Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak prosto i na kilka sposobów obalić 607 jako datę zburzenia Jerozolimy?  (Przeczytany 37055 razy)

KaiserSoze

  • Gość
mav: Post został usunięty z powodu roszczeń z tytułu praw autorskich zgłoszonych przez KaiseraSoze.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2019, 09:57 wysłana przez mav »


Gorszyciel

  • Gość
Splane tłumaczy mistrzowsko nakładające się pokolenia, Kaiser 607/587 :)


Offline Roszada

Gafa Towarzystwa Strażnica

W wydanej w roku 1914 książce było zdanie:

"Świątynia Salomona została zburzona w roku 606 przed Chrystusem" (Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 45).

Ta sama treść tej książki została zamieszczona w odcinkach w czasopiśmie Złoty Wiek w roku 1927:

"Świątynia Salomona została zbudowana w roku 606 przed Chrystusem..." (Złoty Wiek 01.04 1927 s. 319).

Organizacja nie jest nieomylna. :)
Mała różnica jednak. ;)


KaiserSoze

  • Gość
mav: Post został usunięty z powodu roszczeń z tytułu praw autorskich zgłoszonych przez KaiseraSoze.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2019, 09:58 wysłana przez mav »


Offline Roszada

No to dali do pieca. ;)
Warto by im ktoś to przesłał, by przemyśleli. :)


Offline ihtis

Jeszcze raz wracam do tematu. Tym razem chcę pokazać kilka niespójności w artykułach z października i listopada 2011 ze Strażnicy

1. Na czym opierają się uczeni?
Dobrze by było, żeby WTS zdecydował, czy uczeni opierają się na kanonie Ptolemeusza i Berossosa, czy jednak na tabliczkach klinowych


2. Czy są uczeni popierający rok 607?
Słowa "zwykle" i "większość" sugerują, że są tacy, którzy uznają rok 607. Wygląda jednak na to, że ich nie znaleziono, skoro cytuje się jedynie tych którzy NIE popierają roku 607.
Mi osobiście jest znany jeden naukowiec popierający rok 607: Rolf Furuli, ale jego nie można liczyć, bo jest SJ :)


3. Jeden czy wielu?
Jednocześnie tabelka podaje, że pominął jednego - Ewil-Merodacha, który panował 9 miesięcy. Zatem pominął niektórych czy jednego?

4. Historia fragmentaryczna?
A czy tego samego nie można powiedzieć o Biblii? W końcu ona też opisuje jedynie fragmenty życia władców, a nie każde wydarzenie. Zatem, czy można polegać na wnioskach wysnutych z tak niekompletnego biblijnego zapisu?


5. "Wiele" ważniejsze niż "wszystkie"??
Wszystkie odnotowane pozycje pasują do 587, a wiele pasuje do 607, zatem bardziej przemawia to za 607. Wiele oznacza więcej niż wszystkie?? Logika na poziomie absurdu.

A podobno nie naciągamy faktów......

Myślę, że to co piszesz też jest lekko zagmatwane i nie do końca przekonujące. Przypomina walkę na wersety/dane, itp.
Myślę, że w kwestii danych i 607 roku trzeba mieć po prostu dobrą wolę i chcieć przyjąć lub odrzucić 607 rok.

I inaczej, tabliczka wspomniania, o czym mówi? pada tam 607 czy 587? W kwestii jej wiarygodności, wszystkie dane w niej zawarte są prawdziwe czy są duże rozbieżności? Przyjmujemy co mówi, czy odżucami - jest wiarygodna czy nie. Ale nie 50/na 50 % bo tak, żadnego Świadka nie przekonamy.
Dobrze myślę?


KaiserSoze

  • Gość
Myślę, że to co piszesz też jest lekko zagmatwane i nie do końca przekonujące. Przypomina walkę na wersety/dane, itp.
Myślę, że w kwestii danych i 607 roku trzeba mieć po prostu dobrą wolę i chcieć przyjąć lub odrzucić 607 rok.

I inaczej, tabliczka wspomniania, o czym mówi? pada tam 607 czy 587? W kwestii jej wiarygodności, wszystkie dane w niej zawarte są prawdziwe czy są duże rozbieżności? Przyjmujemy co mówi, czy odżucami - jest wiarygodna czy nie. Ale nie 50/na 50 % bo tak, żadnego Świadka nie przekonamy.
Dobrze myślę?

Przed wypowiadaniem się zachęcam do zapoznania się z tematem. Wszystko co potrzeba znajdziesz w pierwszym poście tego wątku. To wiele ci wyjaśni.


Offline Roszada

Cytuj
żadnego Świadka nie przekonamy.
ŚJ byś nawet nie przekonał do 607 roku, gdyby oni zmienili np. na rok 608 czy znów na 606. ;)
Jak ktoś chce widzieć 607 czy 1914 to będzie widział, a żadne argumenty go nie powalą.
Kto chce rzetelnie przemyśleć, ten przemyśli.
Polemika to nie gra w karty. Zabiera as czy król. Tu trzeba się zastanawiać i myśleć.
Zmiana następuje w sercu (na uboczu), a nie w polemice w cztery oczy. :-\


Offline ihtis

ŚJ byś nawet nie przekonał do 607 roku, gdyby oni zmienili np. na rok 608 czy znów na 606. ;)
Jak ktoś chce widzieć 607 czy 1914 to będzie widział, a żadne argumenty go nie powalą.
Kto chce rzetelnie przemyśleć, ten przemyśli.
Polemika to nie gra w karty. Zabiera as czy król. Tu trzeba się zastanawiać i myśleć.
Zmiana następuje w sercu (na uboczu), a nie w polemice w cztery oczy. :-\

Właśnie o tym napisałem. Myślę, że KaiserSoze jest tak pewny swego, że nie potrafi słuchać i myśleć w sposób wony i otwarty, jest zafiksowany na swoim. Cóż, jak mawiają w zborze “Szczęść mu Boże”. Na pewno robi dobrą robotę, ale pisze trochę zawile, a i w konsekwencji, ŚJ znajdują w tej argumentacji dziury, i ich to nie przekonuje (przenajmniej części z nich).

PS.

"Tabliczka VAT 4956 wspomina o zaćmieniu Księżyca w 15 dniu Simanu, trzeciego miesiąca w kalendarzu babilońskim. Faktem jest, że w roku 568 p.n.e. w tym miesiącu rzeczywiście nastąpiło zaćmienie Księżyca (według kalendarza juliańskiego było to 4 lipca). Jednakże takie zaćmienie miało miejsce również 20 lat wcześniej — 15 lipca 588 roku p.n.e.

Ale czy tabliczka VAT 4956 zawiera jeszcze inne dowody potwierdzające rok 607 p.n.e.?

Oprócz wzmianki o tym zaćmieniu Księżyca na tabliczce utrwalono także 13 zestawów obserwacji Księżyca oraz 15 obserwacji planet. Jest to opis pozycji Księżyca lub planet w stosunku do pewnych gwiazd i gwiazdozbiorów⁠18. Ponadto podano osiem odstępów czasowych między wschodami i zachodami Słońca oraz Księżyca⁠18a.

Ponieważ opis pozycji Księżyca charakteryzuje większa dokładność, badacze starannie przeanalizowali wspomnianych 13 zestawów z tabliczki VAT 4956. Posłużyli się programem komputerowym, który umożliwia ustalenie pozycji ciał niebieskich w określonym dniu w przeszłości⁠19. Co ta analiza ujawniła? Nie wszystkie zestawy obserwacji pasują do roku 568/567 p.n.e., jednak wszystkich 13 zestawów pasuje do okresu o 20 lat wcześniejszego — do pozycji z roku 588/587 p.n.e.

Jedno z miejsc, gdzie podane obserwacje Księżyca lepiej pasują do roku 588 p.n.e. niż 568, zaznaczono na ilustracji obok. Linia 3 tej tabliczki mówi o określonej pozycji Księżyca „nocą 9 [Nisan]” kalendarza babilońskiego. Ale naukowcy, którzy pierwsi doszli do wniosku, że chodzi o rok 568 p.n.e. (astronomiczny -567), przyznali, że tego roku Księżyc był w tej pozycji „8 Nisan, a nie 9”. Aby uzasadnić datowanie na rok 568 p.n.e., twierdzili, że skryba błędnie napisał „9” zamiast „8”⁠20. Tymczasem pozycja Księżyca wskazana w linii 3 dokładnie pasuje do 9 Nisan 588 roku p.n.e.⁠21

A zatem wiele informacji astronomicznych podanych w tabliczce VAT 4956 wskazuje na rok 588 p.n.e. jako 37 rok panowania Nebukadneccara II. To z kolei przemawia za tym, że Jerozolima została zburzona w 607 roku p.n.e. — tak jak wynika z Biblii.
- w11 1.11 ss. 22-28 Kiedy została zburzona starożytna Jerozolima? — część druga



Gorszyciel

  • Gość
Co Ty gadasz? Kaiser opisał to dokładniej, dosadniej i klarowniej bardziej niż sam Splane kwestię pokolenia!


KaiserSoze

  • Gość
Właśnie o tym napisałem. Myślę, że KaiserSoze jest tak pewny swego, że nie potrafi słuchać i myśleć w sposób wony i otwarty, jest zafiksowany na swoim. Cóż, jak mawiają w zborze “Szczęść mu Boże”. Na pewno robi dobrą robotę, ale pisze trochę zawile, a i w konsekwencji, ŚJ znajdują w tej argumentacji dziury, i ich to nie przekonuje (przenajmniej części z nich).

Możesz wskazać te dziury, z chęcią popolemizuję.
Jednak najpierw przeczytaj mój artykuł z pierwszego postu.


Gorszyciel

  • Gość
Jako osoba interesująca się starożytnością dość poważnie osobiście oceniam artykuł Kaisera jako bardzo rzeczowo i sensownie napisany. Naprawdę. Oczywiście samo obalenia 607 r. mało którego ŚJ może przekonać, ale pewnie są i tacy, którzy się zastanowią.


Offline ihtis

Możesz wskazać te dziury, z chęcią popolemizuję.
Jednak najpierw przeczytaj mój artykuł z pierwszego postu.

Czytałem Twoje opracowanie. Bardzo dużo pracy włożyłeś na pewno, ale tylko brzmi to logicznie z perspektywy antyświadków. Jednak gdy czytasz, ze Świadkami ich tekst, to brzmi to logicznie, a mocne logiczne punkty wyboldowałem Ci w poprzednim poście.
I jeszcze raz, sposób jaki omawiasz ową tabliczkę, - dla przykładu, dowodzi, że nie jest ona jednoznaczna, i można ją zakwestionować i zinterpretować na korzyść ŚJ. I to jest przykładowa dziura, o którą pytasz :)
« Ostatnia zmiana: 15 Maj, 2017, 00:29 wysłana przez ihtis »


Gorszyciel

  • Gość
Niby tak. Ale na 587/586 składają się dwie grupy faktów (=świadków): tabliczki klinowe i dzieła historyków greckich. Jeśli A lub B oraz A i nie B, to prawdopodobnie A, czyż nie? W badaniu historii zwykle nie ma twardych danych (jak w matematyce) ;)


Offline Roszada

Cytuj
Bardzo dużo pracy włożyłeś na pewno, ale tylko brzmi to logicznie z perspektywy antyświadków.
No pewnie że tylko antyświadków, bo jakby było logiczne dla ŚJ, to tak samo jak zmienili rok 606 na 607 w roku 1943, zmieniliby i dziś 607.