Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?  (Przeczytany 72485 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #345 dnia: 12 Sierpień, 2017, 16:50 »
No tu Stanisławie weszłeś na grząski grunt zapodając że Maria ma "boską naturę"poniekąd słusznie dedukując skoro nazywa się ją Matką Boską,a z logiki Roszadowo-Tusiowej  też oczekuję by zajęli stanowisko w tej materii.

Powiedzą, że nie jest to nauka KK. Ale wszystkie babcie wiedzą, że Maryja ma naturę boską, że jest to "Bozia" itp. Magisterium może sobie gadać swoje, a pobożność prywatna ludzi swoje.


Offline Reskator

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #346 dnia: 12 Sierpień, 2017, 17:46 »
Powiedzą, że nie jest to nauka KK. Ale wszystkie babcie wiedzą, że Maryja ma naturę boską, że jest to "Bozia" itp. Magisterium może sobie gadać swoje, a pobożność prywatna ludzi swoje.
O magisterium musiałoby uporać się z cudownymi wizerunkami na całym świecie od Gwadelupe po Medzjugore.
Gdzie Maria jest postrzegana jako Matka Boska,i napewno mająca naturę boską według wykładni naszych forumowiczów.


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #347 dnia: 12 Sierpień, 2017, 21:02 »
Wymysł istnienia trzech osób: Ojca, Syna i DŚ w jednej współistotnej naturze, jak to ująłeś w grafice ,,Natura Boska", jest nie rozstrzygająca. Gdyby hipotetycznie przyjąć taki tok rozumienia, to według 2 listu Piotra 2:1:4 ... obietnice, abyście się dzięki nim stali uczestnikami Boskiej natury ... Myśleć możesz jak chcesz, ale z tego wynika, że trzyosobowy Bóg w swej Boskiej naturze rozrośnie się do potęgi osób. Zatem w ST Bóg jeden niezmienny, zmieni się i stał się w początkowych n.e. Trójcą Świętą. Aha, może już się zmienił, skoro Maria została wzięta z ciałem do nieba na podobieństwo Jezusa, którą Kościół nazywa Matką Boską. Nazwanie ją Boską, znaczy ma naturę Boga, bo inaczej byłoby to jawne nadużycie zwane kłamstwem. Wiem, że będzie mi zrobiony zarzut; "nie znasz tego i owego" itp.

Jak długo pamiętam, to zawsze miałeś problem z rozumieniem tekstu. Masz rację, zarzut jest trafny, że nie znasz tego i owego. Dalej brniesz w ślepą uliczkę. No, ale to jest Twój wybór.
 


Offline Sebastian

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #348 dnia: 13 Sierpień, 2017, 02:37 »
skoro Maria została wzięta z ciałem do nieba na podobieństwo Jezusa, którą Kościół nazywa Matką Boską. Nazwanie ją Boską, znaczy ma naturę Boga, bo inaczej byłoby to jawne nadużycie zwane kłamstwem.
Ty to piszesz na poważnie czy tylko droczysz się z Tusią?

Wybacz ale ciężko mi wyobrazić sobie, że taki abstrakcyjny umysł, mistrz szachowy itd., nie potrafi pojąć (niezbyt skomplikowanego przecież) nauczania kościelnego kim dla katolików jest Maryja.

Ja rozumiem że argumentacja kościelna może się komuś nie podobać, ale to nie zmienia faktu że argumentacja ta jest tak prościutka, że każdy maturzysta powinien ją pojąć (więc Ty tym bardziej).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Reskator

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #349 dnia: 13 Sierpień, 2017, 07:29 »
Ty to piszesz na poważnie czy tylko droczysz się z Tusią?

Wybacz ale ciężko mi wyobrazić sobie, że taki abstrakcyjny umysł, mistrz szachowy itd., nie potrafi pojąć (niezbyt skomplikowanego przecież) nauczania kościelnego kim dla katolików jest Maryja.

Ja rozumiem że argumentacja kościelna może się komuś nie podobać, ale to nie zmienia faktu że argumentacja ta jest tak prościutka, że każdy maturzysta powinien ją pojąć (więc Ty tym bardziej).
Napewno argumentacja kk jest tak prościutka jak piszesz
I zrozumiała dla parafian kk lecz już nie dla każdego maturzysty jak widać z forum.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień, 2017, 07:44 wysłana przez Reskator »


Offline Startek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #350 dnia: 13 Sierpień, 2017, 07:43 »
To nie jest forum Maryjne , zmieńcie temat panowie .  Jak Tusia chce wierzyć w Marie to jego  prywatna sprawa , i nie nam oceniać jego wiarę .


Offline Stanisław Klocek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #351 dnia: 13 Sierpień, 2017, 13:15 »
Albo ja nie potrafię zrozumiale redagować treść, albo czytający przez niedbalstwo źle rozumie. Postaram się jeszcze raz odnieść do tego, co było moją intencją ustosunkowania się na ten post. Otóż zareagowałem następująco: 
Wymysł istnienia trzech osób: Ojca, Syna i DŚ w jednej współistotnej naturze, jak to ująłeś w grafice ,,Natura Boska", ...
Otóż ,,Boska natura" według KKK określają, że te trzy osoby posiadają wspólne te same przymioty i atrybuty jak nikt inny; wszechmoc, wszechwiedza, nieśmiertelność. Skoro każda z tych trzech osób ma absolutnie idealnie równe i tożsame cechy o czym podaje KKK 253 "Ojciec jest tym samym, co Syn, Syn tym samym, co Ojciec (...) co do natur.," (pomijam DŚ, aby uprościć). Po jakie licho trzy tożsame osoby, gdzie jedna spełnia wszystko? Nie bez kozery powołałem się na:
2 listu Piotra 2:1:4 ... obietnice, abyście się dzięki nim stali uczestnikami Boskiej natury ...
Zmuszony jestem zadać konkretne pytanie.
  •   Czym się różni natura Boska z definicji Trójcy, od natury Boskiej z 2 Pi 1:4?
  • Czy może są dwie definicje znaczeniowe na naturę Boską?
Czyżby ap. Piotrowi nie znana była natura Boska zarezerwowana wyłącznie do trzech osób w Bogu, którą lansuje KK, a którego to ograniczenia w Biblii nie znajdujemy. Ja według 2 Pi 1:4 widzę biblijne uzasadnienie, że naturę Boską będzie miało tysiące zbawionych do życia nieśmiertelnego (1Kor 15:53-54) w niebie. Dziwienie się, że ja coś kombinuje w sposób nie uzasadniony wynika chyba stąd, że wielu uległo nauką kościelnym a nie biblijnym. Proszę mi wykazać za pomocą Biblii, że natura Boska dotyczy wyłącznie trzech osób. Nie ważne czy ja w jedno albo drugie, wierzę czy nie wierzę, ale interpretuje to co znajduję w Biblii a nie w jakiejś literaturze.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień, 2017, 13:18 wysłana przez Stanisław Klocek »


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #352 dnia: 13 Sierpień, 2017, 22:06 »
Albo ja nie potrafię

Tak, nie potrafisz  ;D


Offline trampek

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #353 dnia: 15 Sierpień, 2017, 20:49 »
Czy Jezus był "swoim Ojcem"? - Pytanie wątku.

Analogie BT wyd II
Wyj 3:2, 6:2 - Mojżesz widzi rozmawia w chwale z Jahwe
Dz 7:55-56, 1 Kor 9:1 - Szczepan i Paweł widzą Jezusa w pierwszoplanowej chwale

Rdz 25:21, Ps 17:1 - Modlitwy kierowane do Jahwe
Dz 7:59, Ap 22:20 - Szczepan i Jan modlą się do Jezusa

Iz 43:12 - Izrael cielesny świadkami Jahwe
Dz 1:8 - Izrael duchowy świadkami Jezusa

Pwt 5:2-3 - Przymierze zawarte z Jahwe
Łuk 22:20 - Nowe przymierze zawarte z Jezusem

Jol 2:32 - Wzywać imienia Jahwe
Rz 10:13-14 - Wzywać imienia Jezusa (Żydzi wierzyli w Jahwe, ale nie uwierzyli w Jezusa jak Mesjasza)

Iz 43:11 - Innego zbawcy niema niż Jahwe
Dz 4:10-12 - Niema w innym imienia zbawienia niż Jezus

Iz 48:12, 44:6 - [Jahwe] pierwszy i ostatni
Ap 1:7-8, 22:13 - Przychodzi przebity Jezus jako pierwszy i ostatni

Jest jeszcze więcej analogii wskazujących, że Syn zajął pozycję Ojca. Co prawda jest to dla mnie jakiś dziwny bezsens, ale naciągając tak to wygląda.

Masz rację, "naciągając" to można pomyśleć, że Jezus zajął miejsce Jehowy. Oczywiście jest to tylko twoja teza nie mająca żadnego potwierdzenia w tym co mówi Jezus np pytany o największe przykazanie.


Offline Ruben

Odp: Czy Jezus był "swoim Ojcem"?
« Odpowiedź #354 dnia: 28 Listopad, 2020, 11:28 »
  Wsiadaj na rowerek i karnij się na Knurów.

Znam okolice- rodzina tam kiedyś mieszkała- uwielbiałem Krywałd/Kriewald- moje ciocie robiły najpyszniejsze kluski śląskie z roladom i modrom kapustom..... mniaaaaaaam. A po kluskach buchty drożdzowe na parze z karmelizowanym masłem i cynamonem, plus sok malinowy ..... MNIAAAAAAAAAAM
całą jesień żyłem na gruszkach "klapsach" z ogrodu cioteczek :D
« Ostatnia zmiana: 28 Listopad, 2020, 12:01 wysłana przez Ruben »