Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"  (Przeczytany 20946 razy)

Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Sierpień, 2015, 08:04 »
Dziękuję Gedeon za szybką odpowiedź.

Może trochę to zabrzmi zbyt absurdalnie, ale wobec ostatnich wydarzeń, nie każdy Świadek Jehowy chciałby być formalnie członkiem organizacji, której pokrewna organizacja w innym kraju jest oskarżona o nie zgłaszanie incydentów seksualnego wykorzystywania dzieci przez członków tej organizacji.

Nasunęły mnie się kolejne trzy kwestie:

4) czy można przyłączyć się do organizacji Świadków Jehowy, symbolizując to chrztem, a jednocześnie nie zostać zapisanym jako członek do związku "Świadkowie Jehowy w Polsce"?

5) Czy osoba, która została ochrzczona po 13 maja 2014 roku (kiedy uchwalono nowy statut), może zrezygnować z członkostwa z związku "Świadkowie Jehowy w Polsce" jednocześnie nie będąc wykluczana publicznym obwieszczeniem z mównicy w jednym ze Zborów?

6) Jeśli związek 'Świadkowie Jehowy w Polsce' zostałby oskarżony o jakiekolwiek naruszenie prawa polskiego, kogo by był pociągnięty do odpowiedzialności? Sam zarząd, czy członkowie organizacji też?

PS. Nie oczekuję natychmiastowej odpowiedzi. Jeśli któraś kwestia jest niejasna lub zbyt abstrakcyjna, będę też wdzięczny za odpowiedź: "nie wiadomo":)

Odp. na pytanie nr. 4 - takiej opcji nie ma, chyba że będziesz nie ochrzczonym głosicielem.

odp na pytanie nr. 5 - nie ma takiej opcji.

odp na pytanie nr. 6 Wyznanie " Świadkowie Jehowy w Polsce" jest wpisane do rejestru wyznań i ma osobowość prawną.
                                            zgodnie z tym Komitet Oddziału ponosi prawne konsekwencję wynikające z zarządzania.
                                             są to:
P. Bugajski, W. Jaśko, Vesa Tapio Väänänen, J. Dobrowolski,
A. Szymczak, A. Lesch, Ola Petteri Järvinen, T. Wolczko,
(wykaz osób Komitetu Oddziału otrzymałem z Ministerstwa AiC, po złożeniu stosownego wniosku)
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień, 2015, 08:06 wysłana przez gedeon »


Offline Randori

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Sierpień, 2015, 20:44 »
Gedeon, nie wiem na ile Twoje odpowiedzi są zgodne z rzeczywistością, ale przypuszczam, że nie wprowadził byś nikogo w błąd, pisząc coś co nie jest też dla Ciebie jasne. Dziękuję.

Pytanie 1-wsze czuję że wymaga wyjaśnień bezpośrednio u źródła.

Zastanawia mnie, jaki formalny status aktualnie posiadają osoby, które postanowiły utożsamiać się ze Świadkami Jehowy (przyłączyć się do organizacji), symbolizując to chrztem przed majem 2014 roku? Czy zostały członkami związku "Świadkowie Jehowy w Polsce"? Czy tylko osoby ochrzczone po 13 maja 2014, są dopisywane do listy członków w.w. związku?


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Sierpień, 2015, 23:38 »
Gedeon, nie wiem na ile Twoje odpowiedzi są zgodne z rzeczywistością, ale przypuszczam, że nie wprowadził byś nikogo w błąd, pisząc coś co nie jest też dla Ciebie jasne. Dziękuję.

Pytanie 1-wsze czuję że wymaga wyjaśnień bezpośrednio u źródła.

Zastanawia mnie, jaki formalny status aktualnie posiadają osoby, które postanowiły utożsamiać się ze Świadkami Jehowy (przyłączyć się do organizacji), symbolizując to chrztem przed majem 2014 roku? Czy zostały członkami związku "Świadkowie Jehowy w Polsce"? Czy tylko osoby ochrzczone po 13 maja 2014, są dopisywane do listy członków w.w. związku?

Te osoby są formalnie członkami Związku, uważają że nastąpiło to przez aklamację, czyli brak odrzucenia nowego związku. Odrzucenie natomiast powoduje statut odstępcy i wykluczenie.


Offline Randori

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Sierpień, 2015, 01:14 »
Przyznam, że nie zrozumiałem zdania z poprzedniej strony, które zawierało słowo 'aklamacja'. Sprawdziłem co ono oznacza:

Słownik PWN: aklamacja - jednogłośne uznanie czegoś
SJP: aklamacja - przyjęcie czegoś jednomyślnie, bez głosowania

Czyli idąc Gedeon Twoim tokiem rozumowania, poprzez aklamację nowego statutu przez ówczesny zarząd, pozostali ochrzczeni Świadkowie Jehowy zostali formalnie członkami zarejestrowanego związku "Świadkowie Jehowy w Polsce" - bez składania żadnych podpisów ani podawania dodatkowych danych osobowych. Czy słyszał ktoś, żeby w zborach były podawane informacje o formalnej przynależności to tego związku i prawach oraz obowiązkach wynikających ze statutu, pod który podlegają ochrzczeni Świadkowie Jehowy?

Szczerze - w głowie mnie się to nie mieści, ale pewnie dlatego, za krótko żyję na tym świecie.

Jeszcze jedno pytanie mnie się nasunęło - bardziej do zastanowienia się. Dlaczego w tym statucie nie ma nic na temat tego, że zabrania się członkom związku "Świadkowie Jehowy w Polsce" kontaktów z osobami, które wystąpiły z tego związku?
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień, 2015, 01:16 wysłana przez Randori »


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Sierpień, 2015, 09:36 »
Przyznam, że nie zrozumiałem zdania z poprzedniej strony, które zawierało słowo 'aklamacja'. Sprawdziłem co ono oznacza:

Słownik PWN: aklamacja - jednogłośne uznanie czegoś
SJP: aklamacja - przyjęcie czegoś jednomyślnie, bez głosowania

Czyli idąc Gedeon Twoim tokiem rozumowania, poprzez aklamację nowego statutu przez ówczesny zarząd, pozostali ochrzczeni Świadkowie Jehowy zostali formalnie członkami zarejestrowanego związku "Świadkowie Jehowy w Polsce" - bez składania żadnych podpisów ani podawania dodatkowych danych osobowych. Czy słyszał ktoś, żeby w zborach były podawane informacje o formalnej przynależności to tego związku i prawach oraz obowiązkach wynikających ze statutu, pod który podlegają ochrzczeni Świadkowie Jehowy?

Szczerze - w głowie mnie się to nie mieści, ale pewnie dlatego, za krótko żyję na tym świecie.

Jeszcze jedno pytanie mnie się nasunęło - bardziej do zastanowienia się. Dlaczego w tym statucie nie ma nic na temat tego, że zabrania się członkom związku "Świadkowie Jehowy w Polsce" kontaktów z osobami, które wystąpiły z tego związku?
[/b]

I tu się mylisz ;D ;D ;D Statut w art. 74,75,76 odwołuje się do Prawa Wewnętrznego, które stanowi podstawę osądzenia. W praktyce wygląda to tak, że nikt nie zna tego dokumentu.......? Z doświadczenia wiem, że może to być każdy zbiór prawa taki jak książka "Paście", Strażnica lub Biblia.


Offline Iza

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Sierpień, 2015, 19:45 »
[/b]

I tu się mylisz ;D ;D ;D Statut w art. 74,75,76 odwołuje się do Prawa Wewnętrznego, które stanowi podstawę osądzenia. W praktyce wygląda to tak, że nikt nie zna tego dokumentu.......? Z doświadczenia wiem, że może to być każdy zbiór prawa taki jak książka "Paście", Strażnica lub Biblia.
Czyli podsumowując: gdzie się nie odwrócisz, tam  d... Z przodu.
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Sierpień, 2015, 15:08 »
Czyli podsumowując: gdzie się nie odwrócisz, tam  d... Z przodu.

Dokładnie tak.


Tusia

  • Gość
Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Styczeń, 2016, 10:57 »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:20 »
Czy ktoś z szanownych mógłby podać link do obowiązującego statutu? Chodzi mi o stronę MSWiA i żadną inną... Nie mogę samemu znaleźć a inne źródła dla SJ mogą być "niewiarogodne".


Offline Roszada

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:30 »
Trzeba na jw.org zapytać. :)
Przecież starsi wg listu do nich mają do wglądu statut dla głosicieli. ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec, 2017, 10:42 wysłana przez Roszada »


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:38 »
Czy ktoś z szanownych mógłby podać link do obowiązującego statutu? Chodzi mi o stronę MSWiA i żadną inną... Nie mogę samemu znaleźć a inne źródła dla SJ mogą być "niewiarogodne".

Aby otrzymać statut z MSW, organizacja musi udowodnić interes prawny do żądania. Natomiast każdy obywatel może osobiście w Ministerstwie poprosić o statut i zrobić aparatem kopie. Można też zamówić kopie statutu ale całość jest bardzo kosztowna bo zawiera ponad 2800 załączników, są wpisane wszystkie zbory jako jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Obecny statut SJ to ok 3000 stron razy chyba 0,40 gr. daje dobrą sumę. ;D
Ja byłem osobiście w Ministerstwie i zrobiłem kopie.

Statut który otrzymałem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2014 roku jest tu:
http://www.jw-ex.pl/historia/historia-pisana-statutem/
Na stronie Jacka jest ostatni protokół z walnego zebrania przed zmianą statutu oraz skład osobowy komitetu oddziału. Ten skład jest już nieaktualny i w najbliższych dniach podam skład aktualny.
oraz na forum:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/informacje-prosto-z-kanalu/polskie-statuty-swiadkow-jehowy/msg20568/#msg20568
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec, 2017, 10:46 wysłana przez gedeon »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:45 »
Statut który otrzymałem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2014 roku jest tu:
http://www.jw-ex.pl/historia/historia-pisana-statutem/
Na stronie Jacka jest ostatni protokół z walnego zebrania przed zmianą statutu oraz skład osobowy komitetu oddziału. Ten skład jest już nieaktualny i w najbliższych dniach podam skład aktualny.
oraz na forum:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/informacje-prosto-z-kanalu/polskie-statuty-swiadkow-jehowy/msg20568/#msg20568

Gedeonie, te strony znalazłem :)
Czy to znaczy że MSWiA nie publikuje statutu na swoich stronach?


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:47 »
Gedeonie, te strony znalazłem :)
Czy to znaczy że MSWiA nie publikuje statutu na swoich stronach?

Dokładnie tak. Na stronie ministerstwa nie ma statutu.
Można skorzystać z możliwości obywatelskiej i poprosić w ministerstwie statut do wglądu i zrobić kopie tylko statutu. To jest bezpłatne.
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec, 2017, 10:50 wysłana przez gedeon »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Lipiec, 2017, 10:57 »
OK, dzięki.


Offline gedeon

Odp: Nowy Statut, nowa nazwa "Świadkowie Jehowy w Polsce"
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Lipiec, 2017, 11:04 »
OK, dzięki.

Statut który jest dostępny u Jacka i na forum jest aktualny i zwróć uwagę na każdej stronie jest uwierzytelniająca statut  pieczątka ministerstwa.