie  (rodzicow)  i  checia  dopasowania sie do  rodzinnej tradycji .

U ludzi trafiajacych do zboru  z zewnatrz  motywy sa na pewno inne . Byc moze rozczarowanie dotychczasowa religia , byc moze szukanie spolecznosci , ktora  ich zaakceptuje  i da oparcie moralne .
Pamietam moje motywy z  PRL-owskich   lat  80-tych .
SJ wydawali mi sie dobra alternatywa dla  panstwowego ateizmu , z jednej strony , i wojujacego, rozpolitykowanego  katolicyzmu  z drugiej .
W kryzysowej rzeczywistosci tamtych lat  wydawali sie byc  jakas  wyspa wzglednej stabilizacji .  Robili wrazenie  uczciwych , pomocnych i pokojowo usposobionych ludzi .

Dzisiaj jest z pewnoscia inaczej  .  Dlatego pytanie : co siedzi w glowie  czlowieka  zostajacego  SJ ?
Interesujace mogly by byc   opinie  aktualnych  SJ  ,  a szczegolnie  tych , ktorzy niedawno nimi zostali .
Ale oczywiscie  kazda wypowiedz jest cenna .
Pzdr. :)
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2018, 13:52 wysłana przez listonosz »


Offline Roszada

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Luty, 2018, 13:49 »
Dziś chyba osoby bardzo zagubione, które nie mają gdzie znaleźć przyjaciół.
Osoby, które nie chcą niczego konfrontować ani sprawdzać. Wystarczy im bratnia dłoń. Szukają wspólnoty. :-\


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 546
  • Polubień: 4643
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Luty, 2018, 14:40 »
Czynnikiem decydującym jest chęć przynależności do grupy, motywowana pragnieniem: akceptacji, wsparcia, poczucia bezpieczeństwa.

Organizacja ponadto jest dla niektórych ludzi bezpiecznikiem mającym powstrzymać przed stoczeniem się poza margines społeczny w ramiona nałogów i wszelakiej patologii.

Da się również zaobserwować jednostki nastawione na chęć zysku/wsparcia nie tyle co czysto materialnego (tacy się znajdą) ale pośrednio materialnego. Przykład: Pracownicy z poza Uni czasowo rezydujący w Polsce podczepiając się do Świadków Jehowy mogą liczyć na wsparcie typu pomoc w znalezieniu mieszkania do wynajęcia, przewóz mebli, otrzymanie używanych mebli ubrań rowerów, udział w biesiadzie na ogródku działkowym...

Podobnie dzieje się z osadzonymi w zakładach karnych, TUTAJ NALEŻY dodać czynnik ogromnej bezgranicznej NUDY.



Offline Bożydar

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Luty, 2018, 16:16 »
Gryząc temat z innej strony.
Dlatego, że nie wie się o :
ostracyzmie, komitetach kapturowych, plotkarstwie, kumoterstwie starszych - rodzin, ukrywaniu pedofili, wydawaniu kasy wiernych na handel nieruchomościami, odszkodowania za pedofilię, przymus raportowania godzin, zmienne światła i podwójne odważniki w zależności kogo dotyczy spawa, piętnowanie za wyższe wykształcenie, zakaz mówienia o braku transparentności orga, tajne listy do gron strasznych, BO darzy większym zaufaniem ludzi na "przywilejach" niż pokrzywdzonych w sprawie, nakaz donoszenia na siebie i innych, zakaz czytania o ŚJ z innych źródeł niż propaganda CK, źle postrzegana odmienność stylu fryzury, brody, ubioru, pracy, większa ważność ST niż NT.

O czymś zapomniałem czy może to wystarczy żeby zapaliła się czerwona lampka u zainteresowanych? ;D


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Luty, 2018, 18:11 »
  Nieświadomość szkodzi i to w każdej dziedzinie. Dziś ludzie powinni być bardziej czujni, żyjemy w dobie medialnego syfonu, którym jest reklama.
I czym coś piękniejsze i bardziej kolorowe to okazuje się gorszą szmirą. Tak samo tu, powinien się ludziom odpalać czujnik pt; opinie ludzi.

Niestety, w wielu wypadkach  ma on opóźniony zapłon bo..ślepej wierze nie spojrzysz prosto w oczy.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2018, 18:16 wysłana przez Tazła »
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Luty, 2018, 18:20 »
Mówi się, że 20% społeczeństwa jest podatne na reklamy.
A Towarzystwo jako korporacja trudni się reklamą.
20% nie złapią, bo nie każdy szuka takiego towaru. :)
Ale ileś tam procent mogą złapać.

Przecież w tym osławionym państewku Gwinea Bissau ŚJ stanowią 9,1% mieszkańców

mieszkańców - 1 865
głosicieli - 170

Edit:
korekta poniżej:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/jesli-chcesz-zostac-swiadkiem/dlaczego-ktos-zostaje-dzisiaj-swiadkiem-jehowy/msg124724/#msg124724


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Luty, 2018, 18:29 »


O czymś zapomniałem czy może to wystarczy żeby zapaliła się czerwona lampka u zainteresowanych? ;D

Jednak u bardzo wielu ta czerwona lampka sie nie zapala .  Co prawda , dynamika przyrostu wyznawcow wsrod SJ bardzo oslabla w ostatnim czasie  , ale jednak  w skali swiatowej  ten przyrost istnieje . Bodaj 1,8% , o ile dobrze pamietam.
Mysle , ze w krajach biednych  czy ogarnietych wojna  jest ta spolecznosc ciagle jeszcze spostrzegana jako  wyrozniajaca sie  pokojowym nastawieniem do innych  i co za tym idzie  jest atrakcyjna dla  zmeczonych bieda ludzi . Gdy dodamy jeszcze problemy z dojsciem do informacji  w  tych regionach  to , byc moze , jest to wytlumaczenie dla  duzego  tam przyrostu .

Ale wracajac na nasze podworko...
Wlasciwie, kazdy zainteresowany  ma mozliwosc  klikniecia na strony krytyczne   w stosunku do SJ  i jestem przekonany , ze to robi , po prostu ze zwyklej ciekawosci .
Ma wiec dostep do informacji o tych wszystkich  negatywnych  aspektow  ich dzialalnosci .
Jezeli pomimo tego  zostaje  jednak  w lacznosci ze zborem  a potem nawet daje sie ochrzcic  , to co jest tego przyczyna ?
Mysle , ze duza role  odgrywa tutaj  oferta jaka  maja  SJ  w stosunku do zainteresowanych i sposob jak ja prezentuja .
Mnie przypomina to troche te wszystkie sitcomy  jak " M jak Milosc " "Plebania" czy inny  "Klan" (nie wiem , co tam teraz w Polsce leci) . Wszystko jest tam proste , jasne , jednoznaczne .  Czarne jest czarne  a biale jest biale .
I podobnie   na  JW-Org  prezentowany jest kawalek nieskazonego swiata do ktorego mozesz miec wstep  kiedy zostaniesz  swiadkiem .
Wyglada na to , ze jest to dla wielu dosyc atrakcyjna oferta . To , ze nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia  zauwazaja  kiedy jest juz za pozno .


Offline Inka

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Luty, 2018, 18:32 »
Najczęściej świadkowie trafiają w dobry moment do zwerbowania, czyli rozchwianie emocjonalne ofiary  spowodowane: chorobą, śmiercią bliskiej osoby, rozwodem, biedą, krzywdą. Takie osoby są podatne na zwerbowanie, potrzebują nadziei jak tlenu. Łykną wszystko / zwłaszcza te osoby które nie znają i nie szanują swojej wiary/ Taka kiedyś byłam w dołku i łyknęłam. Dlatego nas uczono pisania listów do osób, które straciły bliskich, niektórzy świadkowie głoszą na cmentarzach. Na początku przed chrztem człowiek nie ma pojęcia jak tam jest faktycznie, nie wie że już jest w niewoli umysłowej. Przyczyną też może być niskie poczucie własnej wartości , bycie biednym, niedocenionym, na marginesie społeczeństwa. Świadkowie dają wstęp do elitarnego klubu, wybranych, elity, ego rośnie i już człowiek  czuje się lepszy od tych ze świata no i plus on przeżyje a reszta... Wykorzystuje się tu naturalną skłonność każdego człowieka do bycia lepszym. Myślę że pycha to główna cecha świadków / z obserwacji i ich literatury to widać słychać i czuć/ FUJ !


Offline falafel

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Luty, 2018, 18:32 »
Nie wiem ile jest tam głosicieli ale mieszkańców jest dużo więcej. 1 800 tys czyli 1.8 mln


Offline Roszada

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Luty, 2018, 18:47 »
Nie wiem ile jest tam głosicieli ale mieszkańców jest dużo więcej. 1 800 tys czyli 1.8 mln
Masz rację bzdurę napisali na płytce i ja to powtórzyłem za ich publikacją.

Podają tak:

2016
*** yb17 s. 180 Sprawozdanie z działalności Świadków Jehowy na całym świecie w roku służbowym 2016 ***
Gwinea Bissau (K-2)
1 890 111 [mieszkańców]
163 [głosicieli]
11 596 [na 1 głosiciela]

2017
*** syr17 s. 3 Sprawozdanie z działalności w poszczególnych krajach ***
Gwinea Bissau
1 865
[mieszkańców]170 [głosicieli]
11 [na 1 głosiciela]

Takie dane mam też w pliku PDF zaraz po opublikowaniu.
Teraz widzę poprawili.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2018, 19:12 wysłana przez Roszada »


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Luty, 2018, 18:55 »
Myślę że pycha to główna cecha świadków / z obserwacji i ich literatury to widać słychać i czuć/ FUJ !
Czy to nie za daleko idace uogolnienie ?
Pycha jest cecha dosyc powszechna i SJ nie sa tu wyjatkiem .
Wystarczy przyjrzec sie konfliktom na tle politycznym  w Polsce  i zauwazyc , co sadza zwolennicy rzadu o opozycji i odwrotnie .
Nie wydaje mi sie , ze  u SJ odgrywa ta cecha podstawowa role .
To co rzuca sie w oczy to przekonanie o wylacznosci  znania tzw. Prawdy . Moze sie to wiazac z pycha  ale nie musi .
Wielu  SJ to skromni  i pokorni ludzie ; przynajmniej z kregu moich znajomych ...


Offline Inka

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Luty, 2018, 19:07 »
Też znam osoby wśród świadków skromne, na klika zborów u nas dwie./ w trakcie wybudzania/ Reszta w rozmowach lubi podkreślać swoją wyższość nad osobami spoza org, niektórzy z satysfakcją odpowiadają na studium, że reszta zginie w Armagedonie i dopiero zobaczą . Na ostatnim zebraniu na jakim byliśmy jeden świadek wypowiadał się pogardliwie o katolikach "parafianie"-tłumaczył że oznacza to ciemny człowiek. Te obraźliwe słowa mówił odpowiadając na studium strażnicy publicznie. Jest to czysta pycha. Takich przykładów jest mnóstwo z życia jak i w samej literaturze. Nie jest to do końca wina ludzi, bo to doktryna wbija ich w pychę.


Offline Sebastian

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Luty, 2018, 19:20 »
Myślę że pycha to główna cecha świadków / z obserwacji i ich literatury to widać słychać i czuć/ FUJ !
Wielu  SJ to skromni  i pokorni ludzie ; przynajmniej z kregu moich znajomych ...
Też znam osoby wśród świadków skromne, na klika zborów u nas dwie./ w trakcie wybudzania/
mimo bogactwa języka polskiego ciężko jest opisać paradoks pokornej pychy która cechuje świadków Jehowy.

Trzeba być pokornym aby przyjąć to co mówi niewolnik ale jednocześnie pysznym aby później opowiadać o tym ludziom z przekonaniem o wielkiej nieomylności.

Trzeba być uczciwym (np. nie kłamać w sprawach finansowych) ale jednocześnie w imię rzekomego większego dobra ukrywać przed zainteresowanymi to co jest niewygodne.

Itd. Itp. Takiego "połączenia wody z ogniem oczekuje się od świadka Jehowy w co najmniej kilkunastu różnych dziedzinach życia.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nulka

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 89
  • Polubień: 250
  • Fajnie jest być wolnym od 'prawdy'
Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Luty, 2018, 19:32 »
Teraz to serio nie wiem co może ludzi skłonić, by zostali Śj. Ktoś jeszcze w Polsce zostaje?


Offline Sebastian

Odp: DLACZEGO KTOS ZOSTAJE DZISIAJ SWIADKIEM JEHOWY ?
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Luty, 2018, 19:39 »
ze 4 lata temu pewnie napisałbym że trzeba być odciętym od internetu ale dzisiaj przecież jw.org to podstawa całego głoszenia więc nie tylko internet ale i abonament w komórce musi być (no i komórka nokia 1208 nie wystarcza trzeba jakiegoś smartfona albo ipada).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)