Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"  (Przeczytany 163387 razy)

Offline Roszada

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #420 dnia: 18 Wrzesień, 2018, 14:19 »
Co chciałeś tym argumentem udowodnić? Bo nie do końca rozumiem.
Chciał pokazać że upieranie się przy słowie Jehowa nie jest nic warte.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień, 2018, 14:28 wysłana przez Roszada »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #421 dnia: 18 Wrzesień, 2018, 14:27 »

Jak chciał pokazać że upieranie się przy słowie Jehowa nie jest nic warte.
Aha, chodziło o upieranie sie przy formie "Jehowa". Rozumiem.
Początkowo myślałem, że chodzi w ogóle o tłumaczenie tetragramu.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Tusia

  • Gość
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #422 dnia: 18 Wrzesień, 2018, 23:25 »
Co chciałeś tym argumentem udowodnić? Bo nie do końca rozumiem.

Że słowo "Jehowa" to dziwoląg. Tetragram można jedynie przetłumaczyć z hebrajskich liter na polskie: JHWH.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień, 2018, 23:27 wysłana przez Tusia »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #423 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 08:38 »
Że słowo "Jehowa" to dziwoląg. Tetragram można jedynie przetłumaczyć z hebrajskich liter na polskie: JHWH.
[/size]
Skoro tak, a tak jest to formę Jahwe także można włożyć do lamusa.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Agnesja

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #424 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 14:00 »

Skoro tak, a tak jest to formę Jahwe także można włożyć do lamusa.

Masz rację  Gandalf Szary.
My nie wiemy z jakich może się składać samogłosek, pełne imię Boże.To ja się pytam po co kombinować ? Tym bardziej, że może wyjść z tego wyrazu coś uwłaczającego Bogu i co w tedy?
 
Skoro w samym Dekalogu jest powiedziane by nie nadużywać imienia Bożego
2 Moj. 20:7
7.Nie nadużywaj imienia Pana,Boga twojego, gdyż Pan nie zostawi bez kary tego, który nadużywa imienia jego.

a w ich najnowszym przekładzie zaprzeczenie wersetu

7  „Nie wolno ci używać imienia Jehowy, swojego Boga, w sposób niegodny, bo Jehowa nie pozostawi bez kary tego, kto używa Jego imienia w sposób niegodny

Niegodny - to ma zupełnie inne znaczenie np.uwłaczający,bez honoru, godności
Nadużywać - użyć czegoś ponad miarę,
wykorzystać coś w niewłaściwy sposób lub w nadmiernym stopniu,

Widocznie ten wyraz zupełnie im nie odpowiadał ponieważ , szastają na prawo i lewo imieniem Bożym o ile faktycznie jest poprawne.

W jednej ze strażnic postanowiłam policzyć ile zawarli słowo Jehowa.
Dla mnie totalny zawrót głowy aż 156 razy. Czy to nie jest czasem Nadużywanie imienia Bożego?
 Skoro mają tekst własnej biblii zmieniony, to o czym ja mówię.
Zmieniając Słowo Boże sami sobie grabią.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2018, 14:02 wysłana przez Agnesja »
Aby oszukać kobietę, potrzebny był wąż, ale aby oszukać mężczyznę, wystarczyła kobieta.
                              Św. Ambroży


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #425 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 14:00 »
Że słowo "Jehowa" to dziwoląg. Tetragram można jedynie przetłumaczyć z hebrajskich liter na polskie: JHWH.
Ale jednak tłumacze różnych wyznań tłumaczą tetragram. Czy Twoim zdaniem to bľąd?

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Sebastian

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #426 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 14:19 »
moim zdaniem zamieszanie wokół imienia Bożego dowodzi że JHWH nie istnieje (a ściślej: jest tylko wymysłem starożytnych Izraelitów)

jeśli JHWH zapowiada "to jest moje imię na wieki i zawołanie po najdalsze pokolenia", a później owe dalsze pokolenia nawet nie wiedzą jak owego JHWH zawołać, tzn. że JHWH nie sprawuje realnej skutecznej kontroli nad historią świata i nie potrafi spełniać własnych obietnic
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Trinity

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #427 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 14:43 »
moim zdaniem zamieszanie wokół imienia Bożego dowodzi że JHWH nie istnieje (a ściślej: jest tylko wymysłem starożytnych Izraelitów)

jeśli JHWH zapowiada "to jest moje imię na wieki i zawołanie po najdalsze pokolenia", a później owe dalsze pokolenia nawet nie wiedzą jak owego JHWH zawołać, tzn. że JHWH nie sprawuje realnej skutecznej kontroli nad historią świata i nie potrafi spełniać własnych obietnic

polubiłabym twój komentarz Seba bo całkowicie się z nim zgadzam
ale moj pierwotny strach gdzieś z tylu głowy mnie powstrzymuje
boje sie ze jakbym to zrobiła to piorun mnie trzśnie 😏


Offline Brat Kardyga

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #428 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 15:04 »
W moim byłym zborze był brat Szymon który podczas modlitwy używał (nadużywał) słowa Jehowa chyba z dziesięć razy: Jehowo dziękujemy, Jehowo prosimy, Jehowo zwracamy się do ciebie, Jehowo błagamy itd. itd.
Im więcej mówca używa słowa Jehowa to mu się wydaje, że jest bardziej świętojebl@wy


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #429 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 15:14 »
W moim byłym zborze był brat Szymon który podczas modlitwy używał (nadużywał) słowa Jehowa chyba z dziesięć razy: Jehowo dziękujemy, Jehowo prosimy, Jehowo zwracamy się do ciebie, Jehowo błagamy itd. itd.
Im więcej mówca używa słowa Jehowa to mu się wydaje, że jest bardziej świętojebl@wy
Analogiczne odczucie - tylko że wobec imienia Jezus i wobec słowa Pan - miałem gdy zacząłem chodzić do zboru ewangelikalnego. Ludzie masakrycznie nadużywają tego typu słów. :-\
Gdy słucham ŚJ też widzę analogiczne nadużycie.
Tak, jakby ludzie chcieli "zagadać" Boga i siłą wymusić na nim przychylność, łaskę itd

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #430 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 18:09 »
W moim byłym zborze był brat Szymon który podczas modlitwy używał (nadużywał) słowa Jehowa chyba z dziesięć razy: Jehowo dziękujemy, Jehowo prosimy, Jehowo zwracamy się do ciebie, Jehowo błagamy itd. itd.
Im więcej mówca używa słowa Jehowa to mu się wydaje, że jest bardziej świętojebl@wy
Żeby choć wymieniał na Stwórco, Panie nieba i ziemi, Ojcze nasz, Boże...


Offline Brat Kardyga

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #431 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 19:39 »
Żeby choć wymieniał na Stwórco, Panie nieba i ziemi, Ojcze nasz, Boże...

Takie rodzynki też się czasem zdarzają ale oni są mniej "uduchowieni w Jehowie" tacy letni i ogólnie słabi duchowo z którymi należy przeprowadzić wizytę pasterską w celu uzdrowienia duchowo-chorego   :D

Aha czasem łączą jedno z drugim typu: nasz Stwórco Jehowo Boże albo Ojcze Jehowo... tak czy siak na jedno wychodzi JEHOWA
 
I jeszcze jedno mi teraz przyszło wspomnienie co powiedziała jedna siostra (przepraszam za edycję) a mianowicie jak rozpoznać odstępcę wśród ŚJ?

Nie wiecie?...  Poprosić aby pomodlił się do Jehowy
To jest z mojej autopsji w rozmowie z pseudo braćmi.

« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2018, 19:57 wysłana przez Brat Kardyga »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #432 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 21:33 »
Też o tym słyszałem. Dawno dawno temu gdy poznawałem ,,prawdę" mówiło się, że jak chciało się kogoś sprawdzić czy ma czyste sumienie to publiczną modlitwę takiej osobie się przydzielało. Takiemu człowiekowi sumienie nie pozwalało wypowiedzieć publicznie imienia Bożego podczas modlitwy i to był znak sygnał o słabości duchowej lub ukrytym grzechu tego człowieka. W przypływie poczucia winy i żalu za wyrządzone grzechy przyznawał się w pokoiku zwierzeń ze wszystkich swoich słabości.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2018, 21:37 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline zaocznie wywalony

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #433 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 22:27 »
Sposób z modlitwą - znany, i lata temu dość często, wręcz powszechnie stosowany.
I to przeważnie właśnie w dwu przypadkach: gdy brakowało pewności czy dany człowiek jest świadkiem, i gdy przy różnych okazjach "testowano" "stan duchowy".
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień, 2018, 22:29 wysłana przez zaocznie wywalony »


Offline Roszada

Odp: "Brat Maciej od zawsze miał wątpliwości"
« Odpowiedź #434 dnia: 19 Wrzesień, 2018, 22:35 »
Ja słyszałem jak to mówią, więc bym im to odklepał też. :)